Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850…
2019-10-12, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach

O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach
Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii, o. Wojciech Ziółek, który – by oddać głos w niedzielnych wyborach – musiał przebyć 1 850 km.
- Od 1989 r. nigdy mi się nie zdarzyło, żeby nie głosować. Ze względu na moje wcześniejsze obowiązki bywałem w różnych państwach i niekiedy do komisji wyborczych musiałem dojeżdżać daleko. Dotychczasowy rekord to Australia, gdzie przejechałem 800 km. Zawsze starałem się dotrzeć na wybory. Uważam, że to jest bardzo konkretny wyraz nie tylko obowiązku, ale również – niech to zabrzmi patetycznie, ale tak właśnie jest – miłości do Ojczyzny – stwierdził o. Ziółek SJ.

- W Rosji są tylko cztery punkty, w których Polacy mogą zagłosować. Oprócz ambasady w Moskwie, są konsulaty w Petersburgu, Kaliningradzie i Irkucku. Ja ruszam ze stacji Nowosybirsk Główny i koleją transsyberyjską dojadę do Irkucka. To 1 850 km, a podróż trwa 33 godziny – powiedział jezuita.

- Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego, a że znałem już odległość do najbliższego konsulatu w Irkucku, to serce mi zadrżało. Ale tak sobie pomyślałem, zawsze to zresztą powtarzam, że Ojczyznę trzeba kochać nie tak siermiężnie, nie tak, by tylko spełniać obowiązki, ale z fantazją, szaleńczo. Któż by nie chciał się porwać na coś takiego? Jadę więc do Irkucka – mówił o. Ziółek SJ.

- O swoim wyjeździe napisałem na Twitterze, żeby się podzielić radością, żeby się podzielić tym, co dla mnie ważne. Jeśli komuś to pomoże, żeby pójść na wybory, bardzo się będę cieszył, ale przecież miłości nikomu nie można nakazać. Można dać przykład. Jeśli jednak do kogoś ten przykład nie przemówi, to też rozumiem – dodał jezuita.

Zobacz także

2019-11-19, godz. 09:43 Rafał Tkacz i Witold Żurawicki o przyszłości gminy Ozimek Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - W zasadzie już dzisiaj mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego stwierdzające… » więcej 2019-11-18, godz. 10:04 Szymon Ogłaza i prof. Krystian Heffner o strategi rozwoju województwa opolskiego Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Mieliśmy w ubiegłym tygodniu w filharmonii taką dużą konferencję na temat prac nad strategią rozwoju Opolszczyzny… » więcej 2019-11-17, godz. 09:00 Siostra Aldona Skrzypiec o dzieleniu się z innymi Na Dzień Ubogich, który w Opolu obchodzimy już po raz drugi (17.11), w niedzielny poranek zaprosiła s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. Opowiedzieliśmy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:00 Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji Dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »