Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Sławomir Marchel o uroczystym świętowaniu Międzynarodowego…
2019-06-08, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Sławomir Marchel o uroczystym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Archiwów

Sławomir Marchel o Międzynarodowym Dniu Archiwów
W tym roku Archiwum Państwowe w Opolu świętuje Międzynarodowy Dzień Archiwów już dziś (8.06). O uroczystym świętowaniu, a także o możliwości zobaczenia najcenniejszego skarbu opolskiej placówki – „Księgi praw miejskich Głubczyc” z 1421 r. – opowiadał Sławomir Marchel, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu.
– Zaczynamy o godz. 12:00 prezentacją nowej odsłony portalu szukajwarchiwach.pl. To portal internetowy, na którym 33 państwowe archiwa, które są w Polsce, prezentują skany materiałów archiwalnych, a także informacje o swoich zasobach. Czasy się zmieniają, potrzeba, by tego typu portal był bardziej dostępny, łatwiejszy w obsłudze i Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało właśnie taki projekt – mówił zastępca dyrektora opolskiego archiwum.

- Dziś otwieramy też punkt konsultacyjny, do którego każdy będzie mógł przyjść i usłyszeć, jak sobie zorganizować rodzinne archiwum, jak je zabezpieczyć, a także czego nie robić. Chodzi o to, by zwiększyć świadomość, że często mamy w domach bezcenne skarby, jeśli chodzi o pamięć historyczną – informował Sławomir Marchel.

– Będziemy dziś prezentować „Księgę praw miejskich Głubczyc” z 1421 r. Opowiemy jej historię. Na co dzień nie wystawiamy tej księgi, nie można jej zobaczyć, jest przechowywana w skarbcu. Iluminacje w tej księdze, o których dziś powiedzielibyśmy „obrazki”, to prawdziwe dzieła sztuki, miniatury, do dziś robiące wrażenie ze względu na kolorystykę czy postaci – opowiadał zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu.

Zobacz także

2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur… » więcej 2020-06-29, godz. 09:21 Violetta Porowska o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich i kampanijnych emocjach – W drugiej turze Andrzej Duda skorzysta w znacznie większym stopniu z przepływu elektoratów. Rafał Trzaskowski może poprzeć jedynie część elektoratu Szymona Hołowni… » więcej 2020-06-28, godz. 08:30 Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce - Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba otoczenie. Otoczenie… » więcej 2020-06-27, godz. 08:30 Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu - Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w… » więcej 2020-06-26, godz. 09:11 Rafał Tkacz o tym jak bezpiecznie głosować i żeby oddać ważny głos Dziś jest ostatni dzień, w którym możemy odebrać zaświadczenie o głosowaniu - powiedział Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej Delegatury KBW. To rada dla tych, którzy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »