Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Barbara Pawlos i Katarzyna Czochara o stanie reh ...
2019-10-08, 09:22 Autor: Marek Świercz

Barbara Pawlos i Katarzyna Czochara o stanie rehabilitacji dzieci i młodzieży w regionie

Barbara Pawlos o rehabilitacji dzieci i młodzieży w regionie
Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ
– W tej chwili rehabilitacja dzienna dla dzieci prowadzona jest wyłącznie w ośrodku w Kup przy Stobrawskim Centrum Medycznym. Wcześniej była prowadzona w ośrodkach w Jarnołtówku i Suchym Borze, ale, jak wszyscy wiemy, zostały one zamknięte. My, jako Narodowy Fundusz Zdrowia, zawsze stawialiśmy na dzieci, nie tylko na rehabilitację, ale także wszystkie inne świadczenia. Mamy głęboką nadzieję, że być może pojawi się w regionie ośrodek, który będzie świadczył taką rehabilitację na najwyższym poziomie. Jeśli chodzi o Kup, to jak pokazują analizy funduszu, tam są potężne niewykonania. To się rzadko zdarza, zwykle mówimy przecież o nadwykonaniach. Są pieniądze w kontrakcie, natomiast nie ma chętnych, aby z tej rehabilitacji korzystać – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ.

Nasz gość dodaje, że jeśli chodzi o sprzęt, kadrę medyczną i warunki udzielania świadczeń, to w Kup jest lepiej niż było w ostatnim okresie funkcjonowania Suchego Boru.

– Być może decydujące jest miejsce – mówi Pawlos. – Pacjenci z Opola chętnie jeździli do Suchego Boru, tam lokalizacja była zdecydowanie lepsza.

Nasz gość mówi, że NFZ zapisał w swoich priorytetach usługi dla dzieci, już kontraktuje nowe poradnie dla dzieci, między innymi poradnię neurologiczną czy chociażby diabetologiczną, której do tej pory na Opolszczyźnie nie było.

– Także Opolski Urząd Wojewódzki stawia na dzieci, tu nasze działania są zbieżne. I bardzo chętnie podpiszemy kontrakt z ośrodkiem, który będzie świadczył rehabilitację dla dzieci – mówi rzecznik NFZ w Opolu.

Zapytaliśmy naszego gościa czy ośrodek w Jarnołtówku, który ma zostać wyremontowany przez powiat nyski, ma szansę na dobry kontrakt. – Oczywiście, że tak – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Pawlos przypomniała także, że Suchy Bór i Jarnołtówek w konkursie ogłoszonym w roku 2010 otrzymały niską punktację i w efekcie niższy kontrakt. NFZ apelował wtedy do samorządu województwa o podniesienie standardów. Tak się jednak nie stało, w kolejnym konkursie Jarnołtówek był na przedostatnim miejscu.

– Informowaliśmy urząd marszałkowski, że jeśli nie poprawi warunków lokalowych, nie zainwestuje w sprzęt i odpowiednią kadrę medyczną, to w następnym postępowaniu konkursowym wypadną bardzo słabo. Bo konkurencja nie śpi – mówi Pawlos. – W efekcie w konkursie w roku 2014 Jarnołtówek zajął 18. miejsce na 19 uczestników konkursu - dodała.
Katarzyna Czochara o tym, na jakim etapie jest odtworzenie działalności rehabilitacyjnej w Aleksandrówce w Jarnołtówku
Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości
– Od dawna mówiłam, że jeżeli tylko dadzą nam szansę, to poradzimy sobie z tematem Aleksandrówki w Jarnołtówku. I to się dzieje. Ośrodek kupiła gmina Głuchołazy, po czym przekazała go powiatowi nyskiemu, którym rządził wtedy Czesław Biłobran z PSL. Rok temu PiS wygrał wybory w powiecie nyskim, starostą został Andrzej Kruczkiewicz. Od razu go odwiedziłam i poprosiłam, żeby w budżecie na rok 2019 zabezpieczył pieniądze na projekt rewitalizacji sanatorium. To był pierwszy krok. Na początku roku ogłoszono przetarg i wyłoniono wykonawcę projektu. Problemy pojawiły się, gdy się okazało, że wicemarszałek Roman Kolek w 2015 roku wpisał budynek Aleksandrówki do rejestru zabytków. I wszystkie prace projektowe musiały być pod stałym nadzorem konserwatora zabytków. W efekcie czas wykonania dokumentacji się wydłużył – mówiła w „Poglądach i osądach” posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara.

Jak mówi nasz gość, projekt miał być gotowy na przełomie maja i czerwca, ostatecznie został ukończony jesienią. – Teraz, kiedy mamy projekt, gotową dokumentację techniczną wraz z kosztorysem, możemy przejść do kolejnego etapu, czyli zabezpieczenia środków na remont – informuje Czochara.

Nasz gość przypomina, że spotykała się także z pracownikami sanatorium w Suchym Borze. – Marszałek Kolek deklarował, że zamknięcie Aleksandrówki pozwoli na normalne funkcjonowanie Suchego Boru. Tak się nie stało, ośrodek został, jak wiemy, sprzedany firmie zajmującej się meblarstwem. Marszałek przekonywał wtedy, że działalność medyczna będzie tam utrzymana – stwierdziła posłanka PiS.

Czochara przypomniała także, że oba ośrodki utraciły znaczącą część kontraktu, bo były niedoinwestowane. – Tymczasem w regionalnym programie operacyjnym były znaczące środki na służbę zdrowia, ale zostały wydane na inne zadania. Taka była decyzja samorządu województwa. Dlaczego część tych pieniędzy nie wydano na wyremontowanie i doposażenie obu ośrodków rehabilitacji dzieci i młodzieży? Tym bardziej, że NFZ ma pieniądze na wykupienie takich świadczeń. PiS odbudowuje to, co na terenie naszego regionu zniszczyły rządy Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej – dodała.

Zobacz także

2019-10-23, godz. 10:40 Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:04 Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym p ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »