Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Izabela Żbikowska o wydarzeniu Global Studies& F ...
2019-09-14, 08:35 Autor: Joanna Matlak

Izabela Żbikowska o wydarzeniu Global Studies& Festiwal Human DOC

Izabela Żbikowska o wydarzeniu Global Studies& Festiwal Human DOC
Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC
- Nie wskazywałabym żadnej kategorii wiekowej, ale raczej chodzi o nasz sposób postrzegania świata. Nasz festiwal jest dla osób, które są ciekawe świata, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej, poszerzyć horyzonty i skonfrontować własne wyobrażenia o świecie z tym, co przedstawiają twórcy filmów dokumentalnych – mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Izabela Żbikowska, pytana o to dla kogo jest festiwal Human Doc, który po raz pierwszy odbędzie się w Opolu i potrwa przez dwa dni.

Izabela Żbikowska wskazała, że wydarzenie nazywa się Global Studies& Festiwal Human DOC, a to oznacza, że jest zaproszeniem do dyskusji i stawiania globalnych pytań.
- Jednym z naszych gości jest Adela Kaczmarek, reżyserka filmu „Janka” o Janinie Ochojskiej, która odpowie na pytania widzów. Zapraszam, bo to bardzo kontaktowa osoba. Dziś także spotkanie z prof. Kamilem Minknerem i prof. Magdaleną Ratajczak, który wprowadzą nas w kontekst ważnego globalnego pytania o to czy jednostka może wpływać na losy świata. Myślę tutaj o filmie „Dźwigając brzemię” o Nadii Murad, która uwolniła się z ISIS i dziś walczy o prawa mniejszości jazyckiej – mówiła Izabela Żbikowska.

Filmy, które będzie można zobaczyć to m.in. „Arka prezydenta Anote”, „Kiedy owca staje się lwem”, czy „Universam Grochów”. Filmy będą pokazywane na dużym ekranie ustawionym na opolskim rynku w sobotę i niedzielę w godzinach popołudniowych. Jak się okazuje filmy i dyskusje to nie wszystko, przygotowano bowiem także warsztaty. – Będą to warsztaty związane z tematem deszczówki, pojawi się np. pytanie dokąd zmierzają krople wody? Jedna z naszych edukatorek zbuduje miasto i pokaże jak woda deszczowa zachowuje się w mieście, jak działa na nas beton i jaki ma to wpływ na sytuację w Etiopii - mówi Żbikowska.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »