Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Łukaszem Cichym i Krystyną Cieszyńską ...
2019-06-03, 10:11 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Łukaszem Cichym i Krystyną Cieszyńską o pierwszych częściowo wolnych wyborach

Łukasz Cichy [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Łukasz Cichy [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Łukasz Cichy ze Stowarzyszenia Horyzonty

- Na opolskim rynku w kawiarni Melba, wszyscy będą mogli poczuć klimat lokalu wyborczego sprzed 30 lat - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Cichy ze stowarzyszenia Horyzonty. Stowarzyszenie przygotowało tę rekonstrukcję z okazji 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. - Będzie stara urna, będą karty do głosowania, na których będzie można zagłosować, będą też plakaty wyborcze z tamtego okresu - zapowiedział.
Pierwotnie rekonstrukcja lokalu wyborczego miała być w kamienicy przy ul. Damrota, tam gdzie będzie otwarta izba pamięci. - Zostaliśmy zmuszeni do zmiany miejsca, po śmierci pana Romana Kirsteina. Zabrakło dobrej woli jednej ze stron, aby kontynuować współpracę rozpoczętą wcześniej - dodał.

Krystyna Cieszyńska, działaczka Solidarności w latach 80
Krystyna Cieszyńska, działaczka Solidarności w latach 80

W "Poglądach i osądach" Krystyna Cieszyńska wspominała, jak wyglądały wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 roku. Była wtedy mężem zaufania, obserwowała pracę komisji w Raszowej. - Członkowie komisji wyborczej z ramienia Solidarności dostali instrukcję jak się do pracy przygotować. Można było w niej przeczytać, że należy mieć swój prowiant, coś do picia, sznurek - do dzisiaj nie mam pojęcia po co sznurek, ale także świece i latarkę - wymieniała. Instrukcja przekazana członkom komisji wyborczej nakazywała zabrać ze sobą także kalkulator i długopisy, środki opatrunkowe, leki oraz bieliznę na zmianę i środki czystości. - Pewnie na wypadek, gdyby ktoś został zatrzymany. Dzisiaj to brzmi bardzo humorystycznie, ale myśmy wtedy robili rzeczy nieznane wcześniej i mieliśmy prawo się obawiać - wspominała.

Zobacz także

2019-06-18, godz. 08:54 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa - Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wpr ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:40 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości - W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ust ... » więcej 2019-06-16, godz. 08:40 Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. ... » więcej 2019-06-15, godz. 08:40 Agnieszka Adamiec o istocie i popularność dogoterapii W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawialiśmy o znaczeniu tej formy kontaktu z psami. O istotę i popularność dogoterapii zapytamy Agnieszkę Adamiec, która wr ... » więcej 2019-06-14, godz. 09:58 Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta - Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:37 Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Za ... » więcej 2019-06-12, godz. 10:27 Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych ... Stanisław Rakoczy, wicemarszałek - Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:02 Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowsk ... » więcej 2019-06-10, godz. 10:34 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola Arkadiusz Wiśniewski - Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowa ... » więcej 2019-06-09, godz. 08:35 Aleksandra Raś o szczegółach imprezy "Sporty Mojego Dzieciństwa" Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu zachęca do wspomnień i powrotu do czasów dzieciństwa. Gra w gumę, kapsle, zbijak – m.in. takie stanowiska ze „Sport ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »