Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Marcinem Ociepą i prof. Piotrem Stecem
2019-08-28, 09:25 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Marcinem Ociepą i prof. Piotrem Stecem

Marcin Ociepa o odtworzeniu linii autobusowych i działalności OSP
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- To, ile wydamy na odtworzenie zlikwidowanych linii autobusowych, zależy przede wszystkim od samorządów, które są naszymi partnerami w tym projekcie. To one wiedzą najlepiej, gdzie linie autobusowe powinny znowu zacząć działać, bo to one najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców. Rząd oferuje finansową pomoc, bo uważa, że w grę wchodzi ważny interes społeczny, ale sam tego nie zrobi – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Ociepa, który – przypomnijmy – jest także radnym Sejmiku Województwa Opolskiego oraz kandydatem PiS w wyborach do Sejmu, mówił też o ogłoszonym w Opolu pomyśle utworzenia na poziomie budżetu regionu specjalnego funduszu (na przykład w wysokości 20 mln zł rocznie), z którego mogliby korzystać strażacy OSP, by pozyskać wkład własny przy staraniach o pieniądze na nowy sprzęt.
- Sieć jednostek OSP jest fenomenem, którego inne kraje mogą nam zazdrościć. Powinniśmy zrobić wszystko, by pomóc tym ludziom, którzy nie tylko troszczą się o nasze bezpieczeństwo, ale także są animatorami życia społecznego w swoich miejscowościach – mówił nasz gość.
Prof. Piotr Stec o organizacji UNESCO
Prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
- Już w starożytnym Rzymie prawo zajmowało się kulturą, bo chroniło coś, co dziś nazwalibyśmy obiektami świętymi, obiektami kultu. Nie inaczej jest dziś, kiedy trzeba rozstrzygać wiele kwestii związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Robi to między innymi UNESCO, z którą to organizacją współpracują prawnicy z naszej uczelni – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość odniósł się również do niezwykle prestiżowej (organizowanej co dwa lata, w Polsce po raz pierwszy od 30 lat) konferencji organizowanej przez stowarzyszenia muzeów działających na świeżym powietrzu, która odbyła się w Opolu we wtorek 27 sierpnia. Z Opola naukowcy pojechali do Gniezna i Biskupina.
- Takie muzea to jest namacalny dowód znaczenia obiektów kulturowych, które budują tożsamość duchową społeczeństw – przekonywał prof. Stec, przypominając o ogromnej popularności skansenu w Bierkowicach

Zobacz także

2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej 2019-10-11, godz. 10:22 Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej – Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są ro ... » więcej 2019-10-10, godz. 09:21 Marcelina Zawisza i Ryszard Galla o dobiegającej końca kampanii wyborczej oraz programach politycznych Marcelina Zawisza, polityczka Lewicy Razem, jedynka na opolskiej liście SLD do Sejmu - Czy jest jedna lewica? Jest jeden komitet lewicy, porozumieliśmy się w ... » więcej 2019-10-09, godz. 08:56 Violetta Porowska i Jacek Wilk o sondażach, programach i możliwych scenariuszach powyborczych Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i jedynka na opolskiej liście PiS - To nie jest czas na liczenie mandatów, które możemy otrzymać, teraz musimy skupić ... » więcej 2019-10-08, godz. 09:22 Barbara Pawlos i Katarzyna Czochara o stanie rehabilitacji dzieci i młodzieży w regionie Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ – W tej chwili rehabilitacja dzienna dla dzieci prowadzona jest wyłącznie w ośrodku w Kup przy Stobra ... » więcej 2019-10-07, godz. 08:28 Łukasz Fomicz i Rafał Tkacz o obawach wyborców przed fałszowaniem wyników wyborów Łukasz Fomicz, kandydat Konfederacji do Sejmu - Akcja pilnujwyborów.pl to inicjatywa, która pozwoli nam zweryfikować to, czy państwa wybory są odzwierciedlane ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »