Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych…
2019-10-14, 09:58 Autor: Marek Świercz

Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019

Joanna Maksymowicz o tym, że na oficjalne wyniki wyborów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać
Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy
– Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I potem przez siedem godzin praktycznie bez przerwy przyjmowaliśmy kolejne. W tej chwili (godzina 8:00) czekamy jeszcze na kilka samorządów, jedzie do nas Kluczbork, czekamy na Niemodlin i przede wszystkim na Nysę, bez której nie możemy ustalić wyników wyborów do Senatu w okręgu nr 51 – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz.

Wiadomo już, że w okręgu 53 mandat senatora zdobył kandydat Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla (uzyskał poparcie na poziomie 53 tysięcy głosów), pokonując Bogdana Tomaszka z Prawa i Sprawiedliwości (ponad 47 tysięcy głosów) i Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej (30 tysięcy głosów). W okręgu centralnym nr 52, obejmującym Opole i powiat opolski mandat senatora zdobyła była europosłanka Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej, pokonując Marka Kawę z PiS i Rafała Bartka z MN.

– To jeszcze nie jest oficjalny wynik, bo czekamy jeszcze na protokoły z trzech komisji, ale raczej nie będą one miały wpływu na wynik ostateczny – mówi nasz gość.

Maksymowicz wyjaśnia, że na oficjalne wyniki wyborów do Sejmu będzie trzeba poczekać do chwili aż Państwowa Komisja Wyborcza ustali ostatecznie, które ugrupowania przekroczyły próg wyborczy, a to będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu do systemu wszystkich protokołów. Dodaje jednak, że wyniki nieoficjalne, przynajmniej na Opolszczyźnie, będą znane wcześniej.

– Ważne jest, że system, którego używamy, po raz kolejny się sprawdził. Jest bardzo pomocny, to dzięki niemu PKW może podawać cząstkowe wyniki wyborów - dodaje opolski komisarz wyborczy.

Maksymowicz przypomina, że system, który zawiódł podczas wyborów samorządowych w roku 2014, był stworzony przez zewnętrzną firmę. W tej chwili organu wyborcze korzystają z systemu, które samodzielnie wymyśliło Krajowe Biuro Wyborcze. – Z dużym udziałem opolskiej delegatury, jej dyrektor Rafał Tkacz czuwał nad funkcjonalnością systemu – dodaje nasz gość.

Jak informuje, do KBB nie trafiły doniesienia o naruszeniu w regionie ciszy wyborczej. Zapytaliśmy o to, do kiedy komitety muszą usunąć materiały wyborcze. – Mają na to 30 dni od daty głosowania, ale z doświadczenia wiemy, że różnie z tym bywa – mówi nam Maksymowicz.
Red. Bogusław Mrukot o tym, dlaczego nie zaskoczyły go wyniki wyborów
Red. Bogusław Mrukot z Nowej Trybuny Opolskiej
– Nie zaskoczyły mnie wyniki wyborów. Sondaże od dawna pokazywały, że zwycięży Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem ponad 40 procent. I tak się stało, ten sukces jest i przewidywalny, i zasłużony. Teraz musimy tylko poczekać i zobaczyć, jaki będzie ostateczny wynik prawicy. Nie zdziwiłbym się, gdyby miała 245 mandatów, ale nie zdziwiłbym się, gdyby miała tylko 220 posłów. O relatywnej przegranej może mówić Koalicja Obywatelska, która ma gorszy wynik niż łączny wynik Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej sprzed czterech lat. Jeśli nie przemyśli strategii, może się okazać, że w następnych wyborach dostanie raptem kilkanaście procent – mówił w „Poglądach i osądach” red. Bogusław Mrukot z Nowej Trybuny Opolskiej.

W jego ocenie, o sukcesie może mówić lewica, która wróciła do Sejmu z niezłym wynikiem (choć – jak dodaje – niektórym działaczom marzyło się nawet 18 procent).

– Sukces odniosła także Koalicja Polska, choć tu bym poczekał na informację, kto ma więcej mandatów: ludowcy czy kukizowcy. Bo wtedy dopiero będzie można ocenić, kto jest ojcem sukcesu – mówi nasz gość.

– Bez wątpienia sukces odniosła także Konfederacja, która w sondażach była pod progiem a teraz wygląda na to, że będzie miała reprezentacje w Sejmie.

Na lokalnym rynku przegrana wydaje się być Mniejszość Niemiecka – wystawiając swojego kandydata w okręgu, w którym do Senatu startowała Danuta Jazłowiecka, sprowokowała KO do wystawienia Beniamina Godyli w okręgu, gdzie pewniakiem wydawał się być Roman Kolek. I to Godyla wziął mandat.

– Mam wrażenie, że mniejszość przespała ostatnie dwa czy trzy lata, nie zauważyła, że jej wyborcy coraz częściej, podobnie jak inni mieszkańcy obszarów wiejskich, głosują na PiS. Tematyka tożsamościowa, oczywiście bardzo dla mniejszości ważna, to za mało, by zmobilizować elektorat. I jeśli opolscy Niemcy nie przemyślą swojej strategii, to za cztery lata mogą już nie mieć posła – ocenia Mrukot.

Zdaniem naszego gościa, dobry wynik prawicy może ją skłonić do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów samorządowych i przejęcia władzy w tych województwach, gdzie w tej chwili rządzi Koalicja Obywatelska wspierana przez PSL.

Zobacz także

2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »