Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów…
2019-10-29, 10:09 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza i Martyna Nakonieczny o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej

o wymianie przewozów kolejowych z woj. śląskim i sytuacji powyborczej
Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa
- My jesteśmy organizatorem przewozów na terenie województwa. Wiadomo, że są takie połączenia stykowe, czyli że trzeba wyjechać za swoje województwa. I żeby nie rozliczać się za każdym razem z sąsiednim województwem czasami dochodzi do powierzeń, a więc do wymiany z województwem śląskim. To jest umowa na rok, bo od grudnia 2020 roku będziemy mieli nową umowę z Przewozami Regionalnymi, którą teraz negocjujemy, więc uchwała, która dzisiaj będzie przyjmowana na sesji sejmiku, będzie obowiązywała tylko do czasu obowiązywania dzisiejszej umowy - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa. Dodajmy, że radni sejmiku śląskiego podobną uchwałę już przyjęli.
- Stawki biletów są zbliżone, ale to co najważniejsze - liczymy trochę na to, że może trochę poprawi się tabor, który obsługuje linie od Lublina do Kluczborka. Być może Koleje Śląskie będą używały lepszego taboru - dodał Ogłaza.

Nasz gość jest także członkiem opolskich struktur Platformy Obywatelskiej. Zapytaliśmy go o powyborcze rozliczenia w ramach partii, a także zbliżające się styczniowe wybory na przewodniczącego PO.

- Wybory regionalne odbywały się u nas dwa lata temu na przełomie roku, czyli planowo odbędą za dwa lata będą, choć nie można wykluczyć, że jeśli się okaże, że rozstrzygnięcie na poziomie krajowym przyniesie nowe otwarcie lub po prostu nawet przewodniczący zechce zaproponować taką zmianę to Rada Krajowa może skrócić kadencje na tym niższym poziomie. Choć nie sądzę, bo najważniejszym wyzwaniem są wybory prezydenckie, a tu potrzeba konsolidacji - ocenił Ogłaza.

Czy w Platformie nastał czas rozliczeń? W partii słyszalne są bowiem głosy niezadowolenia, bo w ostatnich wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska zdobyła 4 mandaty, a Zjednoczona Prawica 5. - Dzisiaj mamy posiedzenie zarządu regionu, na którym będziemy podsumowywać kampanię wyborczą. Jeśli będą takie głosy to będziemy dyskutować na ten temat, bo jesteśmy partią, która raczej prowadzi wewnętrzny dialog. Ale mam też wrażenie, że atmosfera jest podkręcana przez dziennikarzy. Mnie strasznie irytują w doniesieniach prasowych tzw. anonimowi działacze PO. Bo jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenie czy uwagi to powinien to robić oficjalnie. Po pierwsze nie przez media, ale na zarządzie regionu, a jeśli w mediach to pod nazwiskiem - mówił Ogłaza.
Martyna Nakonieczny o sytuacji powyborczej w sejmiku województwa
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa
- Poprzemy tę uchwałę z dwóch względów. Od tego jest samorząd, żeby ułatwiać mieszkańcom dojazdy i komunikację, żeby rzeczywiście nie było sytuacji, że na granicy województwa należy się przesiadać. Druga ważna kwestia to to, że droga Opole- Częstochowa będzie fragmentem tzw. 8 szprychy, czyli elementu, który będzie się łączyć z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Chodzi o to, żeby docelowo, bo projekt jest do 2035 r., każdy mieszkaniec Opolszczyzny miał nie dalej niż 30 km do działającej stacji. W sumie w skali kraju te „szprychy” mają zapewnić dostęp do kolei 13 mln mieszkańców. Poszłabym dalej niż marszałek i trzymałabym się tego przejęcia na tej trasie, bo te linie będą dofinansowane przez rząd, więc dla nas to czysta korzyść, bo dla mieszkańców Nysy dojazd do Warszawy z 4 godzin 48 minut skróci się do 3 godzin, a to robi różnicę. Trzeba się więc tego trzymać i nie pozwolić odebrać tych linii - mówiła Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa.

W porannej rozmowie poruszona została też kwestia ostatnich wyborów parlamentarnych. Z klubem PiS w sejmiku pożegna się Marcin Ociepa, który zdobył mandat posła. - Jego miejsce zajmie Ryszard Szram, doradca wojewody opolskiego. Jeszcze dziś na sesji nie będzie jako radny, ale obiecał że przyjdzie przywitać się z klubem. Przesadzimy się trochę, zrobimy porządki techniczne i zaczniemy prace w nowym składzie - mówiła przewodnicząca Nakonieczny.

Zdaniem naszego gościa nadszedł czas, żeby w zarządzie województwa pojawiły się kobiety. - Wszyscy to wiemy, że formuła która jest w tej chwili i sposób zarządzania województwem, delikatnie rzecz ujmując, sprawdza się średnio - mówiła Nakonieczny i wspomniała o tzw. „półksiężycu biedy”. Jej zdaniem zachód województwa był zaniedbywany, a dbali o nie własnymi siłami tylko burmistrzowie i starostowie.
Z Szymonem Ogłazą rozmawia Joanna Matlak
Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej 2019-11-04, godz. 10:36 Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa. Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL - Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką… » więcej 2019-11-03, godz. 08:35 Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie 3 listopada 1984 r., na warszawskim Żoliborzu, odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. W rocznicę tego wydarzenia, Marek Stelmach, członek Prezydium Zarządu… » więcej 2019-11-02, godz. 08:35 Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim W pierwszych dniach listopada oczywistym przedmiotem refleksji jest śmierć. Podążyliśmy tym tropem, by zobaczyć, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »