Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci…
2019-11-26, 10:23 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci gazowej w regionie i nowym radnym w sejmiku województwa

Rafał Bartek o tematach, które zostaną poruszone na dzisiejszej sesji sejmiku województwa
Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej
– Na dzisiejszą sesję sejmiku zaprosiliśmy prezesa spółki opolskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. Nie ma co ukrywać, mówiąc o czystym powietrzu musimy mówić o rozwiązaniach systemowych. Wszystkie zachęty do wymiany tzw. kopciuchów i pieców w jakimś sensie spełniają swoją rolę, ale nie do końca – mówił w porannej rozmowie Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej.
Na dzisiejszej sesji sejmiku pojawi się informacja na temat planu rozwoju sieci gazowej w regionie w latach 2007-2023. Jak zaznaczył nasz gość, z jego własnych obserwacji wynika, że kilka lat temu była swoista moda na wymianę pieców na ekogroszek czy pellet, ale teraz coraz więcej mieszkańców oczekuje sieci gazowniczej.

– Pytają kiedy będą mogli się podłączyć, pytają jakie są koszty, opłaty, więc zainteresowanie jest i ta świadomość wzrosła – mówił Bartek i zaznaczył, że programy inicjowane z poziomu samorządów różnego szczebla nie rozwiązują problemu i mieszkańcy muszą mieć alternatywę.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację w zarządzie województwa. Przypomnijmy, z zarządu ma odejść wicemarszałek Stanisław Rakoczy z PSL, a niedawno także Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że także to rozważa. Powody i okoliczności podjęcia obu tych decyzji są inne, a naszego gościa zapytaliśmy jak jest w przypadku Romana Kolka.

– Pan Roman Kolek obserwując sytuację w służbie zdrowia, gdzie mamy notoryczny brak lekarzy i problemy z zapewnieniem kadr, rozważał powrót do zawodu. Teraz trochę to odłożył. Ponadto jest frustracja wynikająca z braku możliwości wpływania na rozwiązania systemowe. Na razie odłożył te plany, zobaczymy co będzie w przyszłości. To są decyzje kolegialne, my je podejmujemy jako klub i we współpracy z koalicjantami.
Martyna Nakonieczny o tym, dlaczego plan rozbudowy sieci gazowniczej w województwie jest ważny
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
– Ważny jest ten plan rozbudowy sieci gazowniczej, bo jak wiemy ze względu na ekologię bardzo ważne jest, żeby jak najwięcej gmin dostało jak największą możliwość podłączenia się – mówiła Martyna Nakonieczny.

Zapytaliśmy, czy są w regionie miejsca, powiaty, które szczególnie interesują się podłączeniem do sieci gazowniczej i jak zwróciła uwagę Nakonieczny, w sytuacji np. powiatu nyskiego jest to bardzo podzielone.

– Sama Nysa jest zgazyfikowana, jest gaz w centrum i na obrzeżach i można się podłączyć, ale tu jest kwestia świadomości i potrzeb mieszkańców. To wiąże się z kosztami, choć to ekologiczne, jest minimalnie droższe niż ogrzewanie węglem to staramy się przekonać mieszkańców, żeby jak najszybciej się podłączyli – mówiła przewodnicząca klubu PiS i zwróciła uwagę, że problem kopciuchów czy starych pieców dotyczy szczególnie osób starszych, którym powinno zapewnić się pomoc, aby mogli takie piece wymienić. Martyna Nakonieczny powiedziała, że być może gminy powinny zatrudnić asystentów dla takich osób.

Na dzisiejszej sesji sejmiku odbędzie się także ślubowanie nowego radnego Ryszarda Szrama. Zastąpi on Marcina Ociepę, który zdobył mandat posła.

– Ryszard Szram złoży dziś oficjalnie ślubowanie. To jest człowiek, z którym na pewno będzie się nam dobrze współpracowało, że będzie miał poczucie i możliwość wpływu na rzeczywistość. Naturalnie Szram obejmie komisje po Marcinie Ociepie, czyli Współpracy z zagranicą, a druga komisja, która leży w jego zainteresowaniach to Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej – mówiła Nakonieczny.
Z Rafałem Bartkiem rozmawia Joanna Matlak
Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »