Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Violetta Porowska i Janusz Kowalski o stanie służby…
2019-09-30, 10:30 Autor: Marek Świercz

Violetta Porowska i Janusz Kowalski o stanie służby zdrowia w Opolu

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
- To, że w sobotniej konwencji w CWK wzięli udział najważniejsi politycy PiS, jest najlepszym dowodem na to, jak ważna jest dla nas ochrona zdrowia. Jesteśmy jedyną partią, która ma realny pomysł na poprawę sytuacji, bo dobrze zdiagnozowaliśmy problemy w służbie zdrowia. Sposobem na ich rozwiązanie jest ogłoszona w Opolu „piątka dla zdrowia”. Pierwszy krok to radykalny wzrost nakładów, bo współczesna medycyna jest coraz bardziej kosztowna. Ale to nie wszystko: bo w planie jest też pakiet badań dla wszystkich Polaków, fundusz remontowy dla szpitali, skoordynowana opieka nad seniorami i na koniec stworzenie w Warszawie najnowocześniej kliniki onkologicznej - mówiła w rozmowie „W cztery oczy” wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która prowadziła sobotnią konwencję w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Nasz gość odniósł się także do ataków opozycji w sprawie niedofinansowania opolskich szpitali. Przypomniała, że na 22 opolskie szpitale, które są w sieci (w sumie jest ich 29) tylko 4 mają dziś zobowiązania wymagalne.

- Na koniec czerwca te długi wyniosły 12 mln zł, tymczasem opolski oddział NFZ przekazał szpitalom w tym roku dodatkowe 36 mln zł ponad kontrakt. A do budżetu naszego funduszu wpłynęło dodatkowo ponad 150 mln - mówiła wicewojewoda.

Porowska skomentowała także informację, że samorząd województwa zamierza zamknąć Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Wojewódzkim na ulicy Katowickiej w Opolu.

- Dostałam wniosek w tej sprawie i oczywiście zaopiniowałam go negatywnie. Dodam, że ten oddział jest w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego i dlatego moim zdaniem organ prowadzący nie może go ot tak sobie zamknąć. Nie pozwolę na likwidację tego oddziału - zapewnia Porowska. - Skoro inne SOR-y w regionie są w stanie sprostać wymaganiom, czemu nie może tego zrobić SOR na Katowickiej? Dlaczego organ prowadzący nie dba o swoją placówkę?
Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu
Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu
- Marszałek Andrzej Buła z PO powinien wyjść ze swojej jamy i natychmiast zdymisjonować wicemarszałka Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej, który po prostu dewastuje opolską służbę zdrowia. Pomysł likwidacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na ulicy Katowickiej oznacza medyczny armagedon i jest ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców Opola i powiatu opolskiego. Co więcej, ten plan był tajny, nikt go nie chciał ujawnić przed wyborami a dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na ulicy Witosa, gdzie działa drugi SOR, dowiedzieli się o tych planach z gazet! To jest niewyobrażalne. Pan Kolek jeździe na konferencje, występuje jako ekspert od służby zdrowia i pisze apele, tymczasem powinien siedzieć w urzędzie i walczyć o przyszłość SOR-u na Katowickiej. Niech pokaże, co zrobił w tej sprawie - mówił w „Poglądach i osądach” Janusz Kowalski, były wiceprezydent Opola i kandydat PiS do Sejmu, który w sobotę poinformował opinię publiczną, że od 1 lutego przyszłego roku SOR na Katowickiej ma przestać działać.

Zdaniem Kowalskiego, samorząd województwa najpierw przekształcił Szpital Wojewódzki w spółkę prawa handlowego, która nie może generować długów, a teraz chce się pozbyć tych usług, które mogą generować zbyt duże koszty.

- To jasne, że łatwiej zarządzać szpitalem, który wykonuje tylko planowe usługi. Ale służba zdrowia to jest dziedzina, na której można zarabiać! - oburzał się nasz gość.

- Założyłem stronę ratujmysor.pl i zrobię wszystko, by ten oddział nie został zamknięty. A w imieniu swoim i innych polityków PiS deklaruję pomoc pani prezes Renacie Ruman-Dzido, która naprawdę bardzo dobrze zarządza tym szpitalem.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »