Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Małgorzata Kozak i Sebastian Szczurek o obchodach…
2019-09-05, 09:37 Autor: Marek Świercz

Małgorzata Kozak i Sebastian Szczurek o obchodach Opolskich Dni Osób niepełnosprawnych i programie 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Małgorzata Kozak o Opolskich Obchodach Dni Osób Niepełnosprawnych
Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu
- Bardzo się cieszymy, że Radio Opole towarzyszy naszym imprezom. Wczoraj byliście na wyjątkowym ogólnopolskim przeglądzie piosenki osób niewidomych. Zwycięzcy zaśpiewają na finale w Krakowie, w którym wezmą udział artyści z 46 krajów z całego świata. Dziś jesteście z nami na placu Wolności, na XIX Opolskich Dniach Osób Niepełnosprawnych. To impreza przygotowana przez osoby z niepełnosprawnościami, ale adresowana do całych rodzin, także do tych osób, które chcą się dowiedzieć, jak zyskać pomoc dla osób niepełnosprawnych albo znaleźć im pracę. Będą pracodawcy, którym organizujemy swego rodzaju randki z potencjalnymi pracownikami - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Nasz gość mówi, że problem z różnymi niepełnosprawnościami ma około 10 procent mieszkańców Opola, czyli kilkanaście tysięcy osób.
- Byłoby ich pewnie więcej, gdyby doliczyć osoby starsze, których przypadłości wynikają z zaawansowanego wieku i chorób. Ale to jest grupa, która ma świadczenia emerytalne i rzadko zabiega o dotacje przynależne niepełnosprawnym - mówi Kozak.
Zdaniem wiceszefowej MOPR, opolscy niepełnosprawni mogą liczyć nie tylko na pomoc ze strony powołanych do tego urzędów, ale także na działania samopomocowe.
- Mamy rozbudowaną i świetnie działającą sieć różnego rodzaju organizacji pozarządowych - tłumaczy.
Na szerokie wsparcie mogą także liczyć opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Sebastian Szczurek o programach 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i Mama 4 plus
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.
- Od poniedziałku uruchomiliśmy program 500 plus adresowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tych wszystkich, którzy wymagają stałej opieki i pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności. Jeśli te doświadczenia, które otrzymuje dziś, nie przekraczają 1 100 zł, dostaną pełne 500 zł netto. Jeśli są wyższe, otrzymają różnicę - mówił w "Poglądach i osądach" Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

Według wstępnych szacunków, takich osób może być w Polsce około 850 tysięcy (na Opolszczyźnie około 21 tysięcy), ale nie wiadomo, czy wszystkie one wystąpią o nowe świadczenie.
Naszego gościa zapytaliśmy także o program Mama4 500 plus.
- Ostatecznie wydaliśmy około 1250 pozytywnych decyzji i 94 decyzje odmowne. Dotyczą oczywiście głownie kobiet, ale na liście mamy także sześciu panów - dodaje Szczurek.

Zobacz także

2020-09-26, godz. 08:20 Anna Stachlińska o tym, kim jest farmaceuta - Na Opolszczyźnie mamy ponad 500 farmaceutów - powiedziała Anna Stachlińska, sekretarz Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu. Kim jest farmaceuta?… » więcej 2020-09-25, godz. 10:33 Prof. Mirosław Lenart o stronie internetowej o Powstańcach Śląskich, która okazała się najciekawszą w 13 Plebiscycie… - Nagroda którą otrzymaliśmy jest bardzo istotnym zwróceniem uwagi na pracę archiwistów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Mirosław… » więcej 2020-09-24, godz. 08:37 Przemysław Zych o podwyżkach dla pracowników opolskiego MOPR-u Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Na temat podwyżek nie powinniśmy spoglądać tylko przez pryzmat jednej jednostki, bo mamy ich w Opolu 104, a pracowników… » więcej 2020-09-23, godz. 09:34 Tomasz Kostuś o tym, jak patrzy na kryzys w Zjednoczonej Prawicy – Cytując Donalda Tuska, należałoby czekać aż przeciwnik sam się zakiwa, aż sam się przewróci, ale to oczywiście jedna z teorii – mówił w porannej… » więcej 2020-09-22, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński o Zjednoczonej Prawicy - Mam nadzieję, że mniejsze partie, które starały się wybić na niezależność nie mając do tego predyspozycji, pójdą po rozum do głowy - powiedział… » więcej 2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie… » więcej 2020-09-20, godz. 08:15 Marek Froelich o ustawie "futerkowej" Izby rolnicze przeciwko ustawie "futerkowej" ? Takie stanowisko zaprezentowały politykom. Dlaczego? Wyjaśni nam prezes opolskiej Izby Rolniczej Marek Froeli… » więcej 2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***