Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Sławomir Marchel o uroczystym świętowaniu Międzynarodowego…
2019-06-08, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Sławomir Marchel o uroczystym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Archiwów

Sławomir Marchel o Międzynarodowym Dniu Archiwów
W tym roku Archiwum Państwowe w Opolu świętuje Międzynarodowy Dzień Archiwów już dziś (8.06). O uroczystym świętowaniu, a także o możliwości zobaczenia najcenniejszego skarbu opolskiej placówki – „Księgi praw miejskich Głubczyc” z 1421 r. – opowiadał Sławomir Marchel, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu.
– Zaczynamy o godz. 12:00 prezentacją nowej odsłony portalu szukajwarchiwach.pl. To portal internetowy, na którym 33 państwowe archiwa, które są w Polsce, prezentują skany materiałów archiwalnych, a także informacje o swoich zasobach. Czasy się zmieniają, potrzeba, by tego typu portal był bardziej dostępny, łatwiejszy w obsłudze i Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało właśnie taki projekt – mówił zastępca dyrektora opolskiego archiwum.

- Dziś otwieramy też punkt konsultacyjny, do którego każdy będzie mógł przyjść i usłyszeć, jak sobie zorganizować rodzinne archiwum, jak je zabezpieczyć, a także czego nie robić. Chodzi o to, by zwiększyć świadomość, że często mamy w domach bezcenne skarby, jeśli chodzi o pamięć historyczną – informował Sławomir Marchel.

– Będziemy dziś prezentować „Księgę praw miejskich Głubczyc” z 1421 r. Opowiemy jej historię. Na co dzień nie wystawiamy tej księgi, nie można jej zobaczyć, jest przechowywana w skarbcu. Iluminacje w tej księdze, o których dziś powiedzielibyśmy „obrazki”, to prawdziwe dzieła sztuki, miniatury, do dziś robiące wrażenie ze względu na kolorystykę czy postaci – opowiadał zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu.

Zobacz także

2019-12-13, godz. 11:23 Dr Zbigniew Bereszyński i dr Tomasz Greniuch o wprowadzenie stanu wojennego na Opolszczyźnie i działaniach IPN o tym w… Dr Zbigniew Bereszyński, legendarny opozycjonista i historyk, od lat bada dzieje opozycji w czasach PRL – Pracowałem na moją monografią rewolucji solidarnościowej… » więcej 2019-12-12, godz. 10:02 Małgorzata Adamska i Michał Wojczyszyn o innowacjach i wsparciu dla przedsiębiorców Małgorzata Adamska, dyrektor OCRG ds. wyboru projektów - Nabór jest skierowany do najszerszej grupy przedsiębiorców, bo to jest jedyny nabór w którym duży przedsiębiorca… » więcej 2019-12-11, godz. 09:06 Adrian Czubak i Tomasz Wiciak o wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych dla samorządów Adrian Czubak, wojewoda opolski - Definitywnie zamykamy rok 2019, a rok 2020 już otworzyliśmy, bo jesteśmy już po naborach.– mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2019-12-10, godz. 10:37 Tomasz Kostuś i Paweł Kampa o tym, jak opozycja szykuje się do wyborów prezydenckich i zaskakującej kandydaturze Szymona… Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur partii w Opolu – Odpowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej były najbardziej trafne, przemyślane i najbardziej odnoszące się… » więcej 2019-12-09, godz. 10:05 Violetta Porowska i Dariusz Kaśków o zadaniach pełnomocników w kampanii prezydenckiej Violetta Porowska, poseł, szefowa PiS w regionie - Traktujemy te wybory bardzo poważnie – powiedziała w rozmowie „W 4 oczy” poseł Violeta Porowska, szefowa PiS… » więcej 2019-12-08, godz. 08:30 Dr Magdalena Gołowkin-Hudała i dr Aleksandra Wilk o bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny O bezpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Opolszczyzny, o zaangażowaniu studentów i ich pierwszych krokach w świecie realnych problemów opowiedziały dr Magdalena… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30 Kamila i Monika Poznańskie o tym, jak pomagać czworonogom w czasie zimy Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt i dlatego z troską pochyla się nad nimi fundacja Psie Marzenie. Dziś (7.12) wolontariusze zapraszali na Mikołajkowy… » więcej 2019-12-06, godz. 10:09 Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu… » więcej 2019-12-05, godz. 10:33 Małgorzata Kozak i Barbara Kamińska o życiu seniorów w Opolu Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR – Myślę, że 10 miejsce to nawet za nisko, powinniśmy nawet mieć wyższe miejsce – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2019-12-04, godz. 09:55 Michał Siek i Marzena Kazin o finansowaniu i stanie opolskiej oświaty Michał Siek, opolski kurator oświaty – Badanie PISA sprawdza umiejętności piętnastolatków, te nabyte w szkole i w domu. Jest przeprowadzane co trzy lata. W tym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »