Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Jarosławem Piskorskim i Krzysztofem Wilkiem…
2019-06-28, 10:36 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Jarosławem Piskorskim i Krzysztofem Wilkiem o rowerzystach oraz polityce rowerowej

Jarosław Piskorski o swoich zadaniach jako pełnomocnik władz regionu do spraw polityki rowerowej
Jarosław Piskorski, pełnomocnik władz regionu do spraw polityki rowerowej
- Nie jestem typowym oficerem rowerowym, najtrafniejszym określeniem byłoby: urzędnik odpowiedzialny za koordynowanie wszystkich projektów dotyczących rozwoju infrastruktury rowerowej w województwie opolskim. Ścieżki rowerowe przede wszystkim, ale należy do tego dołożyć jeszcze element edukacyjny i promocyjny - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Piskorski, świeżo upieczony (od 15 maja) pełnomocnik władz regionu do spraw polityki rowerowej.

Nasz gość dodaje, że podobne stanowiska funkcjonują z powodzeniem w innych województwach, między innymi w zachodniopomorskim czy śląskim. W województwie małopolskim jest nawet kilkuosobowy zespół rowerowy.

- To jest złożony problem. Jako samorząd województwa możemy realizować rowerowe inwestycje wzdłuż dróg wojewódzkich, na przykład ostatnio tworzymy takie połączenie na trasie Lubrza - Prudnik. Nie ma mamy bezpośredniego wpływu na inwestycje planowane przez inne samorządy - wyjaśnia Piskorski.
Nasz gość mówi także, że partnerem dla samorządu województwa są liczne na Opolszczyźnie stowarzyszenia rowerzystów, takie jak Piasta Opole, do którego należy także sam Piskorski.

Wśród rowerowych planów Opolszczyzny jest między innymi projekt Blue Vello, realizowany z innymi regionami zachodniej Polski, który zakłada budowę ścieżek rowerowych wzdłuż Odry, od województwa śląskiego do samego Świnoujścia.
Krzysztof Wilk o tym, co policjanci drogówki sądzą o rowerzystach
-Zdarzeń z udziałem rowerzystów jest coraz więcej, bo po prostu rowerzystów jest coraz więcej. Ludzie prowadzą aktywny tryb życia, przesiadają się z samochodów na rowery. Nowoczesna infrastruktura drogowa, która powstaje. ma odseparować ruch rowerowy od samochodowego, dzięki czemu rowerzyści czują się bezpieczniej. Nie ulega jednak wątpliwości, że ci rowerzyści dalej popełniają błędy - mówił w "Poglądach i osądach" asp Krzysztof Wilk z Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

Jakie to błędy? Jeżdżenie ze słuchawkami (nie jest to zakazane, ale jest mało rozsądne), jeżdżenie za szybko, korzystanie z ulicy, choć obok jest ścieżka rowerowa (można dostać mandat), przejeżdżanie po pasach (jak wyżej), wreszcie jeżdżenie po chodniku (jak wyżej), co niezwykle mocno irytuje pieszych.

- Apelują do rowerzystów o przestrzeganie przepisów, ale także o używanie - dla własnego bezpieczeństwa - kasków i kamizelek odblaskowych - dodał nasz gość.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »