Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów…
2019-12-05, 10:33 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu

Małgorzata Kozak o tym, co takiego Opole oferuje seniorom, że miasto zajmuje wysokie miejsca w rankingach
Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR
– Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR, z którą rozmawialiśmy o tym, że Opole zajęło 10 miejsce w rankingu „Najlepsze miasta dla seniorów 2019” portalu iKalkulator.pl.
– Mamy ogromne tradycje. 35 lat temu powstał w Opolu pierwszy dom z serwisowanymi mieszkaniami, mam na myśli Dom Złotej Jesieni. Była to inwestycja dofinansowana przez ówczesne Ministerstwo Zdrowia, a jednak tylko 5 gmin w całej Polsce się na to zdecydowało. Ponadto, mamy w naszym mieście dobrze działające organizacje pozarządowe, jak np. Polski Związek Emerytów i Rencistów czy Województwie Towarzystwo Walki z Kalectwem, które przekazują decydentom potrzeby osób starszych – mówiła Małgorzata Kozak.

Nasz gość zwrócił uwagę, że przede wszystkim chodzi o wsparcie seniorów w ich naturalnym środowisku. – Dzięki temu taka osoba do końca życia będzie mogła, nawet jeśli ma ograniczoną zdolność do samoobsługi, funkcjonować we własnym domu i nie będzie musiała korzystać z żadnych placówek. Dowozimy gorące posiłki, świadczymy usługi fryzjerskie, manicure, pedicure, a to są rzeczy, które mogą sprawiać trudność – mówiła wicedyrektor MOPR.
Barbara Kamińska o tym, co można poprawić w polityce senioralnej Opola i aktywności seniorów w województwie i poza nim
Barbara Kamińska radna Opola i dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego
– Należy pogratulować ludziom, którzy od wielu lat z pasją pracują z seniorami. Jesteśmy województwem, w którym szczególnie społeczeństwo się starzeje, ale wiek przestał być wstydem, a to jest istotne w podejściu do osób w wieku senioralnym – powiedziała w „Poglądach i osądach” Barbara Kamińska.

Nasz gość zwrócił uwagę, że seniorzy na co dzień udowadniają, że dla nich starzenie jest równoznaczne z końcem aktywności. – Jeśli są aktywni, to są młodzi duchem, a starzeją się kiedy nic nie robią – dodała.

Co należałoby jeszcze poprawić w polityce senioralnej prowadzonej przez Opole? Radna zwracała uwagę, że wyższe koszty życia w pierwszej kolejności odczuwają seniorzy. Przypomnijmy, na ubiegłej sesji radni podnieśli m.in. cenę wywozu odpadów, wcześniej także podniesiono stawki za wodę.

– Samorząd powinien także współpracować z przedsiębiorcami i pracodawcami, aby korzystać z ich doświadczeń i ułatwiać pracę seniorom – mówiła Kamińska. Jej zdaniem, zadaniem samorządu jest umożliwianie takiej aktywności zawodowej, która spełni ich możliwości kompetencyjne, wiedzę a także możliwości fizyczne.

Radna zwróciła też uwagę, aby w mieście tworzyć jak najwięcej tzw. parków kieszonkowych, czyli miejsc w których seniorzy mogą odpocząć, ale też mogą go pielęgnować. Barbara Kamińska powiedziała, że wyzwaniem jest dotarcie do osób, które w ogóle nie są aktywne i nie wychodzą z domu. Opowiedziała też o ostatniej wizycie seniorów i młodzieży w czeskiej Pradze, gdzie odbywała się międzynarodowa konferencja na temat srebrnej gospodarki.
Z Małgorzatą Kozak rozmawia Joanna Matlak
Z Barbarą Kamińską rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-01-07, godz. 09:30 Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych – Na ten moment wraz z prezydentem nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i argumentami, które dawałyby możliwość podpisania umowy wraz z kwotą, która została nam… » więcej 2020-01-06, godz. 08:50 Ks. Łukasz Knieć o symbolice Objawienia Pańskiego Pokłon oddany Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej - w porannej rozmowie przyglądaliśmy… » więcej 2020-01-05, godz. 08:50 Ks. prof. Jerzy Kostorz o diecezjalnym spotkaniu ludzi sportu Dziś (5.01), już po raz 27. w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, odbędzie się tradycyjne spotkanie ludzi sportu. Będzie Msza święta, opłatek i kolędowanie… » więcej 2020-01-04, godz. 08:40 Iwona Kowalczuk o zmianach dotyczących segregowania śmieci Rok 2020 przyniósł zmiany w segregowaniu śmieci. Dotychczas opolanie korzystali z czterech pojemników, a od 1 stycznia mają ich już pięć. Co powinno trafiać do… » więcej 2020-01-03, godz. 09:01 Barbara Pawlos o wprowadzeniu e-recept oraz o harmonogramie postojów dentobusu i mammobusu w naszym regionie. - Ten termin to tak naprawdę ostatni dzwonek, godzina „zero” - mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ, z którą rozmawialiśmy… » więcej 2020-01-02, godz. 09:48 Dr hab. inż. Jarosław Mamala o wydarzeniach którymi w 2019 roku żył Park Naukowo Technologiczny w Opolu - Dla parku to był niesamowity rok - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” prof. Jarosław Mamala, prezes PNT. - Park bardzo mocno się rozbudował pod względem infrastrukturalnym… » więcej 2020-01-01, godz. 08:35 Zbigniew Kubalańca o tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Nowy Rok, nowe otwarcie, a więc i nowy teatr. Lada dzień ruszy przebudowa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. O tym, jak się zmieni i od czego się rozpocznie… » więcej 2019-12-31, godz. 15:15 Rozmowa z Dariuszem Świątczakiem i Aleksandrą Czechowską o bezpieczeństwie w noc sylwestrową nie tylko ludzi, ale i zw… Sierż. sztab. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu - Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek – mówił w porannej rozmowie „W 4 Oczy” sierżant… » więcej 2019-12-30, godz. 09:19 Łukasz Sowada i Sławomir Batko podsumowują pracę Rady Miasta Opole Łukasza Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola Podsumowaliśmy rok 2019 i dowiedzieliśmy się jak przebiegać będzie ostatnie posiedzenie Rady Miasta Opole w tym… » więcej 2019-12-29, godz. 09:00 Dr Artur Żurakowski o bilansie zysków i strat niedziel handlowych W 2019 było ich piętnaście, a w całym 2020 roku będzie tylko siedem. Mowa o niedzielach handlowych. Przypomnijmy, ustawa ograniczająca handel w niedzielę ruszyła… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »