Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Katarzyna Czochara i ks. prof. Marek Lis o prymasie…
2019-10-01, 09:20 Autor: Joanna Matlak

Katarzyna Czochara i ks. prof. Marek Lis o prymasie Stefanie Wyszyńskim i 65. rocznicy jego uwięzienia w prudnickim klasztorze

Katarzyna Czochara o konferencji naukowej „Soli Deo” o kardynale Stefanie Wyszyńskim
Katarzyna Czochara, poseł PiS i organizatorka konferencji naukowej „Soli Deo”
– Byłam w celi kardynała Wyszyńskiego w Prudniku. Wchodząc tam rzeczywiście ma się takie dziwne wrażenie, jest to malutka cela, wyposażona tak jak wtedy, kiedy przebywał w niej kardynał Stefan Wyszyński. Czuć tę wyjątkową energię. Myślę, że każdy mieszkaniec Opolszczyzny powinien odwiedzić miejsce uwięzienia kardynała Wyszyńskiego – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” poseł Katarzyna Czochara i organizatorka konferencji naukowej „Soli Deo” o kardynale Stefanie Wyszyńskim, która dziś o godzinie 11:00 rozpocznie się w Prudniku.

– Jestem przekonana, że wielu Polaków zna historię kardynała Wyszyńskiego i pamięta jaki był to wielki i wspaniały człowiek i jak bardzo zasłużył się dla naszego państwa. Tak naprawdę to dzięki niemu możemy cieszyć się z tego, że żyjemy w wolnym kraju, to przecież jego działalność doprowadziła do zrywu Solidarności – mówiła poseł Czochara.

Na projekt „Soli Deo” składa się m.in. cykl spotkań, prelekcje, pokaz filmu oraz tematyczne konkursy adresowane do uczniów szkół średnich i podstawowych. 12 października o godzinie 11:00 wystartuje z kolei Rodzinny Bieg Prymasowski, o 16:00 zaplanowano mszę w intencji kardynała, a o 18:00 rozpocznie się koncertu-oratorium dedykowany Prymasowi w wykonaniu Piotra Rubika i orkiestry symfonicznej z chórem.
Ks. prof. Marek Lis o tym, jaką postacią był kardynał Stefan Wyszyński
Ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego
– Kardynał Stefan Wyszyński był postacią niezwykle bogatą – ocenił w rozmowie „Poglądy i osądy” ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego. – Ja osobiście należę do tego pokolenia, które prymasa Wyszyńskiego osobiście oczywiście nie spotkało, bo byłem za mały, ale pamiętam kiedy w 1981 roku zmarł, to pamiętam klepsydry wywieszone na mieście, pamiętam transmisje mszy świętej pogrzebowej transmisji, to nie było wtedy taką oczywistością, żeby telewizja nadawała jakąkolwiek liturgię.

Ks. Prof. Marek lis powiedział, że kardynał Wyszyński zawsze, nawet w najbardziej złej osobie widział człowieka. – Miał taką postawę pojednawczą, koncyliacyjną, która była potrzebna. Dialog był próbą zrozumienia przeciwnika. W jego lekturach widać ogromną troskę Prymasa o to, by w latach powojennych, tych zniszczeń pookupacyjnych, by także tę strukturę narodową i kościelną podnosić z ruin, żeby odbudowywać Polskę – mówił w porannej rozmowie gość Radia Opole.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »