Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Adrianem Dwornickim i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską…
2019-09-06, 09:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Adrianem Dwornickim i dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską o Dniach Dziedzictwa

Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa
Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa
- Europejskie Dni Dziedzictwa startują w Otmuchowie już 7 września o godzinie 12:00, zaczynamy od wizyty w zakładach przemysłu cukierniczego, do najmłodszego działu produkcji żelek. Bardzo duże zainteresowanie, mamy już komplet. Zależało mi na tym, by w tym roku urozmaicić program zwiedzania miasta i pokazać, że w dziedzictwo Otmuchowa wpisują się nie tylko zabytki, ale też zakłady cukiernicze, które działają od roku 1952 – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Adrian Dwornicki, animator kultury z Otmuchowa.

Jak mówi nasz gość, także 7 września o 18:00 w sali wystawienniczej Sezam wernisaż wystawy „Otmuchów na starej pocztówce” połączony z prezentacją katalogu wystawy.

- To są widokówki z okresu 1900 – 1945, które gromadziłem przez 25 lat. Około 50 pocztówek na plakatach, w katalogu będzie ich 150. Najwięcej pocztówek zdobyłem na aukcjach niemieckich, unikaty kosztują nawet tysiąc złotych – mówi Dwornicki.

Będzie okazja, by zobaczyć, jak bardzo zmienił się Otmuchów. Nasz gość mówi, że w 1945 roku żołnierze sowieccy zniszczyli około 90 procent zabudowań rynku.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego

- Archeolodzy czytają z ziemi, nasze dziedzictwo kulturowe mieści się i tam. Historycy czytają w archiwach, my tworzymy źródła. W programie EDD będzie sporo wątków archeologicznych, nie tylko przygotowanych przez nasz Instytut Historii UO, ale także przez zaprzyjaźnione instytucje. My będziemy prezentować nasze badania wykopaliskowe – mówiła w ”Poglądach i osądach” dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Jak mówi nasz gość, będzie okazja do prezentacji metod, które są wykorzystywane nie tylko w archeologii, takich na przykład jak skaner czy drukarka 3D. Nasz gość będzie opowiadał na spotkaniu w Brzegu, że archeologia, to coś, co może zmienić życie.

- My spotykamy się nie tylko z tym, co znajdujemy w ziemi, prowadzimy także dialog z ludźmi, którzy przychodzą do nas na wykopaliska, podejmujemy czasem tematy trudne. Bo archeologia, to nie tylko badanie znalezisk sprzed tysięcy lat, ale na przykład tych z ostatnich wojen. Dla ludzi to część ich rodzinnej historii – mówi nasz gość.

Zobacz także

2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »