Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów…
2019-12-05, 10:33 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu

Małgorzata Kozak o tym, co takiego Opole oferuje seniorom, że miasto zajmuje wysokie miejsca w rankingach
Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR
– Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR, z którą rozmawialiśmy o tym, że Opole zajęło 10 miejsce w rankingu „Najlepsze miasta dla seniorów 2019” portalu iKalkulator.pl.
– Mamy ogromne tradycje. 35 lat temu powstał w Opolu pierwszy dom z serwisowanymi mieszkaniami, mam na myśli Dom Złotej Jesieni. Była to inwestycja dofinansowana przez ówczesne Ministerstwo Zdrowia, a jednak tylko 5 gmin w całej Polsce się na to zdecydowało. Ponadto, mamy w naszym mieście dobrze działające organizacje pozarządowe, jak np. Polski Związek Emerytów i Rencistów czy Województwie Towarzystwo Walki z Kalectwem, które przekazują decydentom potrzeby osób starszych – mówiła Małgorzata Kozak.

Nasz gość zwrócił uwagę, że przede wszystkim chodzi o wsparcie seniorów w ich naturalnym środowisku. – Dzięki temu taka osoba do końca życia będzie mogła, nawet jeśli ma ograniczoną zdolność do samoobsługi, funkcjonować we własnym domu i nie będzie musiała korzystać z żadnych placówek. Dowozimy gorące posiłki, świadczymy usługi fryzjerskie, manicure, pedicure, a to są rzeczy, które mogą sprawiać trudność – mówiła wicedyrektor MOPR.
Barbara Kamińska o tym, co można poprawić w polityce senioralnej Opola i aktywności seniorów w województwie i poza nim
Barbara Kamińska radna Opola i dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego
– Należy pogratulować ludziom, którzy od wielu lat z pasją pracują z seniorami. Jesteśmy województwem, w którym szczególnie społeczeństwo się starzeje, ale wiek przestał być wstydem, a to jest istotne w podejściu do osób w wieku senioralnym – powiedziała w „Poglądach i osądach” Barbara Kamińska.

Nasz gość zwrócił uwagę, że seniorzy na co dzień udowadniają, że dla nich starzenie jest równoznaczne z końcem aktywności. – Jeśli są aktywni, to są młodzi duchem, a starzeją się kiedy nic nie robią – dodała.

Co należałoby jeszcze poprawić w polityce senioralnej prowadzonej przez Opole? Radna zwracała uwagę, że wyższe koszty życia w pierwszej kolejności odczuwają seniorzy. Przypomnijmy, na ubiegłej sesji radni podnieśli m.in. cenę wywozu odpadów, wcześniej także podniesiono stawki za wodę.

– Samorząd powinien także współpracować z przedsiębiorcami i pracodawcami, aby korzystać z ich doświadczeń i ułatwiać pracę seniorom – mówiła Kamińska. Jej zdaniem, zadaniem samorządu jest umożliwianie takiej aktywności zawodowej, która spełni ich możliwości kompetencyjne, wiedzę a także możliwości fizyczne.

Radna zwróciła też uwagę, aby w mieście tworzyć jak najwięcej tzw. parków kieszonkowych, czyli miejsc w których seniorzy mogą odpocząć, ale też mogą go pielęgnować. Barbara Kamińska powiedziała, że wyzwaniem jest dotarcie do osób, które w ogóle nie są aktywne i nie wychodzą z domu. Opowiedziała też o ostatniej wizycie seniorów i młodzieży w czeskiej Pradze, gdzie odbywała się międzynarodowa konferencja na temat srebrnej gospodarki.
Z Małgorzatą Kozak rozmawia Joanna Matlak
Z Barbarą Kamińską rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej 2020-01-15, godz. 09:02 Janina Kuźmicka o przebiegu próbnego spisu powszechnego, który stanowi wstęp do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego… - Spisy próbne są dwa, jeden już był przeprowadzany w dwóch gminach w kraju, w ubiegłym roku, w październiku. Odbył się w dwóch gminach w województwie mazowieckim… » więcej 2020-01-14, godz. 09:56 Violetta Porowska o wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie i transferach między partiami w ramach Zjednoczonej… – To była historyczna wizyta prezydenta – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie pytana o znaczenie… » więcej 2020-01-13, godz. 09:07 Bartłomiej Stawiarski o dzisiejszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie – Prezydent Andrzej Duda będzie dziś (13.01) w Namysłowie po godzinie 18.00, żeby się przygotować do otwartego spotkania z mieszkańcami, które rozpocznie się o… » więcej 2020-01-12, godz. 09:00 Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu WOŚP o tym, że finałowy dzień to nie tylko zbiórka pieniężna, ale i moc … Czas na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś (12.01) na (o)polskie ulice wyruszą setki wolontariuszy. Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu… » więcej 2020-01-11, godz. 09:00 Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych człowieka 11 stycznia przypada Światowy Dzień Wegetarian. O coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych, które każdemu wyjdą na zdrowie, rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »