Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak…
2019-12-03, 09:55 Autor: Joanna Matlak

Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu

Franciszek Posacki o ankiecie nt. Sylwestra w Opolu
Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola
- Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy wyobrażają sobie świętowanie miejskiego sylwestra. Czy miałby to być pokaz fajerwerków, czy lasery i mapping? - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola. Przypomnijmy, młodzi radni przygotowali ankietę na portalu społecznościowym, w której zadano pytanie o to jak w Opolu powinien być świętowany Sylwester. Internetowa dyskusja odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, głos zabrało wielu mieszkańców Opola, wypowiadała się w niej także rzecznik prezydenta Opola.

- Osobiście zrobiło mi się przykro, bo pojawił się taki zarzut, że przygotowaliśmy ankietę z tezą, że chcieliśmy, by ankieta poszła w jednym kierunku, a że się nie udało, to powinniśmy się nauczyć zasad demokracji. To były słowa rzecznik ratusza – mówił Posacki. Dodajmy, że strona Urzędu Miasta Opola nie przyjęła zaproszenia do studia Radia Opole i odmówiła komentarza w tej sprawie.

Franciszek Posacki zwrócił uwagę, że w tej sprawie brakowało dyskusji. - Raczej większość decyzji tego rodzaju była podejmowana na poziomie pana prezydenta, radnych, którzy się zgadzali bądź nie i gdzieś głos mieszkańców było sprowadzany do tego ile osób przyszło na wydarzenie. Pomyśleliśmy, żeby dać przestrzeń mieszkańcom, żeby mogli się wypowiadać i to zrobiliśmy – mówił Franciszek Posacki.

- Oddano już 4 tys. głosów. Ankieta jest dynamiczna, w pewnym momencie 75% ankietowanych opowiedziała się po stronie laserów i mappingu, natomiast wynik w niedzielę się wyrównał i szala przechyliła się na stronę fajerwerków. To też wynik zaangażowania różnych firm, które produkują wyroby pirotechniczne. W ankiecie mogą też głosować osoby spoza Opola, oczywiście, ale my na pewno będziemy to weryfikować. W tej chwili około 60 % głosuje za alternatywnymi formami, a 40% za fajerwerkami – mówił Posacki.

Przewodniczący MRM zapowiedział, że 14 grudnia zostanie wydane stanowisko Rady wraz z opiniami ekspertów.
Grzegorz Ostromecki o alternatywnych sposobach na świętowanie Sylwestra
Grzegorz Ostromecki, miejski aktywista i ekolog z Opolskiego Alarmu Smogowego
- Fajerwerki niosą śmierć. To mocne słowa, ale to prawda – mówił „Poglądach i osądach” Grzegorz Ostromecki, miejski aktywista z Opolskiego Alarmu Smogowego i powołuje się na raport Federalnej Urzędu ds. Ochrony Środowiska. Zdaniem naszego gościa raport jest zatrważający. - Wszyscy mówią, że przez chwilę sobie postrzelamy, nic się nie stanie – mówił Ostromecki, wskazując, że fajerwerkowy pokaz podczas Sylwestra to 15% rocznej emisji szkodliwych cząsteczek, które są emitowane przez samochody.

- To jest policzone. 4 tysiące ton pyłów w całych Niemczech jest unoszonych w danym momencie podczas Sylwestrowej nocy. To są metale ciężkie, to jest spowolniona śmierć. Ta dyskusja wybuchła bardzo późno, ratusz obiecywał dyskusję i niestety do niej nie doszło. Dyskusję spowodowała Młodzieżowa Rada Miasta i dobrze, że możemy o tym rozmawiać, bo to poważny problem.

Dyskusja na temat fajerwerków co jakiś czas wraca przy okazji organizacji różnych imprez przez miasto, ale zdaniem naszego gościa „trzeba zmienić myślenie i już dawno odpowiedzialne władze powinniśmy pójść po rozum do głowy”.

- Proponuje odpowiedzialność za zdrowie mieszkańców, proponuje frasobliwe wydawanie pieniędzy. Są inne formy spędzania tego czasu. Mieliśmy przecież piękny pokaz mappingu i laserów podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który urzekał. Stać nas na to i myślę, że to powinno się w Opolu wydarzyć, skoro mówimy, że jesteśmy zielonym i ekologicznym miastem. W Łodzi prezydent Hanna Zdanowska ogłosiła że fajerwerków nie będzie i zaproponowano show dronów na niebie. Fajerwerki są przestarzałe i archaiczne – stwierdził Ostromecki.

Zobacz także

2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***