Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej …
2019-11-16, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji

Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji
Dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej
16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował o powstaniu niepodległego państwa polskiego. W Dniu Służby Zagranicznej RP, dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, opowiedział m.in. o osiągnięciach polskiej dyplomacji.

- Dyplomacja to pojęcie szerokie, wywodzące się ze starożytnej Grecji. Terminem tym przyjęło się określać stosunki pomiędzy różnymi państwami świata, jak również organizacjami międzynarodowymi. Oczywiście sam termin i sama instytucja dyplomacji ewoluowały przez wiele stuleci, ton jej nadawały ważne, przełomowe wydarzenia na arenie międzynarodowej takie jak pokój westfalski czy kongres wiedeński – stwierdził Niewiński.

- Polskie placówki dyplomatyczne istnieją w 91 państwach świata, jest więc to godna liczba, świadcząca o naszej aktywności międzynarodowej. Ostatnie trzydziestolecie to dwa kluczowe wyzwania dla polskiej dyplomacji: znaleźć się w szeregach NATO, co zostało osiągnięte w 1999 r. i znaleźć się w Unii Europejskiej, co zrealizowaliśmy w 2004 r. – mówił reprezentant opolskiego RODM.

- Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu jest już instytucją dobrze zakorzenioną w mieście, mamy stałe grono uczestników naszych wydarzeń. Nasze zadania to przede wszystkim informowanie obywateli o działaniach związanych z polską polityką zagraniczną, polską dyplomacją, ale staramy się także popularyzować wiedzę o szeroko pojętych sprawach międzynarodowych – informował dr Niewiński.

Zobacz także

2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej 2019-12-03, godz. 09:55 Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola - Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy… » więcej 2019-12-02, godz. 09:18 Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów Adrian Czubak, Wojewoda Opolski - W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej… » więcej 2019-12-01, godz. 09:00 Elżbieta Pisula-Bieniecka i Mariusz Bieniecki "W cztery oczy" (01.12.2019) W niedzielny wieczór, 1 grudnia, w Domu Kultury w Ozimku odbędzie się finał III Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego Jesteśmy Tacy Sami. O idei tego festiwalu… » więcej 2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej 2019-11-28, godz. 11:03 Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan o tym, że od nowego roku życie w Opolu będzie droższe Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola – To jest system, który powinien się samofinansować. Rosną ceny tych usług świadczonych przez operatorów i są też… » więcej 2019-11-27, godz. 10:19 Jerzy Przystajko (Lewica Razem) i Paweł Kampa (SLD) w porannych rozmowach Radia Opole Jerzy Przystajko, Lewica Razem - Pracuję jako farmaceuta w bardzo sfeminizowanym zawodzie i nie obrażam się ani na rodzaj męski, ani na żeński, jak ktoś mówi… » więcej 2019-11-26, godz. 10:23 Rafał Bartek i Martyna Nakonieczny o rozwoju sieci gazowej w regionie i nowym radnym w sejmiku województwa Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa oraz jeden z liderów Mniejszości Niemieckiej – Na dzisiejszą sesję sejmiku zaprosiliśmy prezesa spółki opolskiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »