Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. ...
2019-06-13, 10:37 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim

Prof. Tomasz Halski o wyniku PMWSZ w Opolu w rankingu portalu „Perspektywy”
Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu
– To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Zaczynaliśmy w tym rankingu w trzeciej dziesiątce, potem awans na piętnaste miejsce, a następnie dziewiąte, piąte i w tym roku trzecie. Tu warto zwrócić uwagę na to, że na pierwszym miejscu jest akademia w Gorzowie, czyli tak naprawdę uczelnia akademicka, a na drugim uczelnia z Białej Podlaskiej, która od kilku lat pretenduje do statusu uczelni akademickiej, bo złożyła dwa wnioski o prawo doktoryzowania. Czyli to wyższy poziom, do którego też się przymierzaliśmy – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, która w najnowszym rankingu uczelni przygotowanym przez portal „Perspektywy” zajęła trzecie miejsce w kategorii państwowych wyższych szkół zawodowych. Nasz gość stwierdził, że metodologia rankingu zapewne nie jest doskonała (bo dużo zależy od tego, jakie kryteria brane są pod uwagę), ale z jego punktu widzenia najważniejsze jest to, że wszystkie uczelnie badane są tą samą miarą. Rektora Halskiego pytaliśmy także o fuzje PMWSZ z Uniwersytetem Opolskim. Przypomnijmy: porozumienie w tej sprawie zostało podpisane, ale szkoła medyczna się z niego wycofała, bo uznała, że UO nie dotrzymał warunków umowy. Interweniował resort szkolnictwa wyższego, który wcześniej od połączenia uczelni uzależnił zgodę na utworzenie w Opolu kierunku lekarskiego. – Z ostatnich informacji wynika, że połączymy się 15 lipca, więc decyzja zapadnie prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch tygodni – mówi nasz gość.
Prof. Przemysław Malinowski o tym, dlaczego w Nysie się dobrze studiuje
Prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie
– Jak popatrzymy na ranking uniwersytetów i politechnik, to nasz wynik jest mniej więcej podobny: jesteśmy w środku stawki. Biorąc pod uwagę wiek naszych uczelni i potencjał regionu, to jest miejsce bardzo dobre. Inna sprawa, że nie tylko ja, ale także wielu innych rektorów państwowych szkół zawodowych ma poważne zastrzeżenia co do metodologii tworzenia tego rankingu i rzetelności danych branych pod uwagę – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, która w rankingu „Perspektyw” w kategorii wyższych szkół zawodowych zajęła 15. miejsce. Nasz gość dodał, że – w jego ocenie – ranking bardziej ekscytuje rywalizujących ze sobą rektorów (na przykład Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego), niż maturzystów wybierających przyszłe miejsce kształcenia. Atutem Nysy są przyjazne warunki, wsparcie finansowe miasta (nie tylko stypendia, ale także dopłata do mieszkania) i atrakcyjne kierunki, takie jak jazz i muzyka estradowa a w przyszłości, bo takie są plany uczelni, także aktorstwo.

Zobacz także

2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej 2019-07-10, godz. 09:49 Grzegorz Obara i Tomasz Kosmala o sposobach wspierania organizacji i Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara,prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Fundusz - Fundusz uruchomił dwa produkty pożyczkowe na wkład własny i pomostowe na realizację ... » więcej 2019-07-09, godz. 10:06 Violetta Porowska i Witold Potwora o konwencji programowej "Myśląc Polska" Violetta Porowska, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie i wicewojewoda - Konwencja była niezwykła, wspaniała przygotowana z wielkim rozmach ... » więcej 2019-07-08, godz. 09:34 Rozmowy z Maciejem Stefańskim i Moniką Czech-Tańczuk o programie "Czyste powietrze" - Jeżeli chodzi o WFOŚ to w radzie nadzorczej jestem dwa lata i jestem zorientowany co Fundusz robi, na co wydaje pieniądze i komu pomaga - powiedział w poran ... » więcej 2019-07-07, godz. 08:40 Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego Uniwersytet Opolski, jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów, znalazł się w sieci Uniwersytetów Europejskich. Kulisy skutecznego aplikowania o 5 mln euro p ... » więcej 2019-07-06, godz. 08:40 Artur Góralczyk o Atlantis Biegu Opolskim Pierwsza sobota lipca to od 17 lat termin Biegu Opolskiego. Oznacza to, że miłośnicy biegania po raz kolejny, tym razem 6 lipca, opanują Wyspę Bolko. O niepow ... » więcej 2019-07-05, godz. 09:17 Rozmowy z Edytą Wencel-Borkowską i Andrzejem Kruczkiewiczem o drugiej edycji programu e-usługi geodezyjne Edyta Wencel-Borkowska, naczelnik wydziału i geodeta powiatu opolskiego Oznacza to, że nie wychodząc z domu, będziemy mogli sprawdzić wszystkie dane związane ... » więcej 2019-07-04, godz. 09:34 Łukasz Sowada i Przemysław Pospieszyński o łączeniu dzielnic i ustanowieniu stref taryfowych dla taksówek Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - To projekt wypracowany przez zespół, odbyły się także konsultacje społeczne i jesteśmy ciekawi, jak radni mi ... » więcej 2019-07-03, godz. 09:49 Piotr Pospiszyl i Antoni Konopka o suszy w Województwie Opolskim Piotr Pospiszyl, sadownik - Sadownicy, którzy mają nawodnienie, bo takich już mamy na Opolszczyźnie jakoś sobie radzą, ale koszty związane z tym związane są o ... » więcej 2019-07-02, godz. 10:47 Zofia Kucharska i Bernadeta Trawka o zawieszeniu oddziałów neonatologicznych Zofia Kucharska, wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii - Brakuje neonatologów - tak powody zawieszania oddziałów neonatologicznych skomentowała w po ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »