Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Zofia Kucharska i Bernadeta Trawka o zawieszeniu ...
2019-07-02, 10:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zofia Kucharska i Bernadeta Trawka o zawieszeniu oddziałów neonatologicznych

Zofia Kucharska o braku neonatologów w szpitalach
Zofia Kucharska, wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii
- Brakuje neonatologów - tak powody zawieszania oddziałów neonatologicznych skomentowała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Zofia Kucharska, wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii. Pod koniec czerwca dyrekcja szpitala w Głubczycach była zmuszona zawiesić oddział neonatologii oraz oddział ginekologiczno-położniczy. Podobna sytuacja jest w Prudniku i Kluczborku, tam oddziały są zawieszone od kilku miesięcy. - Neonatologia to ciężka specjalizacja, dużo jest pracy, szczególnie im wyższy stopień referencyjności, jest też dużo stresu - wyjaśniła. Doktor Kucharska zaznaczyła, że często jest tak, że młodzi lekarze po skończonej w Polsce nauce i specjalizacji wybierają wyjazd za granicę.
Bernadeta Trawka o zawieszenia oddziałów neonatologicznych
Bernadeta Trawka, rzecznik opolskiego oddziału NFZ
W regionie mamy zawieszonych w sumie 5 oddziałów, 3 oddziały ginekologiczno-położnicze i 2 oddziały neonatologiczne. - We wszystkich wnioskach o zawieszanie oddziału powodem jest brak kadry medycznej - powiedziała w "Poglądach i osądach" Bernadeta Trawka, rzecznik opolskiego oddziału NFZ. Wyjaśniła, że w zawieszonych oddziałach rocznie odbywało się mało porodów. W Kluczborku było ich 281 rocznie, a w Prudniku 343 rocznie. To mniej, niż jeden poród dziennie. Bezpieczna granica na utrzymanie oddziału ze względów ekonomicznych to 600 porodów rocznie. - Mała liczba porodów też wpływa negatywnie na decyzję lekarzy o pracy na oddziale, nie mogą się tam rozwijać - uważa rzecznik oddziału NFZ w Opolu.

Zobacz także

2019-07-19, godz. 09:55 Marcin Oszaniec i Piotr Woźniak o projekcie Koalicji Polskiej Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Koalicja Polska jest projektem, który Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował już ... » więcej 2019-07-18, godz. 09:14 Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie - Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wc ... » więcej 2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej 2019-07-10, godz. 09:49 Grzegorz Obara i Tomasz Kosmala o sposobach wspierania organizacji i Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara,prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Fundusz - Fundusz uruchomił dwa produkty pożyczkowe na wkład własny i pomostowe na realizację ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »