Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Marszałek Andrzej Buła i Marek Kawa o polityczny ...
2019-09-23, 10:33 Autor: Marek Świercz

Marszałek Andrzej Buła i Marek Kawa o politycznych układankach i inwestycjach odrzańskich

Marszałek Andrzej Buła o politycznych układankach i inwestycjach odrzańskich
Marszałek Andrzej Buła
- Kampania ma swój wymiar informacyjny, kiedy trzeba poinformować wyborców, że się jest kandydatem. I przyznam, że na pewno początki tej kampanii przespaliśmy; trzeba za to przyznać, że kandydaci Prawa i Sprawiedliwości wystartowali szybko, ale też miejscami bezprawnie. Na samych drogach wojewódzkich i elementach dróg wojewódzkich wywiesili banery, nie mając na to zgody. Wszczęliśmy procedurę usuwania tych banerów i dotyczy to kandydatów wszystkich partii. Poprosiłem też władze gmin, żeby zareagowały, bo chcę żyć w państwie prawa, w którym nie ma samowolki w kampanii. Tych zdjętych banerów jest ogromna ilość, one są teraz zdeponowane w różnych miejscach. Wysyłaliśmy wszędzie informacje i jeśli w ciągu tygodnia nie dostaliśmy odpowiedzi, to te banery ściągaliśmy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Buła, marszałek regionu a zarazem przewodniczący opolskiej Platformy Obywatelskiej.
Buła dodaje, że kolejny element kampanii to spotkania z wyborcami. Jego zdaniem, kandydaci Koalicji Obywatelskiej bardzo dobrze sobie z tym radzą.

Naszego gościa zapytaliśmy także o to, czemu nie był na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej. Marszałek odpowiedział, że nie dostał zaproszenia. - Trzeba być także zapraszanym do realizacji wspólnych działań - dodał Buła. Jego zdaniem, rewitalizacja Odry wymaga współpracy publiczno-prywatnej.

- Tu chodzi nie tylko o poprawę żeglowności, ale także o budowę portów modalnych, budowanych przez prywatnych przedsiębiorców. Jeden powstaje w Koźlu, kolejne mogłyby powstać w Opolu i Brzegu. To porty, które łączą transport rzeczny, drogowy i kolejowy - tłumaczy nasz gość.


Marszałek mówił także o tym, że w rankingu "Wspólnoty" Opolszczyzna znalazła się na drugim miejscu w rankingu liderów inwestycyjnych.
Marek Kawa o politycznych układankach i inwestycjach odrzańskich
Dr Marek Kawa, opolski radny i kandydat PiS do Senatu
- Pozytywnie oceniam trwającą kampanię. Każda kampania wyborcza ma swoją specyfikę, jest ona na pewno dynamiczna, przynajmniej w moim okręgu. Jako PiS na pewno nie mamy sobie nic do zarzucenia, mówię tutaj nie tylko o tym wizerunkowym aspekcie kampanii, ale także aspekcie merytorycznym. Narzucamy tematy, dynamizujemy tę kampanię. A kampania naszych oponentów wygląda tak samo, jak wygląda ich rządzenie regionem w sejmiku. Moim zdaniem, to są dla regionu często przespane lata. Na szczęście samo Opole dobrze się rozwija, pozyskuje inwestorów, pan prezydent Arkadiusz Wiśniewski, także dzięki wsparciu radnych PiS i parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, nadał nowy ton i zaczął rywalizować z ościennymi ośrodkami - mówił w "Poglądach i osądach" dr Marek Kawa, opolski radny i kandydat PiS do Senatu w okręgu obejmującym Opole i powiat opolski.

Naszego gościa nie przekonuje wysokie miejsca Opolszczyzny w rankingu inwestycyjnym "Wspólnoty". - Samorząd województwa po prostu dystrybuuje unijne dotacje - ocenia Kawa.

Odnosząc się do sprawy powieszonych w niewłaściwym miejscu banerów, Kawa przyznaje, że młodzi ludzie, którzy się tym zajmują, są czasem nadgorliwi. - Przyznam, że sam będę musiał usunąć kilka swoich banerów - dodaje.

Z naszym gościem, amerykanistą, rozmawialiśmy także o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Jak mówi, ważne jest jego wystąpienie w ONZ i spotkania z innymi prezydentami, ale najważniejsza - rozmowa z Donaldem Trumpem.


- Myślę, że zostaną sfinalizowane te umowy, które chcieliśmy finalizować 1 września w Polsce. To umowa wojskowa i kwestia wiz - mówi Kawa. - Sprawa wiz dla Polaków to tak naprawdę wstyd dla Ameryki, która nie powinna tak traktować swojego dobrego sojusznika. Tu ważny jest odsetek odmów wydania wiz. Wystarczyłaby zmiana nastawienia pracowników konsulatu, bo to przecież sprawa w dużej mierze uznaniowa, by ten odsetek spadł poniżej 3 procent.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »