Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opol ...
2019-07-07, 08:40 Autor: Ewa Skrabacz

Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego

Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego
Uniwersytet Opolski, jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów, znalazł się w sieci Uniwersytetów Europejskich. Kulisy skutecznego aplikowania o 5 mln euro przybliżyła dr Barbara Curyło z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego.
Z dr Barbarą Curyło rozmawia Ewa Skrabacz
- Uniwersytet Opolski osiągnął sukces w skali europejskiej. Wszystkie uniwersytety w państwach członkowskich Unii Europejskiej w jakimś sensie współpracują ze sobą, integrują się, bo są w tym wspierane przez Komisję Europejską, instytucje unijne. Stworzenie konsorcjum oznacza jednak, że wybrane uniwersytety wchodzą niejako w taką akademicką strefę euro, tzn. głębszą, szerszą, bardziej zaawansowaną współpracę – mówiła dr Curyło.

- Założeniem Komisji Europejskiej było to, aby uczelnie europejskie zintegrowały się jak tylko to możliwe, ze względu na ich potencjał, struktury oraz regulacje krajowe. Uniwersytet Opolski został zaproszony do konsorcjum, czyli do takiej struktury pogłębionej współpracy między uczelniami, przez naszych sprawdzonych, długoletnich partnerów, czyli Johannes Gutenberg Universität Mainz (Niemcy) i Université de Bourgogne (Francja). W całym konsorcjum jest 7 uczelni – informowała dr Barbara Curyło.

- Genezą naszego udziału w konsorcjum, a także kredytem zaufania ze strony partnerów, było nasze wieloletnie uczestnictwo w prowadzeniu programu Europa Master, czyli studiów trójstronnych, polsko-niemiecko-francuskich, z zakresu studiów europejskich, prawa europejskiego i nauk politycznych. Te studia, od kilku lat sprawnie i z dużym powodzeniem prowadzone w Instytucie Politologii UO, potwierdziły, że nasza uczelnia ma i determinację i wolę, ale też pomysłowość, aby uczestniczyć w niesztampowych projektach – stwierdziła dr Curyło.

- W projekcie jest zdiagnozowane, jakie cele będą realizowane z pieniędzy Komisji Europejskiej. Kwota jest zawrotna , bo to 5 mln euro. Chcemy, aby jak największa liczba studentów została objęta korzyściami związanymi z istnieniem konsorcjum i finansowaniem przez KE – zaznaczyła dr Barbara Curyło.

Zobacz także

2019-07-18, godz. 09:14 Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie - Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wc ... » więcej 2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej 2019-07-10, godz. 09:49 Grzegorz Obara i Tomasz Kosmala o sposobach wspierania organizacji i Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara,prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Fundusz - Fundusz uruchomił dwa produkty pożyczkowe na wkład własny i pomostowe na realizację ... » więcej 2019-07-09, godz. 10:06 Violetta Porowska i Witold Potwora o konwencji programowej "Myśląc Polska" Violetta Porowska, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie i wicewojewoda - Konwencja była niezwykła, wspaniała przygotowana z wielkim rozmach ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »