Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach…
2019-11-15, 09:59 Autor: Maciej Wajler

Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu

Violetta Porowska o układankach w ławach nowego sejmu
Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS
- Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego wzruszenia, ja miałem wrażenie, że głos mi uwięźnie w gardle i nie będę w stanie wypowiedzieć słów ślubowania, bo to wyjątkowe przeżycie, człowiek ma naprawdę poczucie, że jest w wyjątkowym momencie swojego życia, że jest wyjątkowym wybrańcem, jednym z 460 posłów wybranych przez cały 38-milionowy naród. Ma się świadomość, że te cztery lata będą przełomowe w naszym życiu i życiu naszego kraju - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, nowa posłanka Ziemi Opolskiej a zarazem liderka opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.
Nasz gość stwierdził, że zachowanie opozycji, która nie wystawiła własnego kandydata na marszałka Sejmu, może być zapowiedzią pewnej zmiany klimatu politycznego.
- Na pewno jest to wyraz politycznego rozsądku, bo tu arytmetyka jest nieubłagana: to PiS ma większość i to PiS rządzi. Jasnym było, że nawet gdyby koledzy z opozycji zgłosili swojego kandydata, to by się skończyło tylko jakimiś propagandowymi przepychankami. Sprawa była finalnie oczywista i dlatego uważam, że zachowanie posłów opozycji w tej kwestii było wyrazem pewnej politycznej dojrzałości - stwierdziła Porowska.
Zapytaliśmy także o to, czy w budowanym teraz rządzie znajdą się opolscy politycy. Zdaniem Porowskiej, pewniakiem jest Marcin Ociepa, poseł Porozumienia, który był do tej pory wiceministrem przedsiębiorczości i technologii.- Co do innych kandydatur, proszę o cierpliwość, premier Mateusz Morawiecki już niedługo ogłosi cały skład swojego gabinetu - stwierdziła. Jestem pewna, że Opolszczyzna będzie miała powody do radości.
Dodajmy, że wśród kandydatów na wiceministrów wymieniana jest właśnie Porowska oraz poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.
Naszego gościa zapytaliśmy o to, zostanie reaktywowany Opolski Zespół Parlamentarny.
- Ja na pewno nie będę brała udziału w pracach takiego zespołu, o ile takowy powstanie. Ostatnia kadencja pokazała, że było to gremium, które niewiele zrobiło. Mam zamiar, tak jak cała piątka posłów prawicy, pracować na rzecz regionu, ale nie w ramach ciała, które okazało się być w dużej mierze fasadowe - stwierdziła Porowska, dodając przy tym, że docenia aktywność pracę posłów opozycji. - W minionej kadencji jako wicewojewoda otrzymywałam bardzo wiele postulatów od posła Tomasza Kostusia, który bardzo pozytywnie wyróżniał się na tle innych posłów opozycji.
Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu i wiceprzewodniczący opolskich struktur PO
- Czy kibicujemy opolskim politykom prawicy, którzy mają szansę wejść do rządu? Oczywiście, bo każdy głos Opolszczyzny w Warszawie jest wzmocnieniem naszego regionu. Bardzo się różnimy w sprawach politycznych, mamy zupełnie inną wizję naszego kraju, ale pamiętajmy o tym, że region potrzebuje wsparcia Warszawy, korzysta ze środków rządowych, więc lobbowanie na rzecz Opolszczyzny jest potrzebne. Także posłowie wybrani przez mieszkańców województwa opolskiego mają przed sobą ogromne zadanie, aby nasz region był w stolicy zauważony. Jako Platforma Obywatelska też o to zabiegaliśmy a dziś trzymam kciuki za kolegów z drugiej strony sceny politycznej - mówił w "Poglądach i osądach" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu a zarazem wiceprzewodniczący opolskich struktur Platformy Obywatelskiej.Naszego gościa zapytaliśmy o casus Tadeusza Jarmuziewicza, wiceministra infrastruktury w rządzie PO-PSL, który stracił polityczne poparcie po tym, jak oświadczył, że jest ministrem polskim a nie tylko opolskim.
- To zostało odebrane nie najlepiej nawet przez naszych kolegów, na przykład ówczesnego przewodniczącego sejmiku - przyznał Kubalańca. - Ale pamiętajmy, że także posłem się jest całej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, a nie tylko swojego okręgu. Myślę, że balans jest tu bardzo istotny, choć rzecz jasna nie wolno zapominać, skąd się pochodzi.- Mamy pięciu posłów z trzech ugrupowań, każde ma ministerialne ambicje, więc jak dobrze pójdzie, to możemy mieć nawet trzech wiceministrów - stwierdził.
Kubalańcę zapytaliśmy także o współpracę samorządu województwa z Opolskim Zespołem Parlamentarnym.
- Nie przypominam sobie takiej współpracy - odpowiedział. - Ten zespół poprzedniej kadencji chyba średnio funkcjonował. Pamiętam huczne początki, ale jak się szybko zaczęło, tak szybko umarło. Nie przypominam sobie żadnej wspólnej inicjatywy samorządu województwa opolskiego i Opolskiego Zespołu Parlamentarnego. Może w tej kadencji będzie lepiej.Naszego gościa zapytaliśmy także o sytuacje w PO. Kubalańca stwierdził, że - w jego ocenie - mamy do czynienia z pewnym nowym otwarcie, bo Grzegorza Schetynę wzmocni teraz nowy szef klubu parlamentarnego Borys Budka i nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Zobacz także

2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej 2019-12-03, godz. 09:55 Franciszek Posacki i Grzegorz Ostromecki o tym, jak powinien wyglądać Sylwester w Opolu Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola - Mieliśmy sygnały, że młodzież chciałaby podjąć dyskusję. Zadaliśmy proste pytanie jak mieszkańcy… » więcej 2019-12-02, godz. 09:18 Adrian Czubak i Sybilla Fusiarz gośćmi porannych rozmów Adrian Czubak, Wojewoda Opolski - W kraju korpus wojewodów zmienił się o tyle, że kilku wojewodów zostało wybranych do Sejmu, co wypada uznać za efekt pozytywnej… » więcej 2019-12-01, godz. 09:00 Elżbieta Pisula-Bieniecka i Mariusz Bieniecki "W cztery oczy" (01.12.2019) W niedzielny wieczór, 1 grudnia, w Domu Kultury w Ozimku odbędzie się finał III Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego Jesteśmy Tacy Sami. O idei tego festiwalu… » więcej 2019-11-30, godz. 09:00 Weronika Gebauer, Agata Honisz i Aleksandra Bandrowska "W cztery oczy" (30.11.2019) Już trwa tegoroczne święto patronalne Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury „XAVERIANUM”. Dziś w ramach 26. Dni Xaverianum zaplanowany jest Dzień Absolwenta… » więcej 2019-11-29, godz. 09:47 Arkadiusz Wiśniewski i Stanisław Rakoczy o sytuacji SOR-u na Katowickiej i turystyce w naszym regionie Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola - Debata na temat SOR-u na Katowickiej niesie ze sobą niestety smutne wnioski, bardzo niebezpieczne dla miasta i mieszkańców… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »