Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Mateusz Torzecki o szczegółach cyklu „Piosenka i ...
2019-10-05, 08:35 Autor: Justyna Krzyżanowska

Mateusz Torzecki o szczegółach cyklu „Piosenka idzie przez park…”

Mateusz Torzecki o szczegółach cyklu „Piosenka idzie przez park…”
Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na październikowe spotkania z piosenką. W cztery kolejne soboty będzie można wysłuchać wykładów otwartych. Dziś (5.09) pierwsza odsłona cyklu „Piosenka idzie przez park…”. O szczegółach opowiedział Mateusz Torzecki, kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki.
- Dziś opowiem o czymś bardzo niezwykłym dla polskiego rynku muzycznego. Dla osób urodzonych w latach 80. zjawisko girlsbandów i boysbandów było niezwykle bliskie, w tym sensie, że nie można było nie trafić na tego rodzaju grupy wokalne. Cała tradycja sięga oczywiście lat 60., a kiedy u nas, po 1989 r. pojawił się wolny rynek muzyczny, polskie wytwórnie chciały szybko nadążyć za tym, co było na Zachodzie – mówił Mateusz Torzecki.

- We wszystkie soboty października o godz. 16:30 w naszej sali kinowej będą się odbywały wykłady otwarte. Poprosiłem osoby, które znam i o których wiem, że interesują się tematem piosenki, o przygotowanie takich właśnie spotkań. Chcemy pokazać, że o piosence można mówić, opowiadać w bardzo różny sposób. Nie będzie naukowego żargonu. Osoby, które są zainteresowane piosenką wyjdą z całą masą nowych informacji – zachęcał kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki.

- Każdy z wykładów ma nieco inny odcień. Kolejne spotkania będą coraz bardziej zbliżać się do święta, które w polskiej kulturze jest mocno zakorzenione, czyli do Wszystkich Świętych. Ostatni wykład dra Sławomira Kuźnickiego nosi tytuł „Śmierć przyszła jutro: opowieść z Madame, Houk i Kobongiem w tle” i będzie opowiadał o postaci kojarzonej głównie przez fanów muzyki alternatywnej, mam tu na myśli Roberta Sadowskiego – informował Torzecki.

- W czasie wykładów będą akcenty muzyczne, będą videoclipy, a w niektórych przypadkach, zdjęcia archiwalne i prezentacje multimedialne. To nie będzie słowotok prowadzącego. Liczymy na interakcję z publicznością. Państwa wspomnienia są dla nas też bardzo ważne – zapewniał Mateusz Torzecki.

Zobacz także

2019-10-23, godz. 10:40 Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:04 Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym p ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »