Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk…
2019-12-08, 08:30 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny
O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk ze Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej działającej w ramach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Posłuchaj rozmowy "W cztery oczy" (08.12.2019)
- Klinika Prawa to instytucja, która ma łączyć w sobie ideę kształcenia studentów, przygotowywania ich do pracy prawników, poprzez bezpośredni kontakt z klientem, z pomocą, która ma być pożyteczna dla potrzebujących porady. Jest to opcja otwarta dla mieszkańców Opola, którzy chcą skorzystać z pomocy prawnej i nie są w stanie inaczej otrzymać profesjonalnej pomocy radców prawnych czy adwokatów – informowała dr Magdalena Gołowkin-Hudała.

- Studenci często zwracają uwagę, że ten pierwszy kontakt, który odbył się właśnie w klinice, to jest nauka, którą oni przez długie lata pamiętają. To jest takie zderzenie tego, czego się nauczyli z realną sytuacją, z osobą, która może się zachowywać w rożny sposób, zaskakująco i oni muszą sobie w tej sytuacji poradzić – mówiła dr Aleksandra Wilk.

- W tym roku nasza klinika została wyróżniona III miejscem w Rankingu „Rzeczpospolitej”. Jesteśmy z tego bardzo dumni i robimy wszystko, by w następnym zestawieniu znaleźć się na I miejscu. Wyróżnieni zostaliśmy m.in. za współpracę z otoczeniem zewnętrznym. Nasi studenci wyjeżdżają np. do zakładów karnych. Organizujemy też konferencje – wyjaśniała dr Gołowkin-Hudała.

- Klinika wraz z kołem naukowym Bona Fides 5 grudnia zorganizowała już po raz drugi Maraton Pisania Listów Amnesty International. Organizujemy takie dodatkowe działania, by aktywizować studentów w różnych obszarach. To kolejna okazja, by wiedzę zdobywaną przez nich w ramach zajęć, dotyczącą systemów ochrony praw człowieka mogli skonfrontować z sytuacją konkretnej osoby - dodała dr Wilk.

Zobacz także

2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej 2020-01-15, godz. 09:02 Janina Kuźmicka o przebiegu próbnego spisu powszechnego, który stanowi wstęp do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego… - Spisy próbne są dwa, jeden już był przeprowadzany w dwóch gminach w kraju, w ubiegłym roku, w październiku. Odbył się w dwóch gminach w województwie mazowieckim… » więcej 2020-01-14, godz. 09:56 Violetta Porowska o wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie i transferach między partiami w ramach Zjednoczonej… – To była historyczna wizyta prezydenta – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie pytana o znaczenie… » więcej 2020-01-13, godz. 09:07 Bartłomiej Stawiarski o dzisiejszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie – Prezydent Andrzej Duda będzie dziś (13.01) w Namysłowie po godzinie 18.00, żeby się przygotować do otwartego spotkania z mieszkańcami, które rozpocznie się o… » więcej 2020-01-12, godz. 09:00 Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu WOŚP o tym, że finałowy dzień to nie tylko zbiórka pieniężna, ale i moc … Czas na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś (12.01) na (o)polskie ulice wyruszą setki wolontariuszy. Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu… » więcej 2020-01-11, godz. 09:00 Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych człowieka 11 stycznia przypada Światowy Dzień Wegetarian. O coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych, które każdemu wyjdą na zdrowie, rozmawialiśmy… » więcej 2020-01-10, godz. 10:02 Izabela Kik o problematyce ochrony zdrowia roślin - Kilka dni temu, dokładnie 7 stycznia odbyła się bardzo uroczysta inauguracja która wdraża Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-01-09, godz. 10:36 Anna Bartoszek-Dec o bilansie przyjęć repatriantów z ostatnich lat – W regionie mamy ponad 300 repatriantów. Największą grupę stanowią obywatele Kazachstanu, to ponad 240 osób, ale mamy też obywateli Uzbekistanu, Rosji czy Gruzji… » więcej 2020-01-08, godz. 09:06 Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery… – To są czujniki firmy Airly, z którą mamy umowę. Początkowo mieliśmy 17 czujników do monitoringu wspomagającego, później po poszerzeniu granic 25, a teraz mamy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »