Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym…
2019-11-07, 00:00 Autor: Joanna Matlak

Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020

Bartłomiej Stawiarski o żłobkach i budowie obwodnicy w Namysłowie
Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa
Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100 miejsc i dostajemy 300 złotych miesięcznie na jedno dziecko. Łatwo policzyć, że w ramach subwencji przekazujemy 300 tys. złotych do żłobka. Wtedy rodzice mniej płacą i wychodzi nam stawka 350 złotych. Myślę, że to niewiele. W tej sytuacji 300 złotych spada na samorząd – mówił w porannej rozmowie Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa.

Namysłów ma w swoich zasobach około 250 miejsc w żłobkach.

– To zaspokaja nasze potrzeby – mówił Stawiarski, dodając że trwają przygotowania do rozbudowy jednego z przedszkoli. Jak się okazuje w gminie w tym roku trzeba było awaryjnie przyszykować około 100 miejsc dla dzieci. – Wcześniej był problem ze żłobkami, te dzieci które wyszły z wieku żłobkowego weszły w wiek przedszkolny, a nikt wcześniej nie analizował demografii – dodaje burmistrz.

Rodzice, których dzieci uczęszczają do przedszkola, korzystają z aplikacji 4Parents dzięki której mogą poinformować o ewentualnej nieobecności dziecka, otrzymują komunikaty od pań prowadzących i maja pełny wgląd do tego kto np. odebrał dziecko.

Bartłomiej Stawiarski jest także członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych poparł Janusza Kowalskiego, który jest kojarzony ze środowiskiem Solidarnej Polski, choć do niej także nie należy.

– Janusz Kowalski złożył konkretne deklaracje dotyczące wsparcia gminy Namysłów, to przede wszystkim temat obwodnicy. W przyszłym roku GDDKiA rozpocznie modernizację drogi krajowej nr 39. To 3 kilometry, kwota około 30 mln złotych, będą ronda i ułatwienia w ruchu. Podczas prowadzenia tej inwestycji czyli w ciągu 2-3 lat, chcemy przygotować dokumentację pod obwodnicę Namysłowa o której się mówi od 20-30 lat. Potrzebni nam są posłowie, którzy będą za tym lobbować. Nie ma znaczenia, kto z jakiego jest ugrupowania, najważniejsze jak będzie pracował dla regionu. Dla mnie to kontynuacja bo współpracowałem z Patrykiem Jakim zarówno kiedy byłem w Sejmie jak i teraz kiedy jestem burmistrzem – mówił Bartłomiej Stawiarski.
Mieczysław Wojtaszek o dofinansowaniu w ramach programu Maluch+ 2020
Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim
- Program Maluch Plus wpisuje się w cały program polityki wspierania polskich rodzin. Te działania, które były i są podejmowane obejmują całe kompleksowe wsparcie rodzin, nie tylko Maluch, ale też 500 plus, Dobry Start, stołówki, dofinansowanie pobytu osób starszych w klubach seniora czy domach dziennego pobytu – mówił w „Poglądach i osądach” Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nasz gość przypomniał, że do 13 listopada 2019 r. samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „MALUCH+” 2020. Na realizację zadań związanych z programem w 2020 roku przeznaczono 400 mln zł.

- Na przestrzeni 3 lat od 2016 do 2019 roku w naszym województwie przeznaczono 27,6 mld złotych na utworzenie 1416 nowych miejsc w żłobkach. Wspieramy samorządy, ale też osoby indywidualne, które chcą tworzyć żłobki. - W ramach programu są też opiekunowie dzienni, można powiedzieć, że to taka niania domowa, która również zajmuje się dziećmi. Wzrost nakładów w latach 2016 – 2018 mamy wzrost 2000%.

Zobacz także

2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej 2019-11-04, godz. 10:36 Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa. Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL - Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką… » więcej 2019-11-03, godz. 08:35 Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie 3 listopada 1984 r., na warszawskim Żoliborzu, odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. W rocznicę tego wydarzenia, Marek Stelmach, członek Prezydium Zarządu… » więcej 2019-11-02, godz. 08:35 Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim W pierwszych dniach listopada oczywistym przedmiotem refleksji jest śmierć. Podążyliśmy tym tropem, by zobaczyć, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim… » więcej 2019-11-01, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o znaczeniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego 1 listopada zatrzymaliśmy się nad znaczeniem Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Istotę tych dni, perspektywę Kościoła katolickiego przybliżył… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »