Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi…
2019-11-18, 10:04 Autor: Marek Świercz

Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi rozwoju województwa opolskiego

Szymon Ogłaza o pracach nad strategią rozwoju województwa opolskiego
Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego
- Mieliśmy w ubiegłym tygodniu w filharmonii taką dużą konferencję na temat prac nad strategią rozwoju Opolszczyzny. Jest tak, że mamy przygotowaną diagnozę, która jest punktem wyjściowym, bo trzeba określić, jak jest dziś, żeby powiedzieć, jak chcielibyśmy, żeby było. Mamy potężną grupę osób wspierających nas w tym zakresie. To ponad 250 osób, które pracują nad przygotowaniem takiego "wsadu" do tej strategii. To eksperci, urzędnicy, politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele organizacji senioralnych i młodzieżowych, naprawdę pełen przekrój. Poprosiliśmy dyrektorów naszych jednostek, żeby spośród środowisk, z którymi na co dzień współpracują, stworzyli grupy doradcze. I to się bardzo dobrze sprawdziło, te grupy wygenerowały ponad 900 rekomendacji do strategii, nad którymi teraz pracujemy. Kolejny etap to będą konsultacje w subregionach, bo chcemy, żeby ośrodek decyzyjny był jak najbliżej człowieka, żeby nie było tak, że wszystkie decyzje podejmowane są w urzędzie marszałkowskim - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Nowa strategia ma obowiązywać do roku 2030 i być podstawą dla nowego regionalnego programu operacyjnego. Radni zapoznają się z gotowym dokumentem w grudniu przyszłego roku.

- Strategii nie ma, ale my już rozpoczęliśmy rozmowy z Brukselą na temat dotacji w następnym okresie programowania. I tu po raz kolejny jesteśmy liderem, bo rozpoczęliśmy te rozmowy jako pierwsi - mówił nasz gość.

Wiadomo już, że Opolszczyzna otrzyma mniej pieniędzy niż latach 2014 - 2020. Było ich ponad 900 milionów euro, będzie prawdopodobnie 718 milionów. Zmienią się także priorytety - więcej unijnych dotacji zostanie przeznaczonych na miękkie projekty społeczne, mniej na infrastrukturę.

- Ale to wciąż ponad 3 miliardy złotych, naprawdę duże pieniądze, które musimy jak najmądrzej wydać - stwierdził Ogłaza.

Naszego gościa, polityka PO, zapytaliśmy także o sytuację w partii. Zdaniem Ogłazy, na pewno będzie więcej kandydatów gotowych wziąć udział w prawyborach mających wyłonić kandydata na prezydenta RP (na razie jest tylko Małgorzata Kidawa-Błońska). Co do przywództwa w partii, Ogłaza twierdzi, że mniej istotne jest nazwisko przyszłego przewodniczącego, znacznie ważniejszy program, który przedstawi członkom Platformy.
Prof. Krystian Heffner o wyzwaniach stojących przed Opolszczyznę
Prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- Od czasu do czasu używam sformułowania marketing terytorialny, opartego na licznych badaniach naukowych, które wywodzi się z przeświadczenia, że poszczególne struktury lokalne, na przykład miasta, konkurują ze sobą zazwyczaj o te same dobra, ludzi, przedsięwzięcia, więc muszą w tej rywalizacji zaistnieć. Marketing terytorialny to nic innego jak próby zaistnienia lepiej niż inni. To pojęcie bardzo szerokie, które, mówiąc najogólniej, polega na tym, by udowodnić, że jedne miejsca mają więcej zalet niż inne - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przez wiele lat związany także z Politechniką Opolską.

Jest to szczególnie ważne - jak mówi - w przypadku takich regionów jak Opolszczyzna, która jest postrzegana jako mały i słaby region między regionami większymi i silniejszymi.

- Z punktu widzenia marketingu to kluczowa sprawa. Jeśli w samym regionie przy różnych okazjach pojawiają się głosy, że nie warto czegoś robić, bo jest słaby i wszyscy naokoło są lepsi, a mówią tak mieszkańcy i regionalne elity, to jest to sytuacja wyjściowo nie najlepsza - mówił nasz gość. - Jeśli inne regiony wyjściowo mają większe możliwości, to wypadną lepiej niż my, bo mamy mniejsze możliwości. Dlatego musimy się wysilić bardziej. I takie działania także muszą się znaleźć w naszej strategii.

Jako przykład nasz gość podał bardzo istotną ostatnio kwestię ochrony środowiska.
- W powszechnej opinii region o charakterze rolniczym ma dobre środowisko, a tymczasem wystarczy popatrzeć na internetowe mapy zanieczyszczenia, by się przekonać, że jest wcale nie lepiej niż na przykład w Rybniku czy Mikołowie, to pojawia się pytanie, jaka to zaleta regionu, który ma szyld, że ma zdrowe środowisko? To po co tu mieszkać? - pytał retorycznie prof. Heffner.

Naszego gościa pytaliśmy także, jakie efekty dało powiększenie Opola. W jego ocenie, było konieczne i pozwoliło się utrzymać stolicy regionu na liście 30 największych miast w Polsce. Teraz jednak należy zrobić wszystko, by wspierać te elementy, które mają charakter miastotwórczy, na przykład wspierając opolskie uczelnie. Kolejny kierunek związany jest z tak zwaną deglomeracją, czyli przenoszeniem z Warszawy na prowincję różnych publicznych instytucji.

- Takie instytucje, o ile są na trwałe umocowane w budżecie państwa, mają istotne znaczenie - stwierdził nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »