Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Lucjanem Dzumlą i red. Krzysztofem Og…
2019-05-30, 09:36 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lucjanem Dzumlą i red. Krzysztofem Ogioldą

Lucjan Dzumla o plebiscycie Mosty Dialogu
Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
– Kapituła Mostów Dialogu spotyka się dziś po raz pierwszy, by przedyskutować czwartą edycję tego plebiscytu, w którym honorujemy osoby zasłużone dla promocji wielokulturowości. Sam konkurs ogłosimy na początku czerwca, gala, podczas której wręczymy statuetki, odbędzie się prawdopodobnie w październiku – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mosty Dialogu to wspólna inicjatywa DWPN oraz samorządu województwa opolskiego. Najważniejsze, Złote Mosty, często trafiały do postaci o wymiarze ponadregionalnym, ale pozostały nagrody - do lokalnych społeczników zaangażowanych w kreowanie atmosfery współpracy między różnymi nacjami. Dlatego z jednej strony mamy kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego (laureaci pierwszej edycji z 2010 roku) czy arcybiskupa Alfonsa Nossola (laureat drugiej edycji z 2013 roku), a z drugiej dyrygenta i animatora kulturalnego Huberta Prochotę, szkołę dwujęzyczną z Solarni czy Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi. Naszego gościa pytaliśmy o bieżącą działalność DWP. Jak mówi Dzumla, Dom utrzymuje się z dotacji podmiotowych niemieckiego i polskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, ale większość pieniędzy na realizowane projekty pozyskuje w konkursach ogłaszanych przez instytucje rządowe czy samorządowe.
Z red. Krzysztofem Ogiolda rozmawia Marek Świercz
Red. Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej
– Jeśli patrzymy na stosunki polsko-niemieckie, to w zależności od naszego punktu widzenia możemy stwierdzić, że szklanka jest do połowy pusta lub do połowy pełna. Na pewno mamy trwały kompromis na poziomie politycznym, co pokazała nieudana próba stworzenia koalicji bez Mniejszości Niemieckiej po wyborach samorządowych w 2010 roku. Na poziomie relacji sąsiedzkich bywa pewnie różnie, ale mam wrażenie, że są raczej dobre. A tym, co ludzie wypisują w internecie, nie należy się przejmować, bo internet wyciąga z nas to, co najgorsze – stwierdził w „Poglądach i osądach” red. Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej, który o środowisku Mniejszości Niemieckiej pisze od kilkudziesięciu lat. Nasz gość przyznaje, że Polaków i Niemców dzieli historia, ale dodaje, że jest to nieuniknione. – Takie wydarzenia jak powstania śląskie zawsze będą opisywane i oceniane różnie, bo różna jest o nich pamięć. Historiografia niemiecka postrzega je jako swego rodzaju rebelię i nazywa „powstaniami polskimi”, dając do zrozumienia, że ważniejsza od Katowic była Warszawa. Polscy historycy, i słusznie, piszą jednak o powstaniach śląskich – stwierdził Ogiolda. Naszego gościa zapytaliśmy o przyszłość Mniejszości Niemieckiej. W jego ocenie to, że starsze pokolenie odeszło, znacząco nie osłabiło opolskich Niemców. – Jan Lenort, jeden z ojców założycieli, ocenia, że ubyło 120 tysięcy pierwszych działaczy, tych nazywanych „rycerzami pierwszej godzony”. Spadła także liczba członków TSKN – z ponad 40 do niespełna 30 tysięcy. Ale ci młodsi działacze różnią się od starszego pokolenia, lepiej znają język niemiecki, są bardziej pragmatyczni. O ile założyciele TSKN mieli poczucie utraty i odzyskania niemieckości, co budziło silne sentymenty, to ich następcy traktują już obecność polskich Niemców w naszym życiu jako coś normalnego – tłumaczy Ogiolda.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »