Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa ...
2019-09-18, 10:19 Autor: Marek Świercz

Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze

Bogdan Tomaszek w porannej rozmowie "W cztery oczy" o Odrze
Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.
– Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady – w Kędzierzynie-Koźlu i Policach – leżą nad rzeką i mogłyby wykorzystać rzekę jako kanał transportowy. W tej chwili korzystamy z wody do celów produkcyjnych, wydając zresztą miliony na jej doczyszczenie, ale praktycznie nie korzystamy z Odry do celów transportowych. Przed naszą rozmową sprawdziłem wskazania wodowskazów: 50, 60 i 90 cm, a potrzeba co najmniej 110 cm. Konieczne jest tu zbudowanie stopni wodnych w Lubiążu i Ścinawie. No i musimy poczekać aż zbiornik w Raciborzu zostanie zbiornikiem mokrym a nie suchym polderem – mówił w rozmowie "W cztery oczy" dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.
Tomaszek, który w 2001 roku jako senator głosował nad programem Odra 2006, przypomniał, że wtedy planowano, że zbiornik (nie polder!) Racibórz będzie kosztował 500 mln zł, teraz – po licznych fuszerkach wykonawców – jego koszt sięgnie 2 miliardów zł, a jego przeróbka na mokry zbiornik może pochłonąć kolejne 800 mln zł.

– Konieczna jest także budowa zbiornika w Kotlarni. W 2010 roku, choć nie jest gotowy, spłaszczył falę powodziową w Koźlu o 30 cm – mówił Tomaszek.

Nasz gość, który organizował w latach 2010 – 2017 pięć konferencji poświęconych Odrze, stwierdził, że z etapu dyskusji i rozliczania zaniechań przeszliśmy do etapu realizacji konkretnych projektów.
Marcin Ociepa w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" o Odrze i wyborach parlamentarnych
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
– Odra dla wielu Opolan jest symbolem zagrożenia. W wyniku powodzi, szczególnie w roku 1997, stracili niejednokrotnie dorobek życia. Niejeden z nas w duchu pewnie przeklinał, że w ogóle tę rzekę mamy. Dlatego naszym największym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Opole jest znacznie lepiej zabezpieczone, czego doświadczyliśmy w roku 2010, ale wciąż mamy w regionie pewne braki. Doszliśmy jednak do momentu historycznego, bo dziś mówimy o domknięciu kilku ważnych inwestycji bądź otwarciu tych, na które od dawna czekaliśmy – mówił w rozmowie "Poglądy i osądy" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Jak mówi nasz gość, pierwszą z takich inwestycji jest zbiornik Racibórz, wart w sumie 2 mld zł, który będzie gotowy w styczniu przyszłego roku i ostatecznie zabezpieczy Opolszczyznę aż po Brzeg. Kolejny projekt to polder Żelazna (150 mln zł), gdzie po pewnych problemach z przejęciem dokumentacji podpisano już stosowne porozumienia i 21 października rozpisany zostanie przetarg na polder, który zabezpieczy północną część Opola. Jak mówi Ociepa, powinien być gotowy w ciągu dwóch – trzech lat. Trzecia dobra informacja dotyczy budowy wałów w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Ociepę spytaliśmy także o problemy z rewitalizacją portu w Koźlu. – Temat jest wyjaśniany. Apeluję o cierpliwość, bo tu w grę wchodzą sprawy związane z bezpieczeństwem państwa, tu nie ma miejsca na pochopne decyzje – stwierdził.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o kampanii wyborczej (startuje do Sejmu z ostatniego miejsca na liście PiS). Jego zdaniem, prawica może liczyć na Opolszczyźnie na 5, a może i 6 mandatów, on sam na kampanię wykorzystuje urlop, którego celowo nie wziął wcześniej.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »