Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowy z płk. Edwardem Łakomym i kpt. Piotrem…
2019-05-29, 09:46 Autor: Marek Świercz

Rozmowy z płk. Edwardem Łakomym i kpt. Piotrem Płuciennikiem o misjach pokojowych ONZ

Płk Edward Łakomy o pokojowych misja ONZ
Płk Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ

- Obchody były bardzo udane, choć trochę popsuła nam szyki pogoda. Z powodu deszczu musieliśmy uroczystości nieco skrócić i część dyplomów rozdać dzieciakom pod wiatą. Niektóre dyplomy trochę zamokły, trzeba je będzie odnowić - mówił w rozmowie "W cztery oczy" płk Edward Łakomy, prezes koła nr 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, podsumowując wtorkowe opolskie obchody podwójnego święta: Dnia Weterana Działań Poza Granicami Kraju oraz Międzynarodowego Święta Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Stowarzyszenie obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia (opolskie koło jest o rok młodsze). Jak mówi nasz gość, powstało po tym, jak w 1997 roku Światowa Federacja Weteranów obradująca w Seulu przyjęła uchwałę, w myśl której weterani misji pokojowych zostali uznani za kombatantów.

- My zawsze się kombatantami czuliśmy - stwierdził płk Łakomy, który brał udział w misji w Egipcie w latach 70. XX wieku.
Nasz gość zaznacza, że do stowarzyszenia należą nie tylko żołnierze służący pod flagą ONZ, ale także uczestnicy późniejszych misji w Iraku czy Afganistanie mających zupełnie inny charakter, bo tam trwały regularne walki, w których brali udział także Polacy (głośna obrona ratusza w Karbali w Iraku czy przypomniana niedawno bitwa w Kambodży, gdzie polski oddział odpadł atak Czerwonych Khmerów.
Płk Łakomy mówi, że trochę żałuje, że Polacy ograniczyli swój udział w misjach ONZ, ale cieszy go pomysł, by jesienią tego roku pojechali na misję do Libanu.

- Ale pamiętajmy, że Polacy cały czas służą poza granicami kraju, w tej chwili w różnych misjach bierze udział półtora tysiąca naszych żołnierzy - dodaje.
Kpt Piotr Płuciennik o misjach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej
Kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej

- W tej chwili mamy trzy nasze misje: w Afganistanie, Rumunii i we Włoszech. Nasi logistycy służą też w Iraku i Bośni. To wygląda tak, że cały czas mamy trzy zmiany na misjach, trzy odpoczywają po misji na urlopie aklimatyzacyjnym a trzy kolejny się przygotowują do wyjazdu. Czyli spora cześć żołnierzy jest wyłączona z bieżącej pracy brygady - mówił w "Poglądach i osądach" kpt Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Dodajmy, że 10 OBL, która została utworzona rozkazem z 9 lutego 1999 roku, obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Różne uroczystości trwają od początku roku, ich kulminacha nastąpi w czerwcu. 18 czerwca odsłonięty zostanie na terenie jednostki nowy pomnik XX-lecia brygady (z tablicami informującymi o wszystkich misjach z udziałem opolskich logistyków), 25 czerwca odprawiona zostanie msza w kościele pw. Błogosławionego Czesława, dzień później żołnierze spotkają sie w koszarach brygady a dzień później w Teatrze im. Jana Kochanowskiego obędzie się wielka gala z udziałem, jak mówi nasz gość, "wszystkich przyjaciół brygady".

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »