Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie…
2019-12-04, 09:55 Autor: Marek Świercz

Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty

Michał Siek o spotkaniu ministra oświaty z przedstawicielami samorządów
Michał Siek, opolski kurator oświaty
– Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym roku objęło pół miliona uczniów z 79 krajów i regionów, w Polsce wzięło w nich udział 5 600 uczniów z 329 szkół, myślę więc, że to bardzo reprezentatywna grupa. Wczoraj w Ministerstwie Edukacji Narodowej poznaliśmy wyniki badania i uważam, że mamy powody do zadowolenia. Po pierwsze, we wszystkich trzech badanych kategoriach – rozumieniu czytanego tekstu, rozumowania matematycznego oraz rozumowania w naukach przyrodniczych – poprawiliśmy wyniki sprzed trzech lat i znaleźliśmy się w czołówce. Spadła liczba polskich uczniów osiągających słabe wyniki, znacząco wzrosła za to liczba tych, którzy wypadają bardzo dobrze. Lepsi od nas są właściwie tylko Azjaci, ale to już swoista tradycja. Natomiast możemy spokojnie powalczyć z tak chwaloną Finlandią czy Estonią – mówił w rozmowie „W cztery oczy” opolski kurator oświaty Michał Siek.
Jego zdaniem, tych wyników nie należy odnosić do dobrych czy złych skutków reformy (prezes ZNP Sławomir Broniarz komentował, że dobre wyniki to efekt dobrego działania zlikwidowanych właśnie gimnazjów), bo badanie 15-latków to nie jest podsumowanie jakiegoś konkretnego etapu edukacji.

– Ważne jest, że w tym badaniu, przeprowadzonym drogą elektroniczną, bardzo dużo było zadań otwartych, czyli takich, które wymagają samodzielnego myślenia. W badaniach testowych można strzelić i trafić, tu trzeba się dobrze zastanowić – mówił Siek.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu terytorialnego, na którym minister Dariusz Piontkowski mówił o rosnącej subwencji oświatowej (jak przyznaje Siek, wciąż jest za niska, kilka lat temu pokrywała około 90 procent kosztów otrzymania szkół, teraz około 83,5 procent) oraz pomysłach na korektę jej podziału tak, by w szczególnych przypadkach mniej zamożny samorząd mógł otrzymać wyższą kwotę. Szef MEN mówił też o pewnej liberalizacji jeśli chodzi o podejście administracji oświatowej o reorganizacji sieci szkół. Do tej pory kuratorium raczej negatywnie opiniowały wnioski samorządów w tej sprawie, teraz mają być bardziej elastyczne.

– Nie znamy konkretów, więc nie będę mówił o jakiejś korekcie polityki. Trzeba pamiętać, że decyzje o zamykaniu szkół są zawsze bardzo trudne i powinny być poprzedzone głębokimi konsultacjami społecznymi – stwierdził Siek.
Marzena Kazin o tym, jak radzą sobie powiatowe szkoły z rywalizacją ze szkołami w Opolu
Marzena Kazin, sekretarz Starostwa Powiatowego w Opolu
– Jesteśmy zadowoleni z tegorocznego naboru do naszych szkół, ale nie wydaje mi się, żebyśmy jakoś szczególnie skorzystali z reformy i naboru podwójnego rocznika. Proszę pamiętać, że przy trzech naszych szkołach prowadziliśmy gimnazja i w wyniku reformy tych gimnazjalistów straciliśmy. Ale mamy inne atuty, przede wszystkim ofertę, którą są zainteresowane także uczniowie spoza naszego regionu, którzy szukają szkoły sportowej czy mundurowej. A ponieważ mamy też działające przez siedem dni w tygodniu internaty w Prószkowie i Tułowicach, na brak chętnych nie narzekamy. Oczywiście musimy realizować ze szkołami w Opolu, ale proszę pamiętać, że są uczniowie, którzy nie chcą tracić codziennie dwóch godzin na dojazdy i wolą się uczyć w naszych szkołach powiatowych. Bo one są naprawdę dobre, co potwierdzają wyniki egzaminów – mówiła w „Poglądach i osądach” Marzena Kazin, sekretarz Starostwa Powiatowego w Opolu.

Nasz gość przyznaje jednak, że w ostatnich latach wiele szkół musiało praktycznie wymyślić się od nowa. Pomologia w Prószkowie, legendarne technikum ogrodnicze, przeżywało prawdziwe oblężenie w czasach PRL, gdy tak zwany „badylarz” był symbolem sukcesu. Dziś działa nadal, ale zainteresowania akurat tym kierunkiem nie ma.

– Ogrodnictwo to ciężki zawód i może wszyscy uznali, że taniej ściągnąć produkty z Holandii – mówi nasz gość.

Dlatego dziś Prószków kojarzy się przede wszystkim z klasami sportowymi i mundurowymi (w tym strażackimi). A także uczniami z Ukrainy, którzy w tym roku po raz pierwszy przystąpią do matury.
– To było dla nich ciężkie doświadczenie: zaczynali jako 15-latkowie, którzy przyjeżdżali we wrześniu a do domu wracali dopiero na Boże Narodzenie – mówi nasz gość.

Zespół Szkół w Ozimku, kiedyś jednoznacznie kojarzony z hutnictwem, dziś zajmuje wysokie miejsca w rankingach dzięki klasom informatycznym. W Tułowicach do klas leśników dołączyły klasy wojskowe.

Jak mówi nasz gość, opolski powiat dotuje także dwie szkoły niepubliczne: zespół szkół w Kup, do którego chodzą uczniowie z autyzmem, a także zespół szkół w Stobrawie przeznaczony dla tak zwanych trudnych dziewcząt.

– Czy subwencja wystarcza? Oczywiście, że nie, musimy dołożyć ponad 20 procent. Ale to inwestycja w naszą wspólną przyszłość – mówi nam sekretarz Kazin.

Zobacz także

2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej 2020-01-15, godz. 09:02 Janina Kuźmicka o przebiegu próbnego spisu powszechnego, który stanowi wstęp do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego… - Spisy próbne są dwa, jeden już był przeprowadzany w dwóch gminach w kraju, w ubiegłym roku, w październiku. Odbył się w dwóch gminach w województwie mazowieckim… » więcej 2020-01-14, godz. 09:56 Violetta Porowska o wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie i transferach między partiami w ramach Zjednoczonej… – To była historyczna wizyta prezydenta – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie pytana o znaczenie… » więcej 2020-01-13, godz. 09:07 Bartłomiej Stawiarski o dzisiejszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie – Prezydent Andrzej Duda będzie dziś (13.01) w Namysłowie po godzinie 18.00, żeby się przygotować do otwartego spotkania z mieszkańcami, które rozpocznie się o… » więcej 2020-01-12, godz. 09:00 Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu WOŚP o tym, że finałowy dzień to nie tylko zbiórka pieniężna, ale i moc … Czas na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś (12.01) na (o)polskie ulice wyruszą setki wolontariuszy. Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu… » więcej 2020-01-11, godz. 09:00 Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych człowieka 11 stycznia przypada Światowy Dzień Wegetarian. O coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych, które każdemu wyjdą na zdrowie, rozmawialiśmy… » więcej 2020-01-10, godz. 10:02 Izabela Kik o problematyce ochrony zdrowia roślin - Kilka dni temu, dokładnie 7 stycznia odbyła się bardzo uroczysta inauguracja która wdraża Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-01-09, godz. 10:36 Anna Bartoszek-Dec o bilansie przyjęć repatriantów z ostatnich lat – W regionie mamy ponad 300 repatriantów. Największą grupę stanowią obywatele Kazachstanu, to ponad 240 osób, ale mamy też obywateli Uzbekistanu, Rosji czy Gruzji… » więcej 2020-01-08, godz. 09:06 Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola, w porannej rozmowie "W cztery… – To są czujniki firmy Airly, z którą mamy umowę. Początkowo mieliśmy 17 czujników do monitoringu wspomagającego, później po poszerzeniu granic 25, a teraz mamy… » więcej 2020-01-07, godz. 09:30 Przemysław Zych o tym, dlaczego aktualnie Opole jest bez umowy za zagospodarowanie odpadów komunalnych – Na ten moment wraz z prezydentem nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i argumentami, które dawałyby możliwość podpisania umowy wraz z kwotą, która została nam… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »