Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Iwoną Zyman i ks. dr. Arnoldem Drechsl ...
2019-09-20, 09:46 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa z Iwoną Zyman i ks. dr. Arnoldem Drechslerem o wynikach kontroli nad opieką paliatywną i hospicyjną w regionie

Iwona Zyman o tym, że nie wszyscy potrzebujący mają w kraju dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej
Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli
- Nasza kontrola wykazała, że nie wszyscy potrzebujący mają w kraju dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej. Z ludzkiego punktu widzenia była to ciężka kontrola, bardzo emocjonalna. Sami kontrolerzy mówili, że oglądanie dokumentacji osób, które nie żyją albo są w fazie terminalnej, to bardzo ciężkie doświadczenie. To nie była dla nas standardowa kontrola. A jakie wyniki? Dobrze, że państwo zaczęło finansować tego typu świadczenia, choć dopiero od 2009 roku. Myśleliśmy, że ministerstwo nie ma strategii opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi i nie wypracowało standardów - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

Nasza delegatura brała udział w kontroli i ustaliła, że sytuacja na Opolszczyźnie jest lepsza niż w innych rejonach kraju (z opieki tego rodzaju korzysta u nas 28 osób na 10 tysięcy mieszkańców), głównie za sprawą rozbudowanej sieci placówek Caritas diecezji opolskiej. - Tu w grę wchodzi nie tylko wysoka jakość opieki, ale także troska o swego rodzaju pracę formacyjną z personelem - mówił nasz gość. - Ważne jest też to, że pojawia się coraz więcej wolontariuszy, którzy chcą pomagać ludziom nieuleczalnie chorym. Bo w tej opiece paliatywnej i hospicyjnej liczy się przede wszystkim godność i szacunek.

NIK ustalił także, że aż 90 procent pacjentów, którzy trafiają do hospicjów, to pacjenci onkologiczni. - I to należałoby zmienić, dopisując także inne choroby do listy tych schorzeń, które można na koszt NFZ objąć taką opieką. Ta lista jest zbyt wąska - mówi Zyman. - Członek naszej rodziny umiera, idziemy do hospicjum i tam słyszymy, że to nie ta choroba. A to jest po prostu niesprawiedliwe i okrutne. Wielu ludzi umiera na niewydolność serca, to 43 mln rocznie w skali całego świata. Podobnie jest z przewlekłą niewydolnością nerek.
Ks. dr Arnold Drechsler o początkach funkcjonowania opolskiego Caritasu
Ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej
- Nasz system zaczęliśmy budować na początku lat 90. ubiegłego wieku za sprawą księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola, który przekonał rząd niemiecki, że skoro mamy na Opolszczyźnie Mniejszość Niemiecką, to warto zainwestować w poprawę jakości opieki medycznej. Wtedy udało mu się wyposażyć wszystkie opolskie szpitale w nowoczesny sprzęt o wartości 16 mln marek. Potem postanowił zaopiekować się osobami najsłabszymi, czyli najstarszymi, schorowanymi, często osamotnionymi. I to był krok w stronę zbudowania sieci stacji opieki Caritas - mówił w "Poglądach i osądach" ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej.

W tej chwili opolska Caritas ma sieć stu placówek, zatrudnia 20 lekarzy i 150 pielęgniarek (każda wyposażona jest w samochód służbowy, żeby mogła dojechać do osoby potrzebującej). - Bo ludzie chcą chorować i umierać w domu. Dom ich od tej śmierci nie uchroni, ale dzięki temu czują się lepiej. Dlatego mocno stawiamy na tak zwane hospicja domowe. Do osoby w stanie terminalnym jedzie cały nasz zespół - mówił nasz gość.
Zdaniem ks. Drechslera, konieczne byłoby podniesienie uposażenia pielęgniarek. - Zarabiają u nas około 30 procent tego, co lekarz, ale w przypadku opieki paliatywnej wykonują około 90 procent całej pracy - tłumaczył. Także Caritas, podobnie jak szpitale w całym kraju, boryka się z brakiem personelu. Ostatnio zaoferowało 13 tys. zł lekarzowi, który miałby pracować w hospicjum stacjonarnym w Siołkowicach. - Lekarze nastawieni są na medyczny sukces, na wyzdrowienie pacjenta. A w hospicjum takim sukcesem jest doprowadzenie chorego do tego, by mógł godnie i w spokoju odejść - mówi ks. Drechsler.

Zobacz także

2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej 2019-10-09, godz. 08:56 Violetta Porowska i Jacek Wilk o sondażach, programach i możliwych scenariuszach powyborczych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i jedynka na opolskiej liście PiS - To nie jest czas na liczenie mandatów, które możemy otrzymać, teraz musimy skupić ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »