Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Łukaszem Cichym i Krystyną Cieszyńską o…
2019-06-03, 10:11 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Łukaszem Cichym i Krystyną Cieszyńską o pierwszych częściowo wolnych wyborach

Łukasz Cichy [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Łukasz Cichy [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Łukasz Cichy ze Stowarzyszenia Horyzonty

- Na opolskim rynku w kawiarni Melba, wszyscy będą mogli poczuć klimat lokalu wyborczego sprzed 30 lat - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Cichy ze stowarzyszenia Horyzonty. Stowarzyszenie przygotowało tę rekonstrukcję z okazji 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. - Będzie stara urna, będą karty do głosowania, na których będzie można zagłosować, będą też plakaty wyborcze z tamtego okresu - zapowiedział.
Pierwotnie rekonstrukcja lokalu wyborczego miała być w kamienicy przy ul. Damrota, tam gdzie będzie otwarta izba pamięci. - Zostaliśmy zmuszeni do zmiany miejsca, po śmierci pana Romana Kirsteina. Zabrakło dobrej woli jednej ze stron, aby kontynuować współpracę rozpoczętą wcześniej - dodał.

Krystyna Cieszyńska, działaczka Solidarności w latach 80
Krystyna Cieszyńska, działaczka Solidarności w latach 80

W "Poglądach i osądach" Krystyna Cieszyńska wspominała, jak wyglądały wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 roku. Była wtedy mężem zaufania, obserwowała pracę komisji w Raszowej. - Członkowie komisji wyborczej z ramienia Solidarności dostali instrukcję jak się do pracy przygotować. Można było w niej przeczytać, że należy mieć swój prowiant, coś do picia, sznurek - do dzisiaj nie mam pojęcia po co sznurek, ale także świece i latarkę - wymieniała. Instrukcja przekazana członkom komisji wyborczej nakazywała zabrać ze sobą także kalkulator i długopisy, środki opatrunkowe, leki oraz bieliznę na zmianę i środki czystości. - Pewnie na wypadek, gdyby ktoś został zatrzymany. Dzisiaj to brzmi bardzo humorystycznie, ale myśmy wtedy robili rzeczy nieznane wcześniej i mieliśmy prawo się obawiać - wspominała.

Zobacz także

2020-07-09, godz. 09:17 Andrzej Buła o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów. Dlaczego? M.in. o to zapytaliśmy porannego gościa, którym był Andrzej Buła, szef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »