Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej…
2019-11-06, 08:50 Autor: Marek Świercz

Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego

Mariusz Grochowski o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego
Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS
- Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest to, czego BCM w tej chwili potrzebuje. Szpital potrzebuje przede wszystkim pieniędzy na spłatą zobowiązań wymagalnych, bo ich suma, jak nas poinformował dyrektor placówki, to 5,7 miliona złotych. To sporo. Wdrożenie programu naprawczego, jeśli w ogóle przyniesie efekty, a ja mam tu wiele wątpliwości, nie przyniesie takich oszczędności, żeby można było spłacić te przeterminowane zobowiązania - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS a zarazem były dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.
Zdaniem naszego gościa, w programie nie uwzględniono wzrostu wynagrodzenia zasadniczego od nowego roku, który dla szpitala oznaczać ma wzrost kosztów o co 1,2 miliona złotych (a nawet więcej, jeśli wziąć uwagę presję płacową ze strony pracowników wykwalifikowanych, którzy także będą oczekiwali podwyżek).

- Dodam, że jeśli zostanie zlikwidowana nocna i świąteczna opieka medyczna w Grodkowie, to znacznie częściej będą tam jeździły karetki z Brzegu, co także wpłynie na poziom kosztów - dodaje Grochowski. - A tu w grę wchodzą odległości rzędu 50 kilometrów.

W ocenie naszego gościa, należałoby przede wszystkim pozyskać finansowanie zewnętrzne (jak dodał, blok operacyjny w BCM jest budowany ze środków własnych powiatu i kredytów), co robi większość powiatów w Polsce.

- Mamy także w województwie opolskim przykłady, że powiat spłaca zobowiązania szpitala i dopiero wtedy wdraża program naprawczy - mówi Grochowski.
Jego zdaniem, wielu dobrych pomysłów na ograniczenie kosztów, na przykład poprzez przeniesienie działalności pewnych oddziałów do innych obiektów (co pozwoliłoby na sprzedaż albo dzierżawę zwolnionych pomieszczeń), nie zrealizowano, bo wymagałoby to zainwestowania pieniędzy, których nie było, bo BCM musiał spłacać najbardziej pilne zobowiązania.

Naszego gościa zapytaliśmy także, czy kontrakt dla BCM jest, a tak twierdził jego następca Krzysztof Konik, po prostu za niski.

- Kontrakty ustalano w latach 90. i nasze dzisiejsze problemy to w jakiejś mierze pochodna tamtych wyliczeń. Bo różnice w kontraktach były bardzo duże - twierdzi nasz gość.
Jacek Monkiewicz o planie naprawczym BCMu
Jacek Monkiewicz, starosta brzeski
- W Brzeskim Centrum Medycznym mamy podobne problemy, jak inne placówki medyczne nie tylko na terenie całego województwa, ale i całego kraju, Problemy kadrowe no i przede wszystkim problemy finansowe. Zadłużenie, ale - co gorsza - niebilansowanie się bieżącej działalności. To jest największa bolączka. Niedofinansowanie służby zdrowia to stały problem, ale ostatnio bardziej dotkliwy, bo dynamicznie rosną płace i koszty stałe - mówił w "Poglądach i osądach" starosta brzeski Jacek Monkiewicz, tłumacząc powody wdrożenia w BCM programu naprawczego. Rada Powiatu Brzeskiego przyjęła ten program na ostatniej sesji stosunkiem głosów 13 do 6.

Jak mówi nasz gość, to już kolejny program naprawczy. Jak podkreśla, niektóre z nich były znacznie bardziej radykalne (proponowano na przykład likwidację wszystkich oddziałów zabiegowych) niż ten uchwalony teraz. Rzecz w tym, że nie były realizowane.
Monkiewicz przypomniał, że istniało ryzyko, że firma cateringowa dostarczająca posiłki pacjentom zrezygnuje ze współpracy z BCM.

- Zaległości sięgały czerwca zeszłego roku, czyli jeszcze poprzedniej kadencji - dodał. - Mieliśmy nóż na gardle, firma pisemnie wypowiedziała nam umowę. Gdybyśmy szybko nie zadziałali, od 1 listopada posiłków by nie było.

Jak tłumaczy Monkiewicz, program naprawczy zakłada nieuniknione cięcia, które mają dać rocznie około 1 900 tysięcy złotych oszczędności, co pozwolić ma na zbilansowanie działalności BCM. Zlikwidowany zostanie całodobowy oddział psychiatryczny (w zamian ma zostać rozwinięta rehabilitacja neurologiczna, otwarty ma zostać oddział paliatywny), nocna i świąteczna opieka medyczna w Grodkowie (choć tu w planach są rozmowy z burmistrzem Grodkowa w kwestii ewentualnego współfinansowania takich usług), badania bakteriologiczne zostaną zlecone na zewnątrz, będą też istotne cięcia kadrowe w administracji BCM.

- Chcemy położyć duży nacisk na świadczenia nielimitowane - mówi Monkiewicz. - Ale jestem ostrożny w szacunkach, bo przed nami zwiększenie płacy minimalnej, co oznacza, że pojawią się z pewnością nowe oczekiwania podwyżek. Może się okazać, że nie będzie tak fajnie, jak nam się wydaje. Ale nie możemy czekać, musimy zacząć działać.

Dodajmy, że powiat kończy budowę bloku operacyjnego, dla powiatu to łączny koszt około 19 milionów złotych. - Wszystko z naszych środków a tak naprawdę z kredytu - dodaje Monkiewicz.

Zobacz także

2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej 2019-11-04, godz. 10:36 Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa. Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL - Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką… » więcej 2019-11-03, godz. 08:35 Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie 3 listopada 1984 r., na warszawskim Żoliborzu, odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. W rocznicę tego wydarzenia, Marek Stelmach, członek Prezydium Zarządu… » więcej 2019-11-02, godz. 08:35 Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim W pierwszych dniach listopada oczywistym przedmiotem refleksji jest śmierć. Podążyliśmy tym tropem, by zobaczyć, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim… » więcej 2019-11-01, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o znaczeniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego 1 listopada zatrzymaliśmy się nad znaczeniem Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Istotę tych dni, perspektywę Kościoła katolickiego przybliżył… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »