Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej …
2019-11-16, 09:00 Autor: Ewa Skrabacz

Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji

Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji
Dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej
16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował o powstaniu niepodległego państwa polskiego. W Dniu Służby Zagranicznej RP, dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, opowiedział m.in. o osiągnięciach polskiej dyplomacji.

- Dyplomacja to pojęcie szerokie, wywodzące się ze starożytnej Grecji. Terminem tym przyjęło się określać stosunki pomiędzy różnymi państwami świata, jak również organizacjami międzynarodowymi. Oczywiście sam termin i sama instytucja dyplomacji ewoluowały przez wiele stuleci, ton jej nadawały ważne, przełomowe wydarzenia na arenie międzynarodowej takie jak pokój westfalski czy kongres wiedeński – stwierdził Niewiński.

- Polskie placówki dyplomatyczne istnieją w 91 państwach świata, jest więc to godna liczba, świadcząca o naszej aktywności międzynarodowej. Ostatnie trzydziestolecie to dwa kluczowe wyzwania dla polskiej dyplomacji: znaleźć się w szeregach NATO, co zostało osiągnięte w 1999 r. i znaleźć się w Unii Europejskiej, co zrealizowaliśmy w 2004 r. – mówił reprezentant opolskiego RODM.

- Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu jest już instytucją dobrze zakorzenioną w mieście, mamy stałe grono uczestników naszych wydarzeń. Nasze zadania to przede wszystkim informowanie obywateli o działaniach związanych z polską polityką zagraniczną, polską dyplomacją, ale staramy się także popularyzować wiedzę o szeroko pojętych sprawach międzynarodowych – informował dr Niewiński.

Zobacz także

2019-12-13, godz. 11:23 Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym w… Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL – Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej… » więcej 2019-12-12, godz. 10:02 Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów - Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca… » więcej 2019-12-11, godz. 09:06 Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów Adrian Czubak, wojewoda opolski - Definitywnie zamykamy rok 2019, a rok 2020 już otworzyliśmy, bo jesteśmy już po naborach.– mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2019-12-10, godz. 10:37 Tomasz Kostuś i Paweł Kampa o tym, jak opozycja szykuje się do wyborów prezydenckich i zaskakującej kandydaturze Szymona… Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur partii w Opolu – Odpowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej były najbardziej trafne, przemyślane i najbardziej odnoszące się… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Violetta Porowska i Dariusz Kaśków o zadaniach pełnomocników w kampanii prezydenckiej Violetta Porowska, poseł, szefowa PiS w regionie - Traktujemy te wybory bardzo poważnie – powiedziała w rozmowie „W 4 oczy” poseł Violeta Porowska, szefowa PiS… » więcej 2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »