Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Roland Wrzeciono i Zbigniew Kubalańca o gospodar ...
2019-09-13, 10:20 Autor: Marek Świercz

Roland Wrzeciono i Zbigniew Kubalańca o gospodarczych kontaktach naszego regionu z Chinami

Roland Wrzeciono o zaplanowanym na dziś spotkaniu opolskich przedsiębiorców z przedstawicielami chińskiej prowincji Fujian
Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki
- W ostatnim czasie Chińczycy ograniczają inwestycje zagraniczne, mniej więcej od 2016 roku. Opolszczyzna jest tym szczególnym regionem, który ma z Chinami bardzo dobre relacje. Dziś opolscy przedsiębiorcy spotkają się z przedstawicielami prowincji Fujian, naszego regionu partnerskiego. Będą to urzędnicy z departamentu handlu zagranicznego, ale także siedmiu przedsiębiorców. W Chinach bardzo dużą wagę przywiązuje się do tego, żeby władze regionu wspierały plany inwestycyjne, bo tam biznes jest ściśle połączony z polityczną opieką - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, komentując dzisiejszą wizytę w Opolu chińskiej delegacji z prowincji Fujian, partnerskiego regionu Opolszczyzny.

Jak mówi nasz gość, od 2016 roku w Chinach zmienił się system inwestowania, zostały wprowadzone dodatkowe mechanizmy kontroli. - W tym roku porozumień o zagranicznej współpracy podpisano 192 i jedyne porozumienie z Polską podpisano z naszą Opolszczyzną - mówił Wrzeciono. - Firmy chińskie mają pewnych administracyjnych opiekunów.

O znaczeniu Opolszczyzny świadczy inwestycja firmy Hongbo, tak zwana inwestycja greenfield, czyli stworzona od podstaw, co jest nietypowe dla Chińczyków, którzy wolą kupować istniejące już firmy.
Zbigniew Kubalańca o partnerstwie Opolszczyzny z prowincją Fujian w Chinach
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Myślę, że prowincja Fujian jest zadowolona z partnerstwa z Opolszczyzną, bo przedstawiciele tej prowincji chętnie odwiedzają nasz region. Dziś odwiedzi nas kilku poważnych przedsiębiorców z branży budowlanej i tekstylnej. Będzie pani prezes firmy Hongbo, a to jedyna fabryka w Polsce, która wybudowała w Polsce fabrykę od zera. Liczymy na to, że inne chińskie firmy będą korzystały z doświadczeń tej firmy - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, który odwiedził ostatnio partnerski region Fujian (dla porównania: Opolszczyzna ma niespełna milion mieszkańców, Fujian - 36 milionów).

Podczas wizyty w Chinach przedstawiciele Opolszczyzny podpisali porozumienie dotyczące inwestycji o wartości 200 mln dolarów, jakie Hongbo zamierza zainwestować w naszym regionie. - Republika chińska jest republiką komunistyczną, ale wolnorynkową. Tam, żeby inwestować poza krajem, trzeba mieć zgodę gubernatora a następnie ministerstwa - dodał Kubalańca.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »