Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem…
2019-06-10, 10:34 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim o strategii rozwoju Opola
Arkadiusz Wiśniewski
- Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowany z mieszkańcami. I myślę, że to się udało. Opole przeżywa bardzo dobry okres, ma największy budżet w swojej historii, co pozwala nam na planowanie ambitnych przedsięwzięć - mówił w rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Strategia rozwoju Opola do roku 2030, która musi jeszcze zostać przyjęta przez radnych. liczy sobie około 60 stron. Do piątku opolanie mogli zgłaszać do niej swoje uwagi.
Jak mówi nasz gość, strategia wylicza kilka zasadniczych pól działania: to współpraca miasta z opolskimi uczelniami, działania proekologiczne (od nowych terenów zielonych po budowę centrów przesiadkowych, wreszcie rozwiązanie problemów komunikacyjnych.
- Tu lista jest długa, najważniejsze są przeprawy mostowe przez Odrę - mówił Wiśniewski.
W planach są także dwie duże inwestycje, na których prezydentowi zależy najbardziej: budowa aquaparku w miejscu, gdzie dziś jest stadion Odry Opole, a także budowa nowego stadionu.
Zapytany o to, czy władze Opola myślą o kolejne korekcie granic. prezydent stwierdził, że w strategii nie ma takich planów, ale docierają do niego sygnały, że mieszkańcy niektórych z podopolskich sołectw przebąkują o tym, że chcieliby mieszkać w granicach miasta.
Rozmowa z dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola
dr. Witold Potwora

- Podoba mi się ta strategia, bo jest konkretna i napisana czytelnym językiem. Podejrzewam, że jej autorzy bez trudno mogliby do niej dołączyć ze dwieście stron danych statystycznych - mówił w "Poglądach i osądach" dr Witold Potwora, ekonomista z wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Nasz gość stwierdził, że przygotowanie strategii na kilkanaście lat jest obarczone dużym ryzykiem, bo świat zmienia się tak szybko, że założenia, na których strategię oparto, mogą się zdezaktualizować.

- Tak było ze strategią dla Opolszczyzny, którą przygotowano kilkanaście lat temu. Nikt wtedy nie był w stanie przewidzieć, że bezrobocie spadnie tak bardzo. A dziś jest rekordowo niskie - stwierdził Potwora.

Zobacz także

2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej 2020-05-20, godz. 08:20 Roman Kolek o współpracy pomiędzy opolskimi lekarzami i lekarzami z chińskiego Fujian Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - W całej prowincji Fujian są dwa szpitale zakaźne, które łącznie liczą 1100 łóżek. Przypomnę, że ta chińska… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »