Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu…
2019-10-11, 10:22 Autor: Marek Świercz

Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość

Witold Zembaczyński o tym, że jego zdaniem wynik KO na Opolszczyźnie będzie wyższy niż średnia krajowa
Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej
– Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są robione, skoro w poprzednich wyborach tak bardzo się myliły. Najważniejsza jest średnia sondażowa z różnych badań. Już niewiele godzin zostało, żebyśmy się przekonali, jakie wyniki będzie miała Koalicja Obywatelska w Opolu i na Opolszczyźnie, jestem przekonany, że będą one znacznie wyższe niż krajowa średnia – stwierdził w rozmowie „W cztery oczy” Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej.

Nasz gość mówi, że bardziej niż sondażom wierzy ludziom, z którymi rozmawia w kampanii. – Kampanii bardzo specyficznej, w której moja główna konkurentka, Violetta Porowska, odmówiła jakiejkolwiek debaty – stwierdził poseł Nowoczesnej. – Przecina wstęgi, błyszczy na billboardach, to taka kandydatura na sterydach – dodał.

Zembaczyński mówił także o procesie w trybie wyborczym, który wytoczył Januszowi Kowalskiemu. Kandydat PiS mówił publicznie, że Zembaczyński doprowadził do bankructwa naleśnikarnię, którą prowadził w Opolu. Sąd uznał rację posła Nowoczesnej i nakazał Kowalskiemu przeprosiny. Ten się odwołał.

– Rozprawa apelacyjna odbyła się wczoraj, dziś dokumenty trafią do opolskiego sądu. Dodam, że cisza wyborcza nie wstrzymuje wykonania wyroku – stwierdził nasz gość.
Zembaczyński za absurdalne uznał oskarżenia, że sprzedając lokal obiecywał nabywcy załatwienie zleceń na catering dla opolskiego Ratusza, którym kierował jego ojciec Ryszard Zembaczyński. Kowalski złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Naszego gościa pytaliśmy także o program wyborczy KO i jego ofertę dla wyborców. – Z ciepłym przyjęciem spotyka się mój autorski pomysł, mój projekt ustawy, która wprowadzi obowiązek podawania w ogłoszeniach o pracę wysokości wynagrodzeń. Czas na transparentność, czas, żeby ludzie wiedzieli, na jaką płacę mogą liczyć. Jest to szczególnie ważne dla Opolszczyzny, gdzie średnie zarobki są niższe niż w ościennych regionach – stwierdził nasz gość. – Drugi poważny problem naszego regionu to starzejące się społeczeństwo, stąd pomysł bonu opiekuńczego w wysokości tysiąca złotych, który byłby wsparciem dla osób opiekujących się seniorami. Takim wsparciem byłby też urlop wytchnieniowy, który pozwoliłby im złapać drugi oddech. Bo dziś osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi bliskimi, nie bardzo mogą z urlopu skorzystać.


Zembaczyński wierzy w to, że nawet jeśli PiS wygra wybory, to może nie mieć większości, co daje szansę opozycji na skonstruowanie koalicyjnego rządu.
Paweł Kukiz o tym, dlaczego jest jedynym gwarantem zahamowania autorytaryzmu w Polsce
Paweł Kukiz, poseł Kukiz’15 i jedynka na opolskiej liście Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicji Polskiej
– Oczywiście, że wejdziemy do Sejmu, musimy wejść do Sejmu, żeby ponownie do debaty weszły postulaty Kukiz '15 z 2015 roku. I tutaj od razu zaapeluję do tych wyborców, którzy zagłosowali wtedy nie na muzyka rockowego, ale na postulaty demokratycznego państwa. Jestem jedynym gwarantem zahamowania autorytaryzmu w Polsce i pójścia w kierunku państwa w pełni demokratycznego – mówił w „Poglądach i osądach” Paweł Kukiz, jedynka na opolskiej liście Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicji Polskiej.

Cztery lata temu ruch Kukiz '15 ugrał na Opolszczyźnie dwa mandaty, zdobyli je Janusz Sanocki i Paweł Grabowski.

– Za Janusza Sanockiego trzymam kciuki, startuje do Senatu. Protestuje także przeciw tej fatalnej ordynacji, która nie pozwala zwykłemu człowiekowi na samodzielny start do Sejmu – mówił nasz gość.

Kukiz po raz kolejny stwierdził, że nie widzi możliwości wejścia do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Jak mówi, wielokrotnie rozmawiał z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i jest przekonany, że PiS nigdy nie zaakceptuje postulatu wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

– A to warunek zmiany chorego systemu politycznego. Poseł musi odpowiadać nie przed liderem partii, ale przed swoimi wyborcami. Uważam, że powinniśmy wprowadzić zasadę, że mamy posła z każdego powiatu i tylko pozostałych wybieramy na starych zasadach. A potem w ogóle możemy z nich zrezygnować – tłumaczył.

Kukiz podkreślał, że bardzo dobrze współpracuje mu się z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem a PSL okazał się być jedynym ugrupowaniem otwartym na postulaty programowe ruchu Kukiz '15. Choć na przykład pomysł wprowadzenia tzw. wiążących referendów został też podchwycony przez inne partie.

– Tych pomysłów mamy dużo: zwiększenie kwoty wolnej od podatku, emerytury bez podatku, No i bardzo ważna, kluczowa wręcz, jest ustawa antykorupcyjna, która wyeliminuje z życia politycznego i w dużej mierze gospodarczego funkcjonariuszy skazanych za korupcję – wyliczał nasz gość. – Przygotowaliśmy projekt takiej ustawy, ale po pierwszym czytaniu trafiła do kosza. Wrócimy do tego tematu po wyborach.
Z Witoldem Zembaczyńskim rozmawia Marek Świercz
Z Pawłem Kukizem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2019-11-17, godz. 09:00 Siostra Aldona Skrzypiec o dzieleniu się z innymi Na Dzień Ubogich, który w Opolu obchodzimy już po raz drugi (17.11), w niedzielny poranek zaprosiła s. Aldona Skrzypiec SSpS, jałmużnik biskupa opolskiego. Opowiedzieliśmy… » więcej 2019-11-16, godz. 09:00 Dr Stanisław Niewiński o osiągnięciach polskiej dyplomacji Dr Stanisław Niewiński, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną, w której informował… » więcej 2019-11-15, godz. 09:59 Violetta Porowska i Zbigniew Kubalańca o układankach w ławach nowego sejmu Violetta Porowska, posłanka Ziemi Opolskiej i liderka opolskich struktur PiS - Sama byłam zadziwiona, ta chwila ślubowania to była rzeczywiście chwila wyjątkowego… » więcej 2019-11-14, godz. 10:23 Małgorzata Wilkos i Piotr Wach o tym czy senat w rękach opozycji to zwycięstwo demokracji Małgorzata Wilkos, Radna Miasta Opole - To było ciekawe posiedzenie, dużo się działo – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. – Pozytywnie, „na plus” zaskoczyło… » więcej 2019-11-13, godz. 11:24 Prof. Piotr Wach i dr Bartosz Maziarz o pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu Prof. Piotr Wach, przez trzy kadencje senator Platformy Obywatelskiej, który w tych wyborach już nie startował – Śledziłem pierwsze posiedzenie parlamentu z zainteresowaniem… » więcej 2019-11-12, godz. 10:01 Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15 - Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15… » więcej 2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »