Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Piotr Mielec i Agnieszka Staszków-Bularz o hejcie…
2019-08-26, 10:11 Autor: Marek Świercz

Piotr Mielec i Agnieszka Staszków-Bularz o hejcie w stosunku do osób publicznych

Piotr Mielec o walce z hejtem
Piotr Mielec, opolski radny i członek rady nadzorczej jednej z opolskich spółdzielni
- Jakieś trzy lata temu znajoma poinformowała mnie o tym, że na ogólnopolskim portalu samorządowym, który daje możliwość oceny radnych, pojawiło się około 300 wpisów na mój temat. Jej zdaniem, makabrycznych. Sprawdziłem i rzeczywiście wpisy były nie tylko krytyczne i obraźliwe, ale także pomawiały o dokonanie różnych przestępstw, między innymi próby nielegalnego zdobycia mieszkania. Wyglądało to na starannie zaplanowaną akcję, wpisy były podpisane różnymi nickami, by stworzyć wrażenie, że jestem powszechnie nieakceptowany. Atakowana była także moja rodzina, w tym mój dwuletni wówczas syn - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, opolski radny i członek rady nadzorczej jednej z opolskich spółdzielni, który zdecydował się wystąpić na drogę prawną i po trzech latach uzyskał prawomocny wyrok skazujący.

Hejterkami okazały się być dwie panie, które wcześniej działały w tej samej radzie nadzorczej. Wyrok, w którym sąd zgodził się na podanie nazwisk hejterek, został opublikowany na łamach Nowej Trybuny Opolskiej.
- Sąd uznał, że to dodatkowa kara, która będzie miała walor edukacyjnym, bo pokaże, że internauci wcale nie są anonimowi - mówi Mielec.
Nasz gość dodał, że odebrał wiele wyrazów wsparcia i sympatii, a opolscy politycy przyjęli go z dużą satysfakcją, wicewojewoda opolski Violetta Porowska opublikowała go na swoim koncie na Facebooku.
Agnieszka Staszków-Bularz o różnicy między ostrą krytyką a hejtem
Agnieszka Staszków-Bularz, mecenas
- Ostra krytyka to co innego niż nielegalny hejt. Można osobę publiczną skrytykować za to, jak pracuje, ale nie można go obrażać, atakować jego bliskich czy stawiać mu nieprawdziwych zarzutów, jak miało to miejsce w przypadku pana Mielca. Takich spraw jest coraz więcej, ale nie wszystkie kończą się wyrokami, bo procedury są długie i część osób poszkodowanych rezygnuje - mówiła w "Poglądach i osądach" mecenas Agnieszka Staszków-Bularz.

Procedura nie jest prosta, bo ofiara hejtu sama nie jest w stanie ustalić tożsamości sprawcy, o pomoc musi się zwrócić do policji, która występuje do sądu o zwolnienie dostawcy internetu z zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej, co pozwała policji domagać się podania numeru IP komputera, z którego dokonano obraźliwych wpisów (choć i to nie zawsze kończy się powodzeniem). Po ustaleniu nazwisk sprawców poszkodowany może skierować do sądu prywatny akt oskarżenia.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »