Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Iwoną Zyman i prof. Piotrem Stecem
2019-06-25, 10:53 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Iwoną Zyman i prof. Piotrem Stecem

Iwona Zyman o opolskich obchodach 100-lecia NIK
Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli
- Wszelkie skojarzenie z inspekcją robotniczo-chłopską są niewłaściwe. Naszym zadaniem nie jest wkraczać i karać, my przede wszystkim mamy doradzać, jak poprawić zarządzanie. Nasza kontrola przypomina audyt - przekonywała w rozmowie "W cztery oczy" Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli. Dziś w Opolu, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym odbędą się regionalne obchody 100-lecia utworzenia NIK. Jak mówi nasz gość, na Opolszczyźnie NIK (choć pierwotnie pod inną nazwą) funkcjonuje od prawie 70 lat. - Bierzemy udział w kontrolach zaplanowanych, ale reagujemy także na skargi - mówi nam Zyman. - Teraz prowadzimy kontrolę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska pod kątem realizacji programu "Czyste powietrze". Ta kontrola to właśnie efekt skargi. Dziś NIK upublicznił wyniki kontroli dostępu miejsc w przedszkolach. Nasza delegatura skontrolowała kilka samorządów i stwierdziła sporo nieprawidłowości. Nie tylko brakowało miejsc w przedszkolach, przede wszystkim dla trzy i czterolatków, ale wątpliwości kontrolerów wzbudziły także kryteria naboru przyjęte przez samorządy. - Dodam, że tylko w Brzegu prowadzono nabór drogą elektroniczną - dodaje dyrektor opolskiej delegatury Izby.
Profesor Piotr Stec o miejscu NIK w strukturze państwa polskiego
Prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz członek kolegium NIK
- To, że naczelnik Józef Piłsudski powołał do życia NIK już w lutym 1919 roku, najlepiej świadczy, jak bardzo była to przemyślana decyzja. Odrodzone państwo od początku miało świadomość, że potrzebuje niezależnej instytucji, która będzie badała, jak to państwo działa. To było rozwiązanie naprawdę nowatorskie, które kopiowały potem inne kraje - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, członek kolegium NIK. Nasz gość podkreśla, że na Izbę należy patrzeć nie jak na instytucję o charakterze prokuratorsko-sądowym, ale jako na ważki element zarządzania jakością. - Pewne słabe strony systemu można czasem dostrzec tylko z zewnątrz - przekonywał. - Państwo bardzo tego potrzebuje uważam, że bez Najwyższej Izby Kontroli nie mogłoby funkcjonować. Kilkunastoosobowe kolegium NIK składa się z pracowników Izby oraz siedmiu naukowców, ekonomistów i prawników. Prof. Stec jest jednym z nich.

Zobacz także

2019-07-20, godz. 08:30 Agnieszka Bąkowska o tym, jak przygotować dziecko na wyjazd na pierwszą kolonię lub obóz Okres wakacyjny to czas pierwszych kolonii i obozów. Jak przygotować dziecko na taki wyjazd? Co zrobić, gdy w słuchawce usłyszymy rozpaczliwe: „Zabierz mnie d ... » więcej 2019-07-19, godz. 09:55 Marcin Oszańca i Piotr Woźniak o tegorocznych wyborach parlamentarnych Marcin Oszańca, rzecznik opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Koalicja Polska jest projektem, który Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował już ... » więcej 2019-07-18, godz. 09:14 Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie - Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wc ... » więcej 2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »