Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów…
2019-12-05, 10:33 Autor: Joanna Matlak

Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu

Małgorzata Kozak o tym, co takiego Opole oferuje seniorom, że miasto zajmuje wysokie miejsca w rankingach
Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR
– Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR, z którą rozmawialiśmy o tym, że Opole zajęło 10 miejsce w rankingu „Najlepsze miasta dla seniorów 2019” portalu iKalkulator.pl.
– Mamy ogromne tradycje. 35 lat temu powstał w Opolu pierwszy dom z serwisowanymi mieszkaniami, mam na myśli Dom Złotej Jesieni. Była to inwestycja dofinansowana przez ówczesne Ministerstwo Zdrowia, a jednak tylko 5 gmin w całej Polsce się na to zdecydowało. Ponadto, mamy w naszym mieście dobrze działające organizacje pozarządowe, jak np. Polski Związek Emerytów i Rencistów czy Województwie Towarzystwo Walki z Kalectwem, które przekazują decydentom potrzeby osób starszych – mówiła Małgorzata Kozak.

Nasz gość zwrócił uwagę, że przede wszystkim chodzi o wsparcie seniorów w ich naturalnym środowisku. – Dzięki temu taka osoba do końca życia będzie mogła, nawet jeśli ma ograniczoną zdolność do samoobsługi, funkcjonować we własnym domu i nie będzie musiała korzystać z żadnych placówek. Dowozimy gorące posiłki, świadczymy usługi fryzjerskie, manicure, pedicure, a to są rzeczy, które mogą sprawiać trudność – mówiła wicedyrektor MOPR.
Barbara Kamińska o tym, co można poprawić w polityce senioralnej Opola i aktywności seniorów w województwie i poza nim
Barbara Kamińska radna Opola i dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego
– Należy pogratulować ludziom, którzy od wielu lat z pasją pracują z seniorami. Jesteśmy województwem, w którym szczególnie społeczeństwo się starzeje, ale wiek przestał być wstydem, a to jest istotne w podejściu do osób w wieku senioralnym – powiedziała w „Poglądach i osądach” Barbara Kamińska.

Nasz gość zwrócił uwagę, że seniorzy na co dzień udowadniają, że dla nich starzenie jest równoznaczne z końcem aktywności. – Jeśli są aktywni, to są młodzi duchem, a starzeją się kiedy nic nie robią – dodała.

Co należałoby jeszcze poprawić w polityce senioralnej prowadzonej przez Opole? Radna zwracała uwagę, że wyższe koszty życia w pierwszej kolejności odczuwają seniorzy. Przypomnijmy, na ubiegłej sesji radni podnieśli m.in. cenę wywozu odpadów, wcześniej także podniesiono stawki za wodę.

– Samorząd powinien także współpracować z przedsiębiorcami i pracodawcami, aby korzystać z ich doświadczeń i ułatwiać pracę seniorom – mówiła Kamińska. Jej zdaniem, zadaniem samorządu jest umożliwianie takiej aktywności zawodowej, która spełni ich możliwości kompetencyjne, wiedzę a także możliwości fizyczne.

Radna zwróciła też uwagę, aby w mieście tworzyć jak najwięcej tzw. parków kieszonkowych, czyli miejsc w których seniorzy mogą odpocząć, ale też mogą go pielęgnować. Barbara Kamińska powiedziała, że wyzwaniem jest dotarcie do osób, które w ogóle nie są aktywne i nie wychodzą z domu. Opowiedziała też o ostatniej wizycie seniorów i młodzieży w czeskiej Pradze, gdzie odbywała się międzynarodowa konferencja na temat srebrnej gospodarki.
Z Małgorzatą Kozak rozmawia Joanna Matlak
Z Barbarą Kamińską rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »