Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Sławomir Marchel o uroczystym świętowaniu Między ...
2019-06-08, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Sławomir Marchel o uroczystym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Archiwów

Sławomir Marchel o Międzynarodowym Dniu Archiwów
W tym roku Archiwum Państwowe w Opolu świętuje Międzynarodowy Dzień Archiwów już dziś (8.06). O uroczystym świętowaniu, a także o możliwości zobaczenia najcenniejszego skarbu opolskiej placówki – „Księgi praw miejskich Głubczyc” z 1421 r. – opowiadał Sławomir Marchel, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu.
– Zaczynamy o godz. 12:00 prezentacją nowej odsłony portalu szukajwarchiwach.pl. To portal internetowy, na którym 33 państwowe archiwa, które są w Polsce, prezentują skany materiałów archiwalnych, a także informacje o swoich zasobach. Czasy się zmieniają, potrzeba, by tego typu portal był bardziej dostępny, łatwiejszy w obsłudze i Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało właśnie taki projekt – mówił zastępca dyrektora opolskiego archiwum.

- Dziś otwieramy też punkt konsultacyjny, do którego każdy będzie mógł przyjść i usłyszeć, jak sobie zorganizować rodzinne archiwum, jak je zabezpieczyć, a także czego nie robić. Chodzi o to, by zwiększyć świadomość, że często mamy w domach bezcenne skarby, jeśli chodzi o pamięć historyczną – informował Sławomir Marchel.

– Będziemy dziś prezentować „Księgę praw miejskich Głubczyc” z 1421 r. Opowiemy jej historię. Na co dzień nie wystawiamy tej księgi, nie można jej zobaczyć, jest przechowywana w skarbcu. Iluminacje w tej księdze, o których dziś powiedzielibyśmy „obrazki”, to prawdziwe dzieła sztuki, miniatury, do dziś robiące wrażenie ze względu na kolorystykę czy postaci – opowiadał zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu.

Zobacz także

2019-06-18, godz. 08:54 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa - Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wpr ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:40 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości - W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ust ... » więcej 2019-06-16, godz. 08:40 Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. ... » więcej 2019-06-15, godz. 08:40 Agnieszka Adamiec o istocie i popularność dogoterapii W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawialiśmy o znaczeniu tej formy kontaktu z psami. O istotę i popularność dogoterapii zapytamy Agnieszkę Adamiec, która wr ... » więcej 2019-06-14, godz. 09:58 Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta - Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:37 Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Za ... » więcej 2019-06-12, godz. 10:27 Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych ... Stanisław Rakoczy, wicemarszałek - Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:02 Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowsk ... » więcej 2019-06-10, godz. 10:34 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola Arkadiusz Wiśniewski - Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowa ... » więcej 2019-06-09, godz. 08:35 Aleksandra Raś o szczegółach imprezy "Sporty Mojego Dzieciństwa" Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu zachęca do wspomnień i powrotu do czasów dzieciństwa. Gra w gumę, kapsle, zbijak – m.in. takie stanowiska ze „Sport ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »