Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr Joanną Rajfur o korzyściach wynikających…
2019-09-08, 08:50 Autor: Ewa Skrabacz

Rozmowa z dr Joanną Rajfur o korzyściach wynikających z fizjoterapii

Rozmowa z dr Joanną Rajfur o korzyściach wynikających z fizjoterapii
8 września, w Światowym Dniu Fizjoterapii, naszym gościem była dr Joanna Rajfur, dziekan Wydziału Fizjoterapii Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Zapytaliśmy o to, czym zajmuje się fizjoterapeuta, a także, czy nie brakuje chętnych do tego zawodu.
- Światowy Dzień Fizjoterapii został ustanowiony 23 lat temu i stworzył nam możliwość dotarcia do szerokiego grona pacjentów z informacją, czym zajmuje się fizjoterapia, na czym polega praca fizjoterapeuty. Chodzi tu przede wszystkim o likwidowanie skutków objawów chorobowych, bądź ich łagodzenie, utrzymanie sprawności ruchowej pacjenta – informowała dr Rajfur.

- Dziś, jako fizjoterapeuci mamy znacznie większe możliwości, kompetencje niż kiedyś. Teraz lekarz specjalista lub lekarz rodzinny wystawia skierowanie na fizjoterapię i to fizjoterapeuta dokonuje diagnostyki, przeprowadza wywiad. Dopiero wtedy zajmujemy się pacjentem kompleksowo – dodała Joanna Rajfur.

- Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty wprowadziła studia jednolite, pięcioletnie na kierunku. Ani długość, ani poziom trudności tych studiów nie zmniejszyły jednak popularności tego kierunku wśród kandydatów. Z roku na rok, nieznacznie, ale liczba kandydatów wzrasta – stwierdziła dziekan Wydziału Fizjoterapii PMWSZ w Opolu.

Zobacz także

2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »