Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk…
2019-12-08, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny
O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk ze Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej działającej w ramach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Posłuchaj rozmowy "W cztery oczy" (08.12.2019)
- Klinika Prawa to instytucja, która ma łączyć w sobie ideę kształcenia studentów, przygotowywania ich do pracy prawników, poprzez bezpośredni kontakt z klientem, z pomocą, która ma być pożyteczna dla potrzebujących porady. Jest to opcja otwarta dla mieszkańców Opola, którzy chcą skorzystać z pomocy prawnej i nie są w stanie inaczej otrzymać profesjonalnej pomocy radców prawnych czy adwokatów – informowała dr Magdalena Gołowkin-Hudała.

- Studenci często zwracają uwagę, że ten pierwszy kontakt, który odbył się właśnie w klinice, to jest nauka, którą oni przez długie lata pamiętają. To jest takie zderzenie tego, czego się nauczyli z realną sytuacją, z osobą, która może się zachowywać w rożny sposób, zaskakująco i oni muszą sobie w tej sytuacji poradzić – mówiła dr Aleksandra Wilk.

- W tym roku nasza klinika została wyróżniona III miejscem w Rankingu „Rzeczpospolitej”. Jesteśmy z tego bardzo dumni i robimy wszystko, by w następnym zestawieniu znaleźć się na I miejscu. Wyróżnieni zostaliśmy m.in. za współpracę z otoczeniem zewnętrznym. Nasi studenci wyjeżdżają np. do zakładów karnych. Organizujemy też konferencje – wyjaśniała dr Gołowkin-Hudała.

- Klinika wraz z kołem naukowym Bona Fides 5 grudnia zorganizowała już po raz drugi Maraton Pisania Listów Amnesty International. Organizujemy takie dodatkowe działania, by aktywizować studentów w różnych obszarach. To kolejna okazja, by wiedzę zdobywaną przez nich w ramach zajęć, dotyczącą systemów ochrony praw człowieka mogli skonfrontować z sytuacją konkretnej osoby - dodała dr Wilk.

Zobacz także

2020-10-21, godz. 08:43 Konrad Gęsiarz o alarmującej sytuacji w Namysłowskim Centrum Zdrowia - Wcześniej mówiło się już o tym, że szpitale powiatowe, będą miały obowiązek obsługiwania pacjentów covidowych, ale trochę jesteśmy zaskoczeni rozmiarem… » więcej 2020-10-19, godz. 08:46 Violetta Porowska o najbliższym zjeździe okręgowym PiS – Zjazd okręgowy to zawsze duże wydarzenie dla struktury partyjnej, ale z powodu pandemii został on rozłożony na trzy dni – mówiła w porannej rozmowie… » więcej 2020-10-18, godz. 08:30 Hubert Kołodziej o korzyściach ze współpracy regionu opolskiego z partnerami z Węgier - W 1999 roku powstały sejmiki województw i naturalną sprawą było szukanie partnerów do współpracy. Kierunek węgierski był czymś naturalnym – mówił… » więcej 2020-10-17, godz. 08:35 Jan Burniak o tym, jak wielu ludzi wciąż korzysta z Banku Żywności - Te dwa dni się ze sobą wiążą - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy Jan Burniak, prezes Banku Żywności w Opolu. Rozmawialiśmy bowiem o Światowym… » więcej 2020-10-16, godz. 10:01 Dawid Ozimek o tym, czy Opolanie powinni obawiać się wysokiego stanu wody w Odrze Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Opola - Dziś oczekujemy fali, która od godziny 9.00 będzie przechodzić… » więcej 2020-10-15, godz. 08:32 Grzegorz Fuławka o Grzegorz Fuławka, przedstawiciel powodzian z rejonu Kędzierzyna Koźla z 2010 roku - Satysfakcja jest na pewno, aż ciężko o tym mówić, bo człowiek niedowierza… » więcej 2020-10-14, godz. 08:39 Jerzy Czerwiński o tym, jakie jego zdaniem będą dalsze losy tzw. „Piątki dla zwierząt” – W przypadku tej ustawy, interesy, zapatrywania i poglądy idą w poprzek ugrupowań politycznych – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jerzy… » więcej 2020-10-13, godz. 08:32 Dorota Piechowicz–Witoń o budżecie obywatelskim na rok 2021 - Głosujemy za pośrednictwem strony internetowej www.bo.opole.pl, to ważne i bezpieczne w czasie epidemii. Klikamy opcję głosuj, system pyta nas o dane i… » więcej 2020-10-12, godz. 11:28 Aleksander Iszczuk o koronawirusie w opolskich szkołach i możliwościach przejścia na naukę zdalną - Sytuacja na pewno jest napięta - powiedział w porannej rozmowie „W cztery Oczy” Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta Opola… » więcej 2020-10-11, godz. 09:01 Joanna Hassa o najnowszym projekcie językowym Mniejszości Niemieckiej - Naszym celem jest to, by członkowie Mniejszości Niemieckiej poprawiali swoje umiejętności językowe, pielęgnowali tradycję i kulturę - powiedziała w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***