Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Iwoną Zyman i prof. Piotrem Stecem
2019-06-25, 10:53 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Iwoną Zyman i prof. Piotrem Stecem

Iwona Zyman o opolskich obchodach 100-lecia NIK
Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli
- Wszelkie skojarzenie z inspekcją robotniczo-chłopską są niewłaściwe. Naszym zadaniem nie jest wkraczać i karać, my przede wszystkim mamy doradzać, jak poprawić zarządzanie. Nasza kontrola przypomina audyt - przekonywała w rozmowie "W cztery oczy" Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli. Dziś w Opolu, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym odbędą się regionalne obchody 100-lecia utworzenia NIK. Jak mówi nasz gość, na Opolszczyźnie NIK (choć pierwotnie pod inną nazwą) funkcjonuje od prawie 70 lat. - Bierzemy udział w kontrolach zaplanowanych, ale reagujemy także na skargi - mówi nam Zyman. - Teraz prowadzimy kontrolę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska pod kątem realizacji programu "Czyste powietrze". Ta kontrola to właśnie efekt skargi. Dziś NIK upublicznił wyniki kontroli dostępu miejsc w przedszkolach. Nasza delegatura skontrolowała kilka samorządów i stwierdziła sporo nieprawidłowości. Nie tylko brakowało miejsc w przedszkolach, przede wszystkim dla trzy i czterolatków, ale wątpliwości kontrolerów wzbudziły także kryteria naboru przyjęte przez samorządy. - Dodam, że tylko w Brzegu prowadzono nabór drogą elektroniczną - dodaje dyrektor opolskiej delegatury Izby.
Profesor Piotr Stec o miejscu NIK w strukturze państwa polskiego
Prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz członek kolegium NIK
- To, że naczelnik Józef Piłsudski powołał do życia NIK już w lutym 1919 roku, najlepiej świadczy, jak bardzo była to przemyślana decyzja. Odrodzone państwo od początku miało świadomość, że potrzebuje niezależnej instytucji, która będzie badała, jak to państwo działa. To było rozwiązanie naprawdę nowatorskie, które kopiowały potem inne kraje - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, członek kolegium NIK. Nasz gość podkreśla, że na Izbę należy patrzeć nie jak na instytucję o charakterze prokuratorsko-sądowym, ale jako na ważki element zarządzania jakością. - Pewne słabe strony systemu można czasem dostrzec tylko z zewnątrz - przekonywał. - Państwo bardzo tego potrzebuje uważam, że bez Najwyższej Izby Kontroli nie mogłoby funkcjonować. Kilkunastoosobowe kolegium NIK składa się z pracowników Izby oraz siedmiu naukowców, ekonomistów i prawników. Prof. Stec jest jednym z nich.

Zobacz także

2020-01-28, godz. 09:34 Marcin Ociepa o otwarciu biura poselskiego w Opolu, a także wizycie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anny Budzanowskiej… - Jestem przekonany że tak, to jest powszechne odczucie i w Warszawie i Opolu, że do tego połączenia powinno dojść – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »