Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak…
2019-12-03, 09:55 Autor: Joanna Matlak

Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu

Franciszek Posacki o ankiecie nt. Sylwestra w Opolu
Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola
- Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy wyobrażają sobie świętowanie miejskiego sylwestra. Czy miałby to być pokaz fajerwerków, czy lasery i mapping? - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola. Przypomnijmy, młodzi radni przygotowali ankietę na portalu społecznościowym, w której zadano pytanie o to jak w Opolu powinien być świętowany Sylwester. Internetowa dyskusja odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, głos zabrało wielu mieszkańców Opola, wypowiadała się w niej także rzecznik prezydenta Opola.

- Osobiście zrobiło mi się przykro, bo pojawił się taki zarzut, że przygotowaliśmy ankietę z tezą, że chcieliśmy, by ankieta poszła w jednym kierunku, a że się nie udało, to powinniśmy się nauczyć zasad demokracji. To były słowa rzecznik ratusza – mówił Posacki. Dodajmy, że strona Urzędu Miasta Opola nie przyjęła zaproszenia do studia Radia Opole i odmówiła komentarza w tej sprawie.

Franciszek Posacki zwrócił uwagę, że w tej sprawie brakowało dyskusji. - Raczej większość decyzji tego rodzaju była podejmowana na poziomie pana prezydenta, radnych, którzy się zgadzali bądź nie i gdzieś głos mieszkańców było sprowadzany do tego ile osób przyszło na wydarzenie. Pomyśleliśmy, żeby dać przestrzeń mieszkańcom, żeby mogli się wypowiadać i to zrobiliśmy – mówił Franciszek Posacki.

- Oddano już 4 tys. głosów. Ankieta jest dynamiczna, w pewnym momencie 75% ankietowanych opowiedziała się po stronie laserów i mappingu, natomiast wynik w niedzielę się wyrównał i szala przechyliła się na stronę fajerwerków. To też wynik zaangażowania różnych firm, które produkują wyroby pirotechniczne. W ankiecie mogą też głosować osoby spoza Opola, oczywiście, ale my na pewno będziemy to weryfikować. W tej chwili około 60 % głosuje za alternatywnymi formami, a 40% za fajerwerkami – mówił Posacki.

Przewodniczący MRM zapowiedział, że 14 grudnia zostanie wydane stanowisko Rady wraz z opiniami ekspertów.
Grzegorz Ostromecki o alternatywnych sposobach na świętowanie Sylwestra
Grzegorz Ostromecki, miejski aktywista i ekolog z Opolskiego Alarmu Smogowego
- Fajerwerki niosą śmierć. To mocne słowa, ale to prawda – mówił „Poglądach i osądach” Grzegorz Ostromecki, miejski aktywista z Opolskiego Alarmu Smogowego i powołuje się na raport Federalnej Urzędu ds. Ochrony Środowiska. Zdaniem naszego gościa raport jest zatrważający. - Wszyscy mówią, że przez chwilę sobie postrzelamy, nic się nie stanie – mówił Ostromecki, wskazując, że fajerwerkowy pokaz podczas Sylwestra to 15% rocznej emisji szkodliwych cząsteczek, które są emitowane przez samochody.

- To jest policzone. 4 tysiące ton pyłów w całych Niemczech jest unoszonych w danym momencie podczas Sylwestrowej nocy. To są metale ciężkie, to jest spowolniona śmierć. Ta dyskusja wybuchła bardzo późno, ratusz obiecywał dyskusję i niestety do niej nie doszło. Dyskusję spowodowała Młodzieżowa Rada Miasta i dobrze, że możemy o tym rozmawiać, bo to poważny problem.

Dyskusja na temat fajerwerków co jakiś czas wraca przy okazji organizacji różnych imprez przez miasto, ale zdaniem naszego gościa „trzeba zmienić myślenie i już dawno odpowiedzialne władze powinniśmy pójść po rozum do głowy”.

- Proponuje odpowiedzialność za zdrowie mieszkańców, proponuje frasobliwe wydawanie pieniędzy. Są inne formy spędzania tego czasu. Mieliśmy przecież piękny pokaz mappingu i laserów podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który urzekał. Stać nas na to i myślę, że to powinno się w Opolu wydarzyć, skoro mówimy, że jesteśmy zielonym i ekologicznym miastem. W Łodzi prezydent Hanna Zdanowska ogłosiła że fajerwerków nie będzie i zaproponowano show dronów na niebie. Fajerwerki są przestarzałe i archaiczne – stwierdził Ostromecki.

Zobacz także

2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej 2020-01-15, godz. 09:02 Janina Kuźmicka o przebiegu próbnego spisu powszechnego, który stanowi wstęp do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego… - Spisy próbne są dwa, jeden już był przeprowadzany w dwóch gminach w kraju, w ubiegłym roku, w październiku. Odbył się w dwóch gminach w województwie mazowieckim… » więcej 2020-01-14, godz. 09:56 Violetta Porowska o wczorajszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie i transferach między partiami w ramach Zjednoczonej… – To była historyczna wizyta prezydenta – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł i szefowa PiS na Opolszczyźnie pytana o znaczenie… » więcej 2020-01-13, godz. 09:07 Bartłomiej Stawiarski o dzisiejszej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Namysłowie – Prezydent Andrzej Duda będzie dziś (13.01) w Namysłowie po godzinie 18.00, żeby się przygotować do otwartego spotkania z mieszkańcami, które rozpocznie się o… » więcej 2020-01-12, godz. 09:00 Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu WOŚP o tym, że finałowy dzień to nie tylko zbiórka pieniężna, ale i moc … Czas na 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziś (12.01) na (o)polskie ulice wyruszą setki wolontariuszy. Wojciech Murański, rzecznik opolskiego sztabu… » więcej 2020-01-11, godz. 09:00 Dr Magdalena Golachowska o coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych człowieka 11 stycznia przypada Światowy Dzień Wegetarian. O coraz bardziej popularnych dietach, a także o zmianie nawyków żywieniowych, które każdemu wyjdą na zdrowie, rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »