Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci…
2019-11-26, 10:23 Autor: Joanna Matlak

Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci gazowej w regionie i nowym radnym w sejmiku województwa

Rafał Bartek o tematach, które zostaną poruszone na dzisiejszej sesji sejmiku województwa
Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej
– Na dzisiejszą sesję sejmiku zaprosiliśmy prezesa spółki opolskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. Nie ma co ukrywać, mówiąc o czystym powietrzu musimy mówić o rozwiązaniach systemowych. Wszystkie zachęty do wymiany tzw. kopciuchów i pieców w jakimś sensie spełniają swoją rolę, ale nie do końca – mówił w porannej rozmowie Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej.
Na dzisiejszej sesji sejmiku pojawi się informacja na temat planu rozwoju sieci gazowej w regionie w latach 2007-2023. Jak zaznaczył nasz gość, z jego własnych obserwacji wynika, że kilka lat temu była swoista moda na wymianę pieców na ekogroszek czy pellet, ale teraz coraz więcej mieszkańców oczekuje sieci gazowniczej.

– Pytają kiedy będą mogli się podłączyć, pytają jakie są koszty, opłaty, więc zainteresowanie jest i ta świadomość wzrosła – mówił Bartek i zaznaczył, że programy inicjowane z poziomu samorządów różnego szczebla nie rozwiązują problemu i mieszkańcy muszą mieć alternatywę.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację w zarządzie województwa. Przypomnijmy, z zarządu ma odejść wicemarszałek Stanisław Rakoczy z PSL, a niedawno także Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że także to rozważa. Powody i okoliczności podjęcia obu tych decyzji są inne, a naszego gościa zapytaliśmy jak jest w przypadku Romana Kolka.

– Pan Roman Kolek obserwując sytuację w służbie zdrowia, gdzie mamy notoryczny brak lekarzy i problemy z zapewnieniem kadr, rozważał powrót do zawodu. Teraz trochę to odłożył. Ponadto jest frustracja wynikająca z braku możliwości wpływania na rozwiązania systemowe. Na razie odłożył te plany, zobaczymy co będzie w przyszłości. To są decyzje kolegialne, my je podejmujemy jako klub i we współpracy z koalicjantami.
Martyna Nakonieczny o tym, dlaczego plan rozbudowy sieci gazowniczej w województwie jest ważny
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
– Ważny jest ten plan rozbudowy sieci gazowniczej, bo jak wiemy ze względu na ekologię bardzo ważne jest, żeby jak najwięcej gmin dostało jak największą możliwość podłączenia się – mówiła Martyna Nakonieczny.

Zapytaliśmy, czy są w regionie miejsca, powiaty, które szczególnie interesują się podłączeniem do sieci gazowniczej i jak zwróciła uwagę Nakonieczny, w sytuacji np. powiatu nyskiego jest to bardzo podzielone.

– Sama Nysa jest zgazyfikowana, jest gaz w centrum i na obrzeżach i można się podłączyć, ale tu jest kwestia świadomości i potrzeb mieszkańców. To wiąże się z kosztami, choć to ekologiczne, jest minimalnie droższe niż ogrzewanie węglem to staramy się przekonać mieszkańców, żeby jak najszybciej się podłączyli – mówiła przewodnicząca klubu PiS i zwróciła uwagę, że problem kopciuchów czy starych pieców dotyczy szczególnie osób starszych, którym powinno zapewnić się pomoc, aby mogli takie piece wymienić. Martyna Nakonieczny powiedziała, że być może gminy powinny zatrudnić asystentów dla takich osób.

Na dzisiejszej sesji sejmiku odbędzie się także ślubowanie nowego radnego Ryszarda Szrama. Zastąpi on Marcina Ociepę, który zdobył mandat posła.

– Ryszard Szram złoży dziś oficjalnie ślubowanie. To jest człowiek, z którym na pewno będzie się nam dobrze współpracowało, że będzie miał poczucie i możliwość wpływu na rzeczywistość. Naturalnie Szram obejmie komisje po Marcinie Ociepie, czyli Współpracy z zagranicą, a druga komisja, która leży w jego zainteresowaniach to Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej – mówiła Nakonieczny.
Z Rafałem Bartkiem rozmawia Joanna Matlak
Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej 2020-01-28, godz. 09:34 Marcin Ociepa o otwarciu biura poselskiego w Opolu, a także wizycie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anny Budzanowskiej… - Jestem przekonany że tak, to jest powszechne odczucie i w Warszawie i Opolu, że do tego połączenia powinno dojść – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »