Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z Lucjanem Dzumlą i red. Krzysztofem Og…
2019-05-30, 09:36 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z Lucjanem Dzumlą i red. Krzysztofem Ogioldą

Lucjan Dzumla o plebiscycie Mosty Dialogu
Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
– Kapituła Mostów Dialogu spotyka się dziś po raz pierwszy, by przedyskutować czwartą edycję tego plebiscytu, w którym honorujemy osoby zasłużone dla promocji wielokulturowości. Sam konkurs ogłosimy na początku czerwca, gala, podczas której wręczymy statuetki, odbędzie się prawdopodobnie w październiku – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mosty Dialogu to wspólna inicjatywa DWPN oraz samorządu województwa opolskiego. Najważniejsze, Złote Mosty, często trafiały do postaci o wymiarze ponadregionalnym, ale pozostały nagrody - do lokalnych społeczników zaangażowanych w kreowanie atmosfery współpracy między różnymi nacjami. Dlatego z jednej strony mamy kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego (laureaci pierwszej edycji z 2010 roku) czy arcybiskupa Alfonsa Nossola (laureat drugiej edycji z 2013 roku), a z drugiej dyrygenta i animatora kulturalnego Huberta Prochotę, szkołę dwujęzyczną z Solarni czy Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi. Naszego gościa pytaliśmy o bieżącą działalność DWP. Jak mówi Dzumla, Dom utrzymuje się z dotacji podmiotowych niemieckiego i polskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, ale większość pieniędzy na realizowane projekty pozyskuje w konkursach ogłaszanych przez instytucje rządowe czy samorządowe.
Z red. Krzysztofem Ogiolda rozmawia Marek Świercz
Red. Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej
– Jeśli patrzymy na stosunki polsko-niemieckie, to w zależności od naszego punktu widzenia możemy stwierdzić, że szklanka jest do połowy pusta lub do połowy pełna. Na pewno mamy trwały kompromis na poziomie politycznym, co pokazała nieudana próba stworzenia koalicji bez Mniejszości Niemieckiej po wyborach samorządowych w 2010 roku. Na poziomie relacji sąsiedzkich bywa pewnie różnie, ale mam wrażenie, że są raczej dobre. A tym, co ludzie wypisują w internecie, nie należy się przejmować, bo internet wyciąga z nas to, co najgorsze – stwierdził w „Poglądach i osądach” red. Krzysztof Ogiolda, publicysta Nowej Trybuny Opolskiej, który o środowisku Mniejszości Niemieckiej pisze od kilkudziesięciu lat. Nasz gość przyznaje, że Polaków i Niemców dzieli historia, ale dodaje, że jest to nieuniknione. – Takie wydarzenia jak powstania śląskie zawsze będą opisywane i oceniane różnie, bo różna jest o nich pamięć. Historiografia niemiecka postrzega je jako swego rodzaju rebelię i nazywa „powstaniami polskimi”, dając do zrozumienia, że ważniejsza od Katowic była Warszawa. Polscy historycy, i słusznie, piszą jednak o powstaniach śląskich – stwierdził Ogiolda. Naszego gościa zapytaliśmy o przyszłość Mniejszości Niemieckiej. W jego ocenie to, że starsze pokolenie odeszło, znacząco nie osłabiło opolskich Niemców. – Jan Lenort, jeden z ojców założycieli, ocenia, że ubyło 120 tysięcy pierwszych działaczy, tych nazywanych „rycerzami pierwszej godzony”. Spadła także liczba członków TSKN – z ponad 40 do niespełna 30 tysięcy. Ale ci młodsi działacze różnią się od starszego pokolenia, lepiej znają język niemiecki, są bardziej pragmatyczni. O ile założyciele TSKN mieli poczucie utraty i odzyskania niemieckości, co budziło silne sentymenty, to ich następcy traktują już obecność polskich Niemców w naszym życiu jako coś normalnego – tłumaczy Ogiolda.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »