Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Marek Belka o pozycji Polski w Brukseli oraz Szy ...
2019-10-02, 09:41 Autor: Marek Świercz

Marek Belka o pozycji Polski w Brukseli oraz Szymon Szynkowski vel Sęk o relacjach polsko-niemieckich

Marek Belka o pozycji Polski w Brukseli
Marek Belka, europoseł, były premier i były prezes NBP
- Byłem kandydatem SLD, choć SLD było częścią Koalicji Europejskiej, natomiast i wtedy, i teraz popieram kandydatów lewicy, przede wszystkim jednak tych z SLD, a w Opolu – Piotra Woźniaka. Mam nadzieję, że ci Polacy, którzy wierzą w zwycięstwo prawicy, się mylą. Jaki będzie scenariusz? Prawica będzie po wyborach silna, ale nie na tyle, żeby utwory rząd. I wtedy tworzy się rząd, który, mówiąc krótko, realizuje program normalizacji kraju, gospodarczej czy społecznej – mówił w rozmowie „W cztery oczy” europoseł Marek Belka, były premier i były prezes NBP.

Zdaniem naszego gościa, PiS pozyskał Polaków programami socjalnymi, co podchwyciły jako strategię wyborczą inne partie.

- Ale to wina PiS. Takiej polityzacji gospodarki jeszcze u nas w historii nie było – stwierdził Belka. – Wszystko jest podporządkowane wyborom. Państwo próbuje przejmować przedsiębiorstwa i choć nie umie, to próbuje nimi zarządzać. Tak złej atmosfery dla przedsiębiorczości jeszcze nigdy w Polsce nie było.

Belka ostro krytykuje także pomysł podniesienia płacy minimalnej, bo – w jego ocenie – doprowadzi to do upadku wielu małych firm.

Naszego gościa pytaliśmy także o jego pracę w Parlamencie Europejskim i stosunek elit do Polski.

- Polska jest traktowana źle, jej interesy są marginalizowane.To, że PiS nie jest w Brukseli objęty kordonom sanitarnym jak włoska Liga Północna, to efekt tego, że jesteśmy chronieni przez Niemcy, dla których dobre stosunki z Polską są częścią ich długofalowej polityki – ocenia Belka.
Szymon Szynkowski vel Sęk o relacjach polsko-niemieckich
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu do spraw Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
- Polskę chronią w Brukseli Niemcy? Nawet trudno mi komentować takie słowa. Taka opinia jest oderwana od rzeczywistości i bazuje na starym postrzeganiu polskiej polityki zagranicznej jako takiej, jaka kiedyś była. Kiedy to Platforma Obywatelska próbowała oprzeć swoją politykę o Niemcy, ale to było takie podejście do relacji polsko-niemieckich jak do relacji uczeń – nauczyciel. My takie podejście zdecydowanie odrzucamy, stawiamy na relacje partnerskie – mówił w „Poglądach i osądach” Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu do spraw Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiedzialny za relacje między Warszawą a Berlinem., który przyjechał do Opola, by poprzeć kandydaturę Janusza Kowalskiego do Sejmu.

Zdaniem naszego gościa, prawdziwa jest teza, że Niemcy pogodziły się z faktem, że rządy prawicy w Polsce nie są jedynie krótkim epizodem.

- Zaraz po wyborach były jeszcze próby pouczania nas w różnych sprawach, traktowania nas z góry, teraz ich nie ma – wyjaśnia. – Dziś Niemcy już nie traktują sytuacji w Polsce jako tymczasowej. I to dobrze, bo żeby nasze relacje były partnerskie, musimy się szanować. I te relacje są dobre, bo choć może atmosfera jest inna, to intensywność kontaktów jest bardzo duża.

Szynkowski vel Sęk dodał, że Niemcy odrzucają w sensie prawnym wątek reparacji wojennych, ale po trzech latach dyskusji na ten temat przyznają, że jest to wielka niezabliźniona rana we wzajemnych relacjach. Aktualnym punktem spornym pozostaje Nord Stream, zmieniło się jednak to, że nie jest to już tylko spór polsko-niemiecki, bo ostatnio zaangażowały się w sprawę Stany Zjednoczone.

Naszego gościa pytaliśmy także o potrzeby Polonii w Niemczech. Przypomnijmy: w myśl niemieckiego prawa żyjący za Odrą Polacy nie mają statusu mniejszości narodowej.

- Szczególnie w Opolu warto poruszyć ten temat, bo obecna tu mniejszość niemiecka może liczyć na całkiem spore przywileje, na przykład w sferze nauczania języka. My oczekujemy, że mniejszość polska w Niemczech, i tu celowo używam tego określenia, powinna liczyć na takie same prawa – stwierdził. – Dziś jest tak, że w Niemczech mieszka mniej więcej milionowa populacja Polaków, a tylko 11 tysięcy dzieci może liczyć na nauczanie języka polskiego. W Polsce mieszka od 150 do 250 tysięcy Niemców i z nauczania języka niemieckiego korzysta 40 tysięcy osób.

Nasz gość podkreślił, że jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych, jest zwolennikiem zasady wzajemności.

Zobacz także

2019-10-23, godz. 10:40 Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:04 Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym p ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »