Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Herbert Czaja i dr Krzysztof Badora o wyborach do…
2019-07-29, 09:21 Autor: Marek Świercz

Herbert Czaja i dr Krzysztof Badora o wyborach do organów Izby Rolniczej oraz przyczynach i konsekwencjach ostatnich upałów

Herbert Czaja o wyborach do organów izby, ale także o problemach opolskich rolników z suszą

Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu
- Wczoraj odbyły się wybory na poziomie gmin, dodam, że tylko w 11 na 71 opolskich gmin, bo tylko tam było więcej kandydatów niż miejsc. Ja w swojej gminie, Zębowicach, przegrałem z 28-letnim sąsiadem, młodym i gniewnym, który najwyraźniej uwierzył, że trzeba odsunąć starych od władzy. Nie jest tajemnicą, że tej zmianie pomogła obecna ekipa rządząca - mówił Herbert Czaja, który kieruje Izba Rolniczą w Opolu od 17 lat (wcześniej przez cztery lata był wiceprezesem), ale teraz, ponieważ nie zdobył mandatu delegata, nie będzie mógł ubiegać się we wrześniu o reelekcję. - Można powiedzieć, że epoka Herberta Czai w Izbie Rolniczej się kończy. Chyba, że mój rywal zorientuje się, co bierze sobie na głowę i zrezygnuje. Bo naprawdę nie jest łatwo połączyć troskę o własne gospodarstwo z działalnością na rzecz całego środowiska - dodaje nasz gość. Z Czają rozmawialiśmy także o tegorocznej suszy. Tu cały czas trwa szacowanie szkód, niewykluczone, że potrwa nawet do końca żniw. - Mamy uwagi do metodologii stosowanej przez instytut w Puławach. Przede wszystkim za mało jest stacji pomiarowych. Uważam, że nawet jedna stacja w gminie, a tyle ich nie ma, to za mało - stwierdził Czaja.

Krzysztof Badora o ekstremalizacji zjawisk pogodowych

dr Krzysztof Badora, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego
- Mamy do czynienia z ekstremalizacją zjawisk pogodowych. Nawet jeśli wielkość opadów liczona w skali roku się jakoś specjalnie nie zmienia, to zmienia się ich charakter. Nie ma zrównoważonych opadów, są nawalne deszcze przedzielane okresami suszy, co ma określone negatywne skutki dla rolników czy leśników - mówił w "Poglądach i osądach" dr Krzysztof Badora, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego. Zdaniem naszego gościa, jest to jeden z efektów globalnego ocieplenia, do którego powinniśmy się po prostu przyzwyczaić. - Kluczowe jest retencjonowanie wody. Tu mamy dwie szkoły. Jedna stawia na wielkie inwestycje, potężne zbiorniki retencyjne. Druga mówi o małej retencji, o nasadzeniach, stawkach, oczkach wodnych czy zbieraniu deszczówki, którą potem podlewamy ogródki - tłumaczy. Zdaniem naszego gościa ta druga metoda - podobnie jak działania prosumenckie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii - przyniesie na dłuższą metę większe korzyści.


Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »