Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Łukasz Sowada i Michał Nowak o czwartkowej sesji ...
2019-06-27, 10:38 Autor: Marek Świercz

Łukasz Sowada i Michał Nowak o czwartkowej sesji opolskiej Rady Miasta

Łukasz Sowada o tym, dlaczego dzisiejsza sesja opolskiej Rady Miasta będzie wyjątkowa
Łukasz Sowada, przewodniczący opolskiej Rady Miasta
- To jest sesja wyjątkowa, bo po raz pierwszy udzielenie absolutorium jest poprzedzone debatą nad raportem na temat stanu miasta, który stanowi podsumowanie tego, co wydarzyło się w zeszłym roku. Nowością jest także to, że oprócz absolutorium, które dotyczy przede wszystkim kwestii finansowych, radni podejmują decyzję o udzieleniu prezydentowi wotum zaufania. Jeśli go nie otrzyma dwukrotnie, rada może podjąć uchwałę w sprawie zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydenta - tłumaczył w rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Sowada, przewodniczący opolskiej Rady Miasta. Nasz gość dodał, że w debacie nad raportem może wziąć udział każdy mieszkaniec, musi jednak zebrać odpowiednią listę podpisów (w przypadku Opola - 50).
- Termin minął wczoraj, nikt się nie zgłosił. Pewnie opolanie jeszcze za mało wiedzą o takiej możliwości - mówi Sowada. Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta, przygotowany przez ratusz raport pokazuje, jak Opole bardzo dobrze się rozwija.
- Rekordowy miliardowy budżet, rekordowo niskie bezrobocie, wreszcie dodatnie saldo migracyjne - wylicza i dodaje: - Nie oznacza to rzecz jasna, że na sesji nie będzie na ten temat dyskusji.
Michał Nowak o tym, dlaczego wotum zaufania dla prezydenta Opola to dobry pomysł
Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej Radzie Miasta
- Instytucja wotum zaufania dla prezydenta to bardzo dobry pomysł, to kolejne narzędzie, które pozwala mieszkańcom, poprzez reprezentujących ich radnych, oceniać władze miasta i wpływać na kierunek jego rozwoju - komentował w "Poglądach i osądach" Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej Radzie Miasta. Nasz gość stwierdził, że Opole przeżywa bardzo dobry okres i to raczej nie podlega dyskusji.
- Inna sprawa na ile takie wskaźniki jak niskie bezrobocie są efektem działań miasta, a na ile koniunktury gospodarczej - mówi. Zdaniem Nowaka, można też mieć pewne zastrzeżenia do realizacji budżetu za roku 2018. - Nie chodzi o to, by stwierdzić, że został wykonany w takiej wersji, jaką mamy po licznych korektach, ale na ile jego wykonanie pierwotnym założeniom. Planowaliśmy wydać na tzw. wydatki majątkowe 350 mln zł, wydaliśmy 220 mln, czyli nieco ponad 60 procent. W debacie zapytamy prezydenta dlaczego - zapowiedział szef klubu radnych PiS.

Zobacz także

2019-07-21, godz. 08:30 Elżbieta Kampa o inwentaryzacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu zakończyła się inwentaryzacja. Dyrektor placówki, Elżbieta Kampa, podsumowała dla nas to przedsięwzięcie. Zapytaliśm ... » więcej 2019-07-20, godz. 08:30 Agnieszka Bąkowska o tym, jak przygotować dziecko na wyjazd na pierwszą kolonię lub obóz Okres wakacyjny to czas pierwszych kolonii i obozów. Jak przygotować dziecko na taki wyjazd? Co zrobić, gdy w słuchawce usłyszymy rozpaczliwe: „Zabierz mnie d ... » więcej 2019-07-19, godz. 09:55 Marcin Oszańca i Piotr Woźniak o tegorocznych wyborach parlamentarnych Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Koalicja Polska jest projektem, który Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował już ... » więcej 2019-07-18, godz. 09:14 Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie - Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wc ... » więcej 2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »