Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach…
2019-12-06, 10:09 Autor: Joanna Matlak

Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce

Maciej Milewski o zmianach w przepisach ruchu drogowego
Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu
- Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu, to może dość do sytuacji, że nagle jeden z pasów będzie się kończył; czy to z powodu jakiejś przeszkody, czy z powodu wypadku albo po prostu będzie zanikał. I od tej pory zaczynały isę różne problemy, zastanawialiśmy się czy ktoś nas wpuści czy nie i to w dużej mierze zależało od kultury osobistej. Teraz jest taka sytuacja, że kierowca która jedzie tym pasem, który się kończy może wjechać i to już nie będzie zależało od kultury. Kierowca jadący tym wolnym pasem będzie miał obowiązek wpuszczania tego kierowcy, który jedzie pasem zanikającym – tłumaczył podinspektor Milewski.

Jeżeli pas zanika z prawej strony to musimy wpuścić tego kierowcę, który jedzie z prawej strony. Nie musimy tego robić na 100 metrów przed przeszkodą, tylko gdy dojedziemy do jego końca. Jeśli mamy 3 pasy, my jedziemy środkiem a prawy i lewy pas zanikają, to najpierw puszczamy kierowcę z prawej, potem tego z lewej – tłumaczył nasz gość.

- Jeśli 3 pasy i prawy i lewy zanikają bądź są dwie przeszkody ,to najpierw puszczamy kierowcę z prawej a potem tego z lewej, to dosyć zrozumiale i jasne – mówił policjant.

Jak z kolei stworzyć korytarz życia? Na drodze z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku jadący lewym pasem mają obowiązek zjechać jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, a jadący prawym pasem – jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Podinspektor Milewski mówił dziś także o zmianach w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Rewolucji w tym zakresie nie ma, ale warto wiedzieć, że od listopada policjanci mogą zatrzymywać się podczas kontroli w miejscach zabronionych, pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu drogowego.

Z kolei od nowego roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika.
Tomasz Zawadzki o karcie Opolka
Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu z Urzędu Miasta Opola
- Wszyscy kierowcy którzy stoją w korku na ul. Niemodlińskiej na dwóch pasach, zmieściliby się do jednego autobusu. Miasto nie jest z gumy, dobudowanie kolejnych pasów niczego nie spowoduje – mówił w porannej rozmowie Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w opolskim.

Naszego gościa pytaliśmy o nowe udogodnienia dla pasażerów MZK i trwającą od kilku lat rewolucję w transporcie miejskim.

- Rewolucja zaczęła się od początku wymiany taboru, mamy najmłodszy tabor w Polsce, średnia wieku autobusu to 4 lata, wszędzie jest klimatyzacja i to są atuty, które powinny skłonić nas do korzystania. Wprowadzamy biletomaty, wprowadzamy specjalne karty – mówił Zawadzki.

Opolska Karta Autobusowa tzw. „Opolka” jest dostępna od 4 grudnia i zastąpi bilety okresowe w formie papierowej. Jest też e-portmonetką, czyli nośnikiem elektronicznych biletów jednorazowych. Kartę wystarczy zasilić odpowiednią kwotą i w kasowniku skasować wybrany bilet.

Dodajmy, że papierowe bilety będą sprzedawane do 13 grudnia.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »