Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji ...
2019-09-21, 08:35 Autor: Joanna Matlak

Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu, profesjonalizacji genealogii i poszukiwaniach w rodzinnych archiwach

Jolanta Ilnicka o 6. Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu
6. Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna odbywa się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu 20–22 września 2019 r. - Tradycją tych konferencji jest to, że właściwie są międzynarodowe, bo przyjeżdżają do nas uczestnicy z Irlandii, Niemiec, Francji, ale też z USA czy nawet z Australii. Konferencje mają służyć przede wszystkim wymianie doświadczeń między genealogami, amatorami jak i profesjonalistami. Genealogia staje się coraz bardziej profesjonalna, istnieją biura poszukiwań genealogicznych, są uczelnie, pracownicy naukowi, którzy też zawodowo się tym zajmują – mówiła Jolanta Ilnicka ze stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.
Od czego zacząć tworzenie domowego archiwum? – To oczywiście wypytanie najbliższych i najstarszych osób w rodzinie, chociaż czasem się okazuje, że najstarsi nie mają tej wiedzy, a mają młodsze pokolenia, bo gdzieś im ktoś przekazał lub same gdzieś szukały. Pierwszy krok to na pewno wywiad w rodzinie, zebranie tej całej wiedzy, zapisanie jej gdzieś albo nagranie. Następnym krokiem jest przeszukanie szuflad z wszelkimi możliwymi dokumentami – mówił nasz gość.

- Często ci, którzy chcieliby rozpocząć poszukiwania, mówią, że nie mają takich dokumentów, bo np., zaginęły podczas wojny, ale w tych naszych domach zawsze coś jest. I to nie musi być np. akt urodzenia czy akt chrztu. Mogą to być legitymacje służbowe, listy, ale i nawet widokówki, które skądś do nas przyszły. Pytanie od kogo, dlaczego ten ktoś tam był i można szperać dalej – mówiła llnicka.

Zobacz także

2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej 2019-10-09, godz. 08:56 Violetta Porowska i Jacek Wilk o sondażach, programach i możliwych scenariuszach powyborczych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i jedynka na opolskiej liście PiS - To nie jest czas na liczenie mandatów, które możemy otrzymać, teraz musimy skupić ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »