Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości
2019-11-08, 15:48 Autor: Marek Świercz

Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości

Adrian Czubak "W cztery oczy" (11.11.2019)
- 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do organizowania obchodów. Przede wszystkim o 10:30 msza w intencji Ojczyzny w katedrze opolskiej, potem przejście pod pomnik na Plac Wolności, gdzie odbędą się zwyczajowe uroczystości z udziałem służb mundurowych, kompanii honorowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, mieszkańców Opola, być może także turystów. W sposób godny, patriotyczny uczciwy pamięć bohaterów, którym zawdzięczamy naszą niepodległość. Na przestrzeni tych stu lat różnie z tą naszą niepodległością było, tym bardziej powinniśmy docenić fakt, że żyjemy dziś w wolnym, demokratycznym państwie - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak.
Z Adrianem Czubakiem rozmawia Marek Świercz
W programie jest także uroczysta sesja opolskiej Rady Miasta. Dodajmy, że już 10 listopada, w przeddzień głównych uroczystości, patriotyczny piknik zorganizowała 10 OBL, także przed ratuszem przygotowano inscenizację walk z okresu powstań śląskich. Co więcej, w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano uroczystość, w trakcie której wręczono bardzo wysokie odznaczenia państwowe.

- Wykład na temat ojców niepodległości wygłosił prof. Marek Białokur, który w niespełna 20 minut potrafił znakomicie opisać tamte kluczowe wydarzenia sprzed stu lat - dodał Czubak.

W piątek, dodajmy, w kilkuset opolskich szkołach uczniowie dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewali cztery zwrotki Mazurka dąbrowskiego.

Nasz gość mówił także o tym, że patriotyczne święto to dobra okazja, by pochylić się nad zaskakującymi - i w jego ocenie oburzającymi - inicjatywami zmiany nazw ulic, na które zdecydowały się niektóre samorządy.

- Nie dość, że ulice te zyskały bardzo wątpliwych patronów, jak Jedność Robotnicza, to jeszcze stało się to kosztem prawdziwych patriotów, którzy wcześniej byli ich patronami. Nie jestem w stanie tego zrozumieć i zapewniam, że jeśli takie pomysły pojawią się w naszym regionie, zrobię wszystko, by je zablokować - dodał Czubak.

Zobacz także

2019-12-13, godz. 11:23 Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym w… Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL – Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej… » więcej 2019-12-12, godz. 10:02 Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów - Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca… » więcej 2019-12-11, godz. 09:06 Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów Adrian Czubak, wojewoda opolski - Definitywnie zamykamy rok 2019, a rok 2020 już otworzyliśmy, bo jesteśmy już po naborach.– mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2019-12-10, godz. 10:37 Tomasz Kostuś i Paweł Kampa o tym, jak opozycja szykuje się do wyborów prezydenckich i zaskakującej kandydaturze Szymona… Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur partii w Opolu – Odpowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej były najbardziej trafne, przemyślane i najbardziej odnoszące się… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Violetta Porowska i Dariusz Kaśków o zadaniach pełnomocników w kampanii prezydenckiej Violetta Porowska, poseł, szefowa PiS w regionie - Traktujemy te wybory bardzo poważnie – powiedziała w rozmowie „W 4 oczy” poseł Violeta Porowska, szefowa PiS… » więcej 2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »